Başlarken...

Bir görüşmenin ardından yüreğine yayılan sıcaklığın bir sebebi vardır ki seni etkisi altına alıp serüvenlere koşturacağının habercisi olur, görüşme içinde tarihe yapılan yolculuk, kültür ve erdeme olan tutkunun dışa yansıması olan sıra kapmaca konuşmalardır.

Artık içinize sığmayan derelerin mecralarından, arklarını zorlayarak taşkın sel sularına dönüştüğünü sizin de içinde meziyetlerinizi kullanıp kelimelerden oluşturduğunuz salınızla yolculuğunuz başlamış demektir.

Belki insanların bu güne kadar en fazla ihmal ettiği ve unuttukları konu gülme eşliğinde düşünmektir, düşünürken konuştuklarını paylaşmayı becerememeleridir. Böyle bir mutluluğu doygunca yaşamayan insanların rehberliksiz yapılan yolculuklara benzeyen ilerlemelerle mevzi elde edebilirler ama bu sefer de oraları korumayı da becerdikleri pek söylenmez.

Bu yolculuk hazineye dönüşebilir, bazen de önünüz de bulduğunuz hazinenin sizi bireysel yaşantınızdaki zenginlik kadar etkisi altına alıp gidebildiği her yere sizi kendisiyle götürür, burada da sizin bireysel meziyetlerinize ihtiyacınız vardır.

Bu esnada bireysel variyetiniz devreye girer ve sizin yetinizin rehberliğinde mest olup ortamı mest etmeniz ise size ekstra gözlem şansı ve ilişkilerde zenginlik sağlar. Siz mutlu ettikçe mutlu olduğunuzun farkına varacaksınız, bu “bir elin nesi var iki elin sesi var” ilişkinin tezahürü niteliğindedir.
Hele bu sizin kendi ayarınızda, kendi seviyenizde birileriyle zaman paylaşıp zaman geçirmenize sebep olan bilgilendirme süreci ise size iyi ki bu zaman paylaşım sürecinden geçmişim diyorsun. Geriye bakıp mutlu bir ana veda etmişim ikrarında siz varsınız ve umarım sizler de yazılarımdaki anınıza böyle bir yakıştırma yaparsınız.
Bende bu yazıya başlarken ön hazırlıksızdım, paylaşım sonrası üzerimde yaratılan etkinin sağladığı psikolojiyle güzel bir anın haberinden sonra klavyeme dokunuşları okuyorsunuzdur. Umarım benim beklentim gibi sizin de yaşamdan olan beklentileriniz gerçekleşir ve dahası bunları paylaşmanın yollarını, ortamlarını bulur ve yakalarız.

Yeni bir gazete yazma görüşmesinde üzerimdeki etkileri ve ereklerimin yansıtılmasını okurlarımla paylaşmak ve ilkyazımda da okurlarımın da benim hakkımda bilgi sahibi olmasını istedim. Bu esnada sizlerle bir arada bulunacağım için heyecandan kaynaklı üforiklik bile olsa bu yazı içindir öyle bilin lütfen.

Ben Kızıltepeliyim uzun süredir yazılar yazarım, Şairim ve yeni bir sürece başlamanın heyecanını da yazıma yansıyatacağım, muhakkak bir yazı olacağını için affınıza ve tebessümünüze sığınıyorum. Belki hayallerime yansıyacak egzotik etkiniz veya düşlerimde serap oluşturacak manyetik etkinizi hissedebilirim ve bundan gocunmama bilakis mutlu olurum.

Türkiye de Anadolu, Atatürk ve Zirve üniversitelerinde okudum yurt dışında okullarımın yanı sıra kültür alanında ve araştırmalarda tez çalışmalarında bulundum.

Benim yazılarımdan beklentim kadar okuyucularında benim yazılarından beklentisi aşağı yukarı aynı kefede değerlendirilir ki ben okunmasını, okurlarda yazının doygunluğu ve bilgi aktarılmasını bekler, bu bir nevi karşılıklı etkileşim sürecidir.

Benim ağırlıklı olarak işlediğim konular kültür sanat üzerine, değer yargıları üzerine, toplumun artıları üzerine ve bazen de bilmeden mahkum edip uzaklaştığımız gelenekler üzerinde, hicivle ve olması gereken umutları konu aldığım yazılarım olacaktır. 

Gelecek üzerine naçizane kendi isteğim veya gözlemlerimin ışığında ancak önerilerim ve beklentilerim olabilir, yoksa kimseye yol dayatmak gibi bir hadsizliğe asla düşmeyeceğim. 

Her insanın yaptığı gibi herhangi bir yerde yazı yazmaya başladığında belki en fazla zorlandığı konu kendini tanıtmak, bir yazar veya aydının kendini tanıtması kadar zor bir konu yoktur, çünkü yazarın veya aydının tanıtımını en iyi yazıları tanıtır, icraatı tanıtır ve yaşama olan katkısı tanıtır.
Bu yazıyı da yazı işleri müdürü sevgili Kadir beyle yazıların yayınlanmasıyla ilgili yaptığımız görüşmeye dair olacağını biliyordum ama benim beklentim ile benden beklenileni çerçeveleyeceği açıktı. Hele kültür ve yaşlıların yaşamdaki mihenkliğine dair beklentilerimizin hala aç oluşuna beraber hayıflandık veya ortaklaşmanın zevki se çok farklı olduğunu söylemek gerekiyor. 

Olması gerekenler ile olmamışlara beklentimiz, umudumuzu, emeğimiz oranında katkı sunabileceğimizi ikrardan daha ziyade sanki bir açlığımızı kelimelere fısıldar gibi olduk. 

Bugüne kadar hiç aralıksız ve soluksuz yürüdüğüm emek sarf ettiğim alanda bir adım daha atmak için yeni hazırlıklara girişeceğim için de heyecanlıyım, sevinçliyim. Bu paylaşımda katkısı olan herkese teşekkür edip bir sonraki yazıda görüşmek üzere dileklerinizin gerçekleşmesini ve ortak hayallerde görüşmeyi dilerim.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle