BDP İl Kongresi yapıldı

BDP İl Kongresi yapıldı
30 Ekim 2011 Pazar Saat 14:39 2

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin 2. olağan kongresi Abdullah Öcalan’ın posteri altında PKK'lıların fotoğraflarıyla başladı

            Yeniyol Şimal  Düğün Salonunda yapılan kongre çoğunluğun sağlanmamasından dolayı geç başladı. Kongreye Mardin Milletvekilli Erol Dora’nın yanı sıra BDP’li ilçe ve belde belediye başkanları katıldı. Kongrenin yapıldığı salon Kürtçe ve Türkçe yazılı pankartlarla süslenmesinin yanı sıra Abdullah Öcalan’ın posterleri dikkat çekti.

Türk Bayrağı’nın asılmadığı kongrede Nusaybin Meya-Der tarafından astırılan ve üzerinde öldürülen Nusaybinli PKK'lılara ait fotoğrafların bulunduğu bez afiş dikkat çekti.

Kongrede bir konuşma yapan BDP’li Milletvekili Erol Dora, davetlileri 4 dilde selamladı. Konuşmasına Van’da hayatını kaybedenlere taziye dileklerini sunarak başlayan Dora, Van’daki depremin yapılaşmaya önem verilmediği için ağır bilançoların ortaya çıktığını söyledi. Bundan sonra hem devletten hem de belediye yetkililerinden ruhsatlanmaya önem vermelerini isteyen Dora, “Bu depremde güzel şeylerde gördük. Her ne kadar cılız gayri insani olaylar ortaya çıksa da depremde Türkiye’nin her yerinden yardımlar yağmaya başlamıştı. Van’a yapılan bu yardımlar sayın genel başkanımızın dediği gibi kardeşlik kokuyordu. Buraya gönderilen yardımlar bize şunu gösteriyor; halklar barış istiyor. Kürt halkı, Türk halkı bunca çilelere rağmen birbirine düşman olan halklar değildir. Bu deprem de bunun bir göstergesidir. Biz bu deprem vesilesi ile bütün kesimlere sesleniyoruz. Büyük bir felaket yaşadık bundan dersler alarak daha büyük felaketler yaşamadan bu silahlar sussun. Bu çatışma ortamı sona ersin. Siyasetin önünü açılsın. Siyasetin önü tıkanıldığında başka yerde çözüm bulmaya başlarlar.”dedi.

21. yüzyılda insan öldürmekle barış olmaz

             Konuşmasında 21. yüzyılda insan öldürerek bir çözümün gelemeyeceğini belirterek PKK’yı örtü üstülü bir şekilde eleştiren Dora, “Barışa yöneldiğimiz bir dönemde silahlar tekrar ateşlendi ve birçok gencimiz hayatlarını kaybetti. Bir çok asker annesi ve asker babası cenazeleri kaldırdıklarında şu şekilde seslendiler. Bir araya gelerek bu kanı durdurdun. Kürt anneleri de bu şekilde sesleniyor. Biz her zaman şunu söyledik. Bizler gözyaşları arasında bir ayrım gözetmedik. Bunların hepsi bizim kardeşlerimizdir, bizim insanlarımızdır. Medeniyetler şehrinden sesleniyoruz, Mardin’den sesleniyoruz artık yeter diyoruz. 21. yüzyıldayız ve AB ile müzakere yapıyoruz bu çağda insanlar birbirilerini öldürerek demokratik bir yapılanmaya demokrat birlikte yaşamayı  gerçekleştirebilir miyiz? Bu mümkün değildir. Herkesi yeni bir sürece birlikte yaşamaya bir politika geliştirmeye davet ediyorum.”diye konuştu.    

Konuşmalardan sonra tek liste ile kongrede aday olan Abdullah Akikol, BDP’nin yeni il başkanı oldu. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Sihem Elveren Alp, M.Şaban Karakaş, Gülnaz Abdulsemetoğlu, Celil Şimdi, Mehmet Vural, Osman Gün, Mehmet Nuri Aydoğan, Fuat Olgaç, Ekrem Veske ve Mehmet Şerif Yılmaz seçildi.

BDP’nin eski il başkanı Tarık Acay 15 gün önceki KCK operasyonunda tutuklanarak cezaevine konulmuştu.  


KAYNAK: Nezir GüneşYORUMLAR :::

 1. SİNAN
  31 Ekim 2011 Pazartesi Saat 19:10 CEVAPLA
  Basında sürekli duyduğumuz KCK'nın ne olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.Merak edenler için Hürriyet Gazetesi'nden Taha Akyol'un KCK NEDİR ? isimli yazısı.Lİnki kopyalayıp yapıştırın.BDP'nin bu bölge için çizdiği karanlık geleceği öğrenin:

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19043893.asp
 2. mihama
  31 Ekim 2011 Pazartesi Saat 09:52 CEVAPLA
  bu kongrede verilmek mesaj ne ?
  onu bir türlü anlayabilmiş değilim. türkiye bayrağı asmayarak acaba bizim türkiye devleti ile işimiz olmaz mı ?yok sa sayın erol dora'nın insan öldürmekle çözüm gelşmez uyarısı ile PKK'ye biz bu kadar yol katediyoruz, sizin liderinize sahip çıkıyoruz sizin yoldaşlarınızın fotoğraflarını asıyoruz ama siz ne yapıyorsunuz... sadece adam öldürmek mi? acaba hangi mesja veirliyor ben buunu kesitirmiş değilim...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Psikolojik danışmandan korona virüsle ilgili ezber bozan açıklama

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşam koçluğu ve psiko [...]

1 gün önce...

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

20 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

2 saat önce...

Kaymakam Çam Hastane’de İncelemelerde Bulundu

Kızıltepe ilçe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hü [...]

1 gün önce...

Kabine yeni yasaklar için toplanıyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar