Bdp Mardin'de Operasyonları Protesto Etti

Bdp Mardin'de Operasyonları Protesto Etti
20 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 16:08 1

Mardin Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Merkez İlçe Örgütü, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerine yapılan saldırının ardından Kandil'e düzenlenen operasyonları protesto etti.

Mardin Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Merkez İlçe Örgütü, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerine yapılan saldırının ardından Kandil'e düzenlenen operasyonları protesto etti.

BDP merkez ilçe binası önünde toplanan bir grup BDP'li, geniş güvenlik önlemleri arasında basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan BDP merkez ilçe yöneticisi Nezir Akkalp, "Hem yakın tarihimizden hem daha eskilerden kirli savaşta 10 binlerce genç insan öldü, binlerce köy yakıldı, 100 binler göçe zorlandı, faili belli meçhuller işkence, cezaevi, kan ve gözyaşı milyonların geleceğini kararttı. Sorun mu çözüldü, hayır. Sorun daha da karmaşık bir hal aldı. Üstelik her defasında bu sorun daha büyük bir toplumsal destekle ve güçle patlak verdi. Şimdi de yaşanan ve yaşatılmak istenen budur. Bu hesaplar masa başında yapılan hesaplar olduğu için hayatın gerçeklerinden kopuk ve kurgusaldır. Kurgusal olan, hayattaki karşılığı çok iyi hesaplayamaz. Bu nedenle ne tür sonuçlar doğurabileceği yönündeki eksikliği her zaman barındırır. Karşı tarafı masa başında yenebilirsiniz ancak bu bir kurgudur. Sadece esasta bunu başarma durumunuz, ülkeyi iyice sürükleyeceğiniz felaket düzeyiyle birlikte ele aldığınızda ortaya çıkar. Ve gerçekten de bir felaket olur. Velev ki bir taraf ötekine ağır kayıplar verdirdi. Kime ne kazandıracak? Her iki tarafta duranlar bizim çocuklarımız değil midir? Kan ve gözyaşından başka halkın lehine hiçbir olasılığı yoktur. Sermayeyi elinde bulunduranlar, sömürü çarkından nemalanan, kandan beslenen bu azınlığa faydası olacak. Ancak tarih bunlardan hesap soracaktır. Ölüm ne taraftan olursa olsun bundan hoşlanan, insani değerlerini yitirmiş olanlar, ruh hali bozuk bir kişiliği olanlar, onuru olmayan, ahlakı ve vicdanını yitirenler ancak bu durumdan hoşnut olur. 12 yıldır barış ve özgürlük uğruna dili için kimliği ve kültürü için eylemsizlik kararı aldıkları halde barış elini uzatmalarına rağmen operasyonlar durmak bilmiyor. Kimyasal silahlar kullanılıyor, ölü bedenlere insanlığın gerektirdiği saygı gösterilmiyor, kin ve nefretlerini kusuyorlar. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kurmayları ile beraber vahşete çağrının arkasından yoğunluklu saldırılar başlatılmıştır. Bu kanlı iç savaşa davetin arkasından mahkeme avukatlara bir yıllık görüş yasağı kararı vermiş. Evet biliyoruz nefretin hesabı yok ama çaresi var. Yüzleşip hesaplaşmalı, evvela cesur ve dürüst olup samimi davranmalı. Lakin biliriz kapitalist çark korkak yalancı ve rantçıdır. İşte birileri bu hastalıktan sıyrılıp da barış elini uzatmazsa tarihin tekerrürü kaçınılmazdır. Bizler buradan Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a çağrıda bulunuyoruz; durdurun bu vahşeti, durdurun bu kirli savaşı. Kendi kafanızdaki öç alma düşüncesinden vazgeçiniz. BDP milletvekillerine karşı bu siyasi kararlarınızı gözden geçirin. Ve onlarla birlikte hareket ederek bu gençlerin ölümlerinin önüne geçin. Tarihin hesap soracağı değil, tarihte büyük liderler listesine girin" ifadelerini kullandı.
YORUMLAR :::

  1. Gündi u röjber
    22 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 12:49 CEVAPLA
    Faili meçhuller, köy boşaltmalar, orman yakmalar, yoğun çeteleşmeler on yıl öncesinden geriye doğru kimlerin eseridir?. Ve bunlar on yıldır en aza indirilmişse bu kimin başarısıdır? Cumhurbaşkanını halka seçtirmemek için uydurulan 67 ucubesine, parti kapatmalara, Anayasa Mahkemesinin, HSYK'nın ve Askeri mahkemelerin yapısının değiştirilmesine yönelik çabalara katkı sunmak şöyle dursun; aleyhte dikte edenlerin barış ve demokrasiden söz etmesi inandırıcı mıdır?
    Hem gariban BDP liler irade sahibi midirler ki bu ağır lafları ede biliyorlar?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN