BBP Genel Başkanı Mardin’de HDP'ye yüklendi

BBP Genel Başkanı Mardin’de HDP'ye yüklendi
30 Aralık 2019 Pazartesi Saat 14:13 0

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, geldiği Mardin’de HDP Milletvekillerini eleştirerek kayyum politikasına destek verdiklerini açıkladı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Destici, partisinin düzenlediği STK’larla buluşma toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Destici, Kürtlerin en büyük devletinin Türkiye olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“En çok Kürt nüfusunun yaşadığı ülke Türkiye’dir. Dolayısıyla Kürtlerin en büyük devleti Türkiye’dir. Aynı şey Türkler için de geçerlidir. Türk nüfusunun yaşadığı en büyük ülke Türkiye’dir. Dolayısıyla Türklerin de en büyük devleti Türkiye’dir. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Boşnak diye ayırmak doğru değildir. Ama elbette ki bunların varlığı herkesçe kabul edilmelidir ve bu bizim için bir zenginliktir. Öbür taraftan doğuştan gelen bütün haklar insanoğlu kullanmalıdır ve bunun önünde de hiçbir engel olmamalıdır.”

HDP’li milletvekillerine de yüklenen Destici, “Kendilerini hiçbir zaman bu ülkeye bu millete ve bu devlete ait hiç hissetmediler. Maalesef bazı milletvekillerinden meclis kürsüsünde çıktıklarında sizin polisiniz, sizin askeriniz, sizin devletiniz ifadesini duyuyoruz. Şimdi bunlara sormak lazım. Sizin polisiniz kim? Sizin askeriniz kim? O zaman sizin devletiniz nerede? Sizin bayramınız nerede?diye sormazlar mı? Yani dolayısıyla biz ayırmıyoruz biz birilerini farklı bir yere koymuyoruz, ya da biz birilerini karşıya atmıyoruz. Direk kendileri kendilerini ayırıyor. Kendilerini başka bir noktaya koyuyorlar. Ama siz niye böyle yapıyorsunuz dediğinizde de demokrasi insan hakları milli irade diye yüksek perdeden bağırmaya başlıyorlar.”dedi.

Kayyum politikalarına da destek veren Destici, şunları söyledi:

“Burada belediye seçimlerinden sonra Mardin Büyükşehir belediyesi bunların içinde bazı belediyelere kayyum atandı peki bunun gerekçesi ve sebebi neydi? Bunun sebebi gerekçesi terörle iltisaklı olmak, terör örgütü ve teröriste yardım etmek. Şimdi bu ispatlanmamış ya da bu konuda bilgiler olmadan asla bir belediye başkanı alınıp yerine bir kayyum atanmadı ve atanmaz. Yapılan bütün işlemler tamamen kanuna ve yasaya uygun işlemlerdir.”

Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme tezkeresine de değinen Destici, “Türkiye, Libya’nın içişlerine karışmak için gitmiyor. Ya da Libya’da taraf olduğu için gitmiyor. Türkiye’nin Libya’ya gitme sebebi, bir Libya bizim Osmanlı’dan bakiyemiz, dolayısıyla bizim orada tarihimiz ve kardeşliğimiz var. Öbür taraftan, Doğu Akdeniz’de haklarımızı koruma adına Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kalması bizim için çok önemlidir ve hayati bir süreçtir.” dedi.

Türkiye'nin Libya ile yaptığı askeri iş birliğine destek verdiklerini açıklayan Destici, “Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülecek olan Libya’ya asker gönderme tezkeresine Büyük Birlik Partisi olarak ‘Evet’ diyecek. Çünkü biz bu kararı doğru buluyoruz.” diye konuştu.


Yeni açıklanan asgari ücreti ise yetersiz bulduklarını dile getiren Destici, şunları söyledi:

“Emekliler her yerde, yani Sivas’ta da emekli var, Edirne’de de, Mardin’de de emekli var. Hepsinin de problemi aynı. EYT’liler her yerde vardır. Asgari ücretliler her yerde varlar. Çiftçilerimiz hakeza her yerde varlar. Bu vatandaşlarımızın hepsinin problemleri bir takım bölgesel farklılar gösterse de genelde problemler aynı. Emeklilerimiz insanca yaşamak için bir maaş istiyorlar. Asgari ücretlilerimiz, EYT’lilerimiz hakkı olan emekliliği istiyorlar. Çiftçilerimiz destek istiyorlar. Geçmişe kıyasla destek çok ama fiyatlar da artmış vaziyette. Dolayısıyla bu desteklerin direk üreticiye verilmesini savundum, savunmaya devam edeceğim. Başta elektriğin ve mazotun çiftçilerimize vergisiz ve ucuz fiyatta verilmesini lazımdır. Bir de şu tür şikâyetler geliyor; hiçbir açıklama ve fatura olmadan sadece şu kadar para ödeyeceksiniz gibi bildirimlerle elektrik ödemelerinin yaptırılmak istendiğini ve bunu yapmayanların elektriği kesildiği, sulama yapamadıkları ifade ediliyor. Biz bunu yanlış bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız.”

Destici, son olarak bölge için en büyük isteklerinin insanların barış, huzur ve güven içinde yaşamaları olduğunu kaydetti.

Konuşmasında yerli otomobile katkısı olan herkesi tebrik eden Destici, toplumun her kesiminin yeni otomobille adeta yeniden ümitlendiğini gözlemlediklerini dile getirdi.

Türkiye'nin en önemli problemlerinin başında üretimde yetersiz kalmanın geldiğini anlatan Destici, ithalat kalemlerinin önemli bir kısmının katma değeri yüksek olan otomobillerden oluştuğuna dikkati çekti.

Destici, Mardin Valiliği ziyareti sonrası Diyarbakır’a geçecek.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

1 gün önce...

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

1 gün önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

13 saat önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

10 saat önce...

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

8 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN