Bamsı Ne demek? Bamsı İsminin Anlamı

Bamsı Beyrek ne demek? Bamsı isminin anlamı nedir? Tarihte Bamsı ismi nasıl kullanılmış?

BEBEK İSİMLERİ
PAYLAŞ:

Kuruluş Osman dizisiyle beraber Bamsı ismiyle ilgili araştırmalar hız kazandı. Bamsı Bey tarihte Dede Korkut hikayelerinde, Türk, Azeri bazı Altay efsaneleri ve masallarda bahsedilmektedir. Bamsı'nın anlamı ise sözlükte yüksek ulu demektir. Peki, Bamsı isminin anlamı nedir? Bamsı ne demek? Bamsı isminin anlamı nedir? İşte, ayrıntılar.

Bamsı isminin anlamı son günlerde vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Özellikle Kuruluş Osman'da yer alan Bamsı Bey karakteriyle beraber, Türkçe kelime olan Bamsı'nın anlamına yönelik araştırmalar hızlandı. İşte, Bamsı'nın anlamı ile ilgili bilgiler.

BAMSI NE DEMEK?

  • Bamsı adı kelime anlamı olarak yüksek ulu, ulaşılamaz anlamına gelmektedir. Bamsı ismi Türkçe kökenlidir. Erkek ismi olarak kullanılmaktadır.

BAMSI İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Bamsı Beyrek Dede Korkut hikâyelerinde, Türk, Azeri ve bazı Altay efsaneleri ile masallarında bahsedilen Türk kahraman. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinmektedir. Atının adı Dengiboz veya Bengibozdur.Bamsı Beyrek, hikâyelerdeki ana karakter olan Salur Kazan'ın en yakın arkadaşıdır. Ayrıca tüm Oğuz beyleri içinde en yakışıklı dört kişiden biridir. Bamsı Beyrek'in adına Dede Korkut hikâyeleri dışında da rastlanır.

Bamsı İsmi Kur'an-ı Kerim'de Geçiyor mu?

Hayır Bamsı ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor fakat Bamsı isminin Kur'an-ı Kerim'de geçmemesi bu ismi bebeğinize koyamayacağınız anlamına gelmiyor Kur'an-ı Kerim'de geçmeyen bir çok güzel isim vardır.

Bamsı ismindeki Ünlüler ve Biyografileri

Bamsı Beyrek: Dede Korkut hikayelerinde, Türk, Azeri ve bazı Altay efsaneleri ve masallarda bahsedilen Türk kahramandır. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi isimlerde de bilinmektedir. Atının ismi Dengiboz veya Bengibozdur.

Bamsı İsminin Özellikleri Nelerdir ?

Bamsı İsminin Özellikleri: Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Liderlik Vasfı vardır.Doğal bir liderdir. Kendine has görüş ve düşüncelere sahiptir.Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır.

Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.Etrafında sempatik insanlar olarak bilinirler ve kabul görürler.Yardım etmeyi hayat biçimi olarak benimsemişlerdir adeta.Merhametli insanlardır.Ancak iyi niyetlerini su istimal etmekten çekinmeyen insanlar etrafında çoktur ve ne yazıkki hiç rahat bırakmazlar.

BAMSI BEYREK KİMDİR?

Bamsı Beyrek Dede Korkut hikâyelerinde, Türk, Azerbaycan ve bazı Altay efsaneleri ile masallarında bahsedilen Türk kahraman. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinmektedir. Atının adı Dengiboz veya Bengibozdur.[1]

Bamsı Beyrek, hikâyelerdeki ana karakter olan Salur Kazan'ın en yakın arkadaşıdır. Ayrıca tüm Oğuz beyleri içinde en yakışıklı dört kişiden biridir. Bamsı Beyrek'in adına Dede Korkut hikâyeleri dışında da rastlanır.

Bamsı Beyrek'in Kaçırılması

Oğuzlar arasındaki iç savaşın anlatıldığı hikâyede, Bamsı Beyrek'in kaçırılmasından da bahsedilir.

İç Oğuz ve Dış Oğuz arasında düşmanlık başlamıştır. Bamsı Beyrek'in kendisi İç Oğuz'dan olup karısı Dış Oğuz'dandır. Dış Oğuz beyleri Beyrek'i yanlarına çağırıp kendilerini desteklemesini isterler. Beyrek ise İç Oğuz'un başındaki Salur Kazan'ın en yakın dostudur ve ona ihanet etmez. O zaman Aruz Koca sinirlenir ve Beyrek'i yaralar.

Burak Aksak, Oğuz Türklerinde yaşanan bir aşkı konu alan son filmine ‘Bamsı Beyrek’ adını verdi.[2]

Kuruluş Osman ve Diriliş Ertuğrul dizisinde Bamsı Beyrek karakteri de yer alır (Nurettin Sönmez canlandırmıştır).[3]

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle