Belediye Meclis Toplantısında Karşılıklı Suçlamalar

Mardin Belediyesinde AK Parti ve BDP meclis üyeleri arasında devam eden karşılıklı suçlamalar belediye meclis toplantısına da damgasını vurdu.

                AK Parti ve BDP meclis üyeleri arasında yaşanan suçlamalar iki ay önce Mardin Belediyesindeki BDP’li meclis üyelerinin Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve AK Partili meclis üyelerini yolsuzluk yaptıkları iddiası ile mahkemeye vermesiyle başladı.

 BDP’li meclis üyelerinin bu suçlaması üzerine AK Parti’li Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, AK Partili Meclis üyeleri ve AK Parti İl Yönetimi adına düzenlediği yazılı basın açıklaması ile BDP’li meclis üyelerini KCK ve terör örgütü PKK’den talimat almakla suçlamıştı. Bu suçlamalar üzerine BDP’li meclis üyeleri ikinci defa Mardin Belediye Başkanı Ayanoğlu’nu, AK Partili Meclis üyelerini ve İl yönetimini mahkemeye başvurarak, AK Partilileri iddialarını ispatlamaya davet etmişti.

Bu suçlamaların gölgesinde başlayan belediye meclis toplantısı Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu’nun gündem maddelerini okuması işe başladı. Gündem maddelerinin okunmasından sonra söz hakkı alan BDP’li meclis üyeleri Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu’na yapılan yazılı basın açıklamasının altında imzasının olup olmadığını sorarak, kendilerine isnat edilen iddiaları ispatlamaya veya özür dilemeye davet ettiler.   

BİZİ YARGIYA HEDEF GÖSTERMİŞTİR

BDP'li meclis üyesi Mehmet Şafii Demir, “Başkanın yaptığı bir açıklama var ben bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak görüyorum.  Aslında ben bu açıklamadan sonra bir daha belediyeye ve meclis toplantısına gelmemeyi düşünüyordum. Çünkü kendisi halkın oyları ile seçilmiş belediye meclis üyeleri arkadaşlarımı farklı bir alana çekmek istiyor. Bizleri KCK’den talimat alıyorlar demesi,  hedef göstermesi, resmen kendini polis yerine koyup bizi yargıya hedef göstermiştir.  Bu anlayış sakat bir anlayıştır. Türkiye’de bir başkanın yapabileceği en kötü açıklamadır diyorum. Bu talihsiz açıklama kendisine aitse Ben sayın başkanımı bizden özür dilemeye davet ediyorum. Çünkü ben yaptığım işin bilincindeyim. Ben yaptığım denetim sonunda tespit ettiğim yolsuzluk ve usulsüzlükleri önce belediye meclis gündemine sunduğumuzda kabul edilmediği için mahkemeye taşıdık. Yaptığımız denetim tamamen mali bir denetimdi. Ve yaptığımız açıklamalarda kesinlikle siyasi değil bu yöndeki açıklamalarımızdı. Buna rağmen beni ve arkadaşlarımı farklı alanlarda suçlaması, kesinlikle kabul edilebilir bir şey değildir. Bu saatten sonra bu süreçten sonra yargıdan gelebilecek her türlü yaptırımdan Sayın belediye Başkanını ve o açıklamanın altında imzası olanları sorumlu tanır biliriz. Bu çok açıktır. Biz yargıya hedef gösterildik. Biz başkandan ya bu iddiasını ispatlamaya ya da bunun özrünü istiyoruz.”dedi.

BDP grup sözcüsü Sırrı Şimdi de, “Gündem dışı bir soru soruyoruz ve bunun cevabını burada almak istiyoruz, bu konuda sizden bilgi almak zorundayız, siz bu açıklamayı kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz?”sorusunu sordu. .

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ise meclis üyelerinin iddialarına, “Belediye meclis toplantısı altında siyasi konular tartışılmaz. Belediye kanunlarında bu açıktır. Bu nedenle siz gidip suç duyurusunda bulunuşsunuz biz saygı duymuşuzdur. Neticede iki parti de siyasidir ve açıklamaları da siyasi demeçler olacaktır. Bizler neticede siyaset yapıyoruz. Bu konuların yeri burası değildir. Arzu edersiniz bu toplantı bitsin, çıkışta benim odama gider orada oturup konuşuruz.”dedi.

TRİBÜNE OYNUYORLAR İDDİASI

Ayanoğlu, daha önce konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında BDP’li meclis üyeleri ile yöneticilerinin, terör örgütünün yasadışı uzantısı KCK’dan aldıkları talimatlarla her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı çirkin iftiraları tekrar ettiklerini bu iftiraları da terör örgütünün yandaşı haber ajansları aracılığıyla yayma girişiminde bulunduklarını savundu.

Mardin’deki huzur, güvenlik ve refah ortamını bozmaya yönelik bu girişimlere halkın karnının tok olduğu dikkat çekilen açıklamada "Aziz halkımızın derin sağduyusu oynanmak istenen bu çirkin oyunun gayet farkında olup zerre  kadar prim vermemektedir. Asla hizmet derdi olmayan, Mardin için ortaya herhangi bir eser koyamayan BDP’li meclis üyelerinin  öne sürdükleri iddialar geçtiğimiz yıl, tek tek çürütüldüğü, delilleriyle yalanlandığı halde bu iddiaları sürdürmekte, gerektikçe çekmeceden çıkarıp,özellikle terör örgütünün yandaşı haber ajansları aracılığıyla bu çirkin iftiralarını her yıl temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp  gündeme getirmektedirler."ifadeleri kullanıldı.

BDP’li meclis üyelerini gündem saptırmakla suçlayan AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, BDP’lileri tribüne oynadıklarını iddia etti. Başkan Ayanoğlu yaptığı açıklamada, “Mardin Belediyesi’nin BDP’li meclis üyeleri, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz günlerde de; hiçbir delile, hiçbir belgeye dayanmayan ve tarafımızdan defalarca çürütülen gerçek dışı iddialarını mahkemeye taşıyarak suç duyurusunda bulunmuş, yanlarına diğer BDP’li yöneticileri de alarak tribünlere oynamışlardır. BDP’liler bunları görmeyip konuyu başka yönlere çekerek gündemi saptırmaya çalışmışlardır. Kamuoyunu bilgilendirmek için haber yapan, bunun için gece gündüz koşturarak ter döken haber kuruluşları ile manipülatif ve kasıtlı yayın yapan haber kuruluşlarının ayırımını halkımız çok iyi yapmakta bu gerçeklik sadece bizim değil kamuoyu tarafından da zaten iyice bilinmektedir. BDP’li meclis üyeleri kamuoyuna yaptıkları açıklamalarla, yaptıkları suç duyurusunun mahkeme sürecini beklemeden şahsımı ve AK Partili meclis üyelerini yolsuzluk yapmak gibi çirkin bir iftirayla itham etmiş yargısız infaz da bulunarak vehmettikleri iddiaları kesin ve gerçekleşmiş gibi kamuoyuna yansıtmışlardır.”ifadelerine yer vermişti.

  

YORUMLAR

  • aziz halkımızmış vay be sen vatan millet halkımız fasa fisolarını boşverde daha temeli atılmamış otogarın satılmış taksi duraklarını anlat kimlere nasıl ve ne kadara satıldı

Yorum Ekle