Başkan Anuk, Engellilerin Yaşamı 'Engelli Kartı'yla Kolaylaşıyor

Başkan Anuk, Engellilerin Yaşamı 'Engelli Kartı'yla Kolaylaşıyor
31 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 20:34 0

Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Engelli Kimlik Kartı ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Engelli Kartı'na sahip olan her engellinin yaşamını kolaylaştıracak bir araç olduğuna işaret eden Başkan Anuk, engelli vatandaşların karta nasıl sahip olabileceğine dair bilgileri açıklamasında paylaştı.

Anuk, Yasaya göre; Engelli Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 ve üzeri oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her engelli bireye 'engelli kimlik kartı" verilebildiğini hatırlattı.

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesi yönetim kurulu olarak engelli vatandaşların sahip olduğu hakları hatırlatmak ve dezavantajlı insanların yaşamını bir nebze olsun kolaylık sağlamak adına engelli kartına nasıl sahip olunduğunu, karta sahip olan engelli vatandaşların sahip oldukları kartın hakları hatırlatma gereği duyduğunu kaydeden Başkan Anuk, Mardin'de yaşayan her 10 vatandaştan birinin engelli yada dezavantajlı birey olduğunun göz önünde bulundurarak kartla ilgili ayrıntıları paylaşma ihtiyacı duyduğunu kaydetti.

Engellilerin kullandıkları Engelli Kimlik kartları, yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli her bireyin sahip olabileceği bir kart olduğunu kaydeden Başkan Anuk, karta sahip olmak isteyen dezavantajlı vatandaşların ilgili evraklarla birlikte yaşadıkları şehirlerde bulunan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye engelliler konfederasyonu başkan yardımcısı da olan Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Engelli kimlik kartı alabilmek için ilk kez başvuruda bulunacak bireyler ya da onların refakatçileri engelli bireyin %40 ve daha fazla oranda engelli olduğunu gösteren engelli sağlık kurulu raporlarıyla beraber bulundukları il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuru üzerinde gerekli incelemeler yapılacaktır. İncelemeler yapıldıktan sonra uygun bulunan başvuruların kart hazırlıkları yapılmaya başlanır. İnceleme ve kart basılma süreci maksimum 7 iş günü sürdüğüne işaret etti

Engelli kartıyla, engelli vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesinin hedeflendiğinin altını çizen Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Engelli vatandaşlar bu kart sayesinde, engelli kişilere sunulan hizmetler ve haklardan yararlanabildiğine, kartın kolaylık ve geçerlilik sağladığı alanları ve avantajları, kart için gerekli belge ve müracaat birimleriyle ilgili yasayla sabit hakları şu ifadelerle sıraladı:

ENGELLİ KİMLİK KARTININ SAĞLADIĞI HAK VE AVANTAJLAR NELERDİR?

- Belediye otobüsleri, metro seferleri, marmaray, metrobüs, tramvay, füniküler, deniz yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. 'Ağır engelli' ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır.

2019 Engelli Kimlik Kartı için gerekli belgeler

- Şehirler arası otobüslerde 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim mevcuttur. Aynı taşıtta taşınacak engelli yolcu sayısının 2'den fazla olması durumunda, her fazla engelli yolcu için geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır Refakatçi indirimi yoktur. İnternet'ten bilet alımlarında bu indirim uygulanmamaktadır. (8 Ocak 2018, Resmi Gazete Sayı: 30295)

- Türk Hava Yollarında (THY) iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca 'refakatçi ile seyahat etmelidir' ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hatlarda %20 indirim sağlanmaktadır.

- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarında (TCDD), yüksek hızlı trenler (YHT) dahil tüm koltuklu seferleri engellilere ücretsizdir.

- HAVAŞ hava alanı servisi otobüsleri ücretsiz.

- Hava limanı otoparklarında 15 güne kadar ücretsiz park. 15 günü geçen sürelerde ise normal otopark tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılıyor.

- İSPARK'ta yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsiz. İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Engellilik oranı baz alınmamakta.

- Öğretmen Evleri engellilere %20 indirimli.

- Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsiz. Belediye'ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsiz.

- Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimli.

- Spor müsabakalarına ve konserlere giriş "kura" çekimi ile ücretsiz.

- Sinemalarda engellilere 'öğrenci indirimi' oranında indirim uygulanmaktadır.

- İSKİ'nin %50 su indiriminden faydalanabilirsiniz.

- DİGİTURK engelli vatandaşlara %50 indirimli.

- Türk Telekom %25 indirimli, TTNET internet engellilere %25 indirimli.

- Cep telefonu operatörlerinin indirimli engelli tarifeleri.

- Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır.

- Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün (KYK) öğrenci yurtlarından engelli öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler.

- Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır.

- %90 ve üzeri oranlı engelliler ve oran şartı aranmaksızın bedensel engelliler, araç satın alımında özel tüketim vergisinden (ÖTV) muaftırlar.

- %90 ve üzeri oranlı engelliler ve oran şartı aranmaksızın bedensel engelliler,motorlu taşıtlar vergisinden (MTV) muaftırlar.

- Emlak vergisi dilekçeyle ücretsiz oluyor. (Tek daire ve 200 metrekareyi geçmeyecek şekilde vergi ödenmiyor)

- EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) neticesine göre kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atamaları yapılır.

- 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamındaki 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerinde işverenler, %3 oranında engelli çalışan çalıştırmak zorundadır.

- Engellilik oranı ve dönemine bağlı olarak 15 illa 18 sene arasında erken emeklilik hakkı mevcuttur.

- Engelli vatandaşlar için Türkiye İş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler ve Belediyeler meslek edindirme kursları açmaktadır.

- Engelli Maaşı (Sigortalı olunmayan dönemde alınabiliyor)"Image result for mardin sakatlar derneği başkanı hasan anuk1200 × 800YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

9 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN