Başbakan'dan "Uludere" Açıklaması

Başbakan'dan
29 Mayıs 2012 Salı Saat 13:20 0

"Hiçbir hatayı örtmeye çalışmayız, yargısız infaz yapanlara da fırsat vermeyiz"

Uludere tartışmasıyla ilgili sert açıklamalar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir hatayı örtmeye çalışmayız, yargısız infaz yapanlara da fırsat vermeyiz. ‘Hata oldu’ diyerek daha kaç kere ifade edeceğiz? Şu anda yargı sürecini beklemek en doğrusu" dedi.

Partisinin Meclis grubunda konuşmasının çok büyük bir bölümünü Uludere olayına ayıran Erdoğan, BDP'liler için çok ağır konuştu ve BDP için, “Ceset avcısı” nitelemesini kullandı. Erdoğan, "Gençlerin kanıyla beslenen BDP'ye inat, akıl tutulması yaşayan CHP'ye inat çözüm için mücadele edeceğiz" dedi. 

Partisinin Meclis grubuna seslenen Başbakan Erdoğan, "Biz milletimizle aracılarla değil, gönül diliyle konuşuruz. biz kendisine ve milletine yabancılaşan bir parti değildir. Biz suyun akışına kapılan, milletine yabancılaşan bir parti değiliz. Biz insani değerlerle yol alırız" dedi.

Uludere konusundaki tartışmalara tepki gösteren Başbakan, "Biz devletin diliyile değil milletin diliyle konuşuruz. Devleti şamar oğlanına çevirmek isteyenlere de çanak tutmayız." dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"30 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Size sıradan gelebilir. Ama terör örgütünün ne kadar haince planlar yapıp vurup kaçtığını bilmeyenler olabilir. 2010 yılında Hatay'da dağda bulunan köylüler maalesef vuruldu. Benzer olaylar yaşandı. Onlarca polis yaptıkları hata sonucu kasten adam öldürmekten yargılanıyor. Kendinizi bir an Kayseri'de hain saldırıyı yapanların kullandığı aracı takip ettiğinizi düşünün... Güvenlik görevlileri helikopterler, askerler güvenlik güçleri aracı imha edebilir. Ancak hadi arabanın içerisinde sigara kaçakçısı varsa, hadi babasından aarabyı kaçıran bir çocuk varsa, hadi ehliyeti olmayan bir vatandaş polislerden kaçıyorsa... İşte güvenlik güçleri bunları hesaba katarak müdahalede bulunuyor."

"Güvenlik Güçlerinin İnsan Olduğu Unutulmamalı"

Terörle demokrasi ve hukuktan taviz vermeden mücadele ettiklerini kaydeden Başbakan, “Terörle mücadele edenin de insan olduğu unutmamalıdır” dedi.

“Hassas Olsaydınız, Tabutlara Terör Örgütünün Renklerini Sardırmazdınız”

Uludere konusunda BDP’ye de sert tepki gösteren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Uludere'de o kadar hassasiyetiniz olsaydı, tabutların üzerine tetör örgütünün renklerini sardırmazdınız. ... Bunlar ceset avcısıdır.”

"Hatayı Örtmeye Çalışmayız, Yargısız İnfaza da İzin Vermeyiz"

Medyadaki "Uludere" eleştirilerine de cevap veren Başbakan, şöyle devam etti:

"Uludere'yi istismar edenler 30 yılda verdiğimiz 40 bin canı hatırlamazlar.... Biz hiçbir hatayı örtmeyi çalışmıyoruz. Ancak hatalar için yargısız infaz da yapmayız. Uludere terörle mücadelenin hassasiyeti nedeniyle çok istismar ediliyor. Şehit olan mehmetçiklerimizi neden bahsetmiyorlar. Neden çünkü ucunun nereye dokunduğu belli. Biz terör örgütünün istismarını anlarız, onların işi bu. BDP'yi anlıyoruz onların zaten iradesi yok ipleri terör örgütüne bağlı. Ancak CHP'ye, medya ne yapmaya çalışıyor. Wall Street Journel sana ne oluyor. Olmayan bir şeyi oluyor gibi göstermek senin neyine. Ha biliyoruz ki ABD'de bir şeçim var. Belli ki onlarda bir yerlere çalışıyor." 

"Otomata mı Bağlayacağız"

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Uludere ile ilgili hatanın olduğunu, Genelkurmay Başkanımız da şahsım da ilgili arkadaşlarım da ifade etmesine rağmen 'hala Başbakan Hata edilmiştir' deseydi. Dedik ya daha kaç kere diyeceğiz. Otomata mı bağlayacağız'' dedi.

"Uludere'ye İlişkin Yargı Süreci Devam Ediyor"

Başbakan, Uludere olayı ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğine vurgu yaparak, "Herkes yargı sürecine saygı duymak zorundadır" şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Demirtaş; ‘’Çevre Yolunun Yapımına Başlıyoruz’’

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mah [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan Öğretmenler Günü Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenle [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında 2. Org [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7