Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı
17 Nisan 2019 Çarşamba Saat 16:51 0

Mardin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında AK Partili ve HDP’li meclis üyeleri arasından saygı duruşu ve istiklal marşı okuma krizi yaşandı.

Mardin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen ilk Belediye Meclisi toplantısında İstiklal Marşı okunmadı, saygı duruşunda bulunulmadı. AK Parti'li Meclis üyesi Yeşilli Belediye başkanı Hayrettin Demir’in itirazı ve önerisi ile meclis açılıştan sonra verilen ara ile saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

KISA SÜRELİ TARTIŞMA

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin yeni meclisi ilk toplantısını Belediye Başkanı Ahmet Türk başkanlığında yaptı. 22 AK Part'li, 32 HDP'li üyenin bulunduğu ilk toplantıda teamüller gereği İstiklal Marşı okunmadı. Doğrudan yoklama yapılıp, gündem maddelerine geçilince, AK Parti Grup Başkanı Hayrettin Demir, konuşma hakkı isteyip meclis açılışı öncesinde Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasını istedi. Ahmet Türk’ün itirazına karşılık Demir, kendi gruplarının saygı duruşunda bulunarak istiklal marşının okuyacağını söyledi. Bunun üzerine Türk, Demir’i provokatörlükle suçlayarak meclisin açışı öncesinde böyle bir teklifin gelmesi gerektiğini ancak bu teklif niçin yapılmadığını sordu. AK Parti grubunun ısrar etmesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı. 

Türk, bunun üzerine, "Başta söyleseydiniz. Bunu şey yapmanın, zora düşürmenin bir anlamı var mı? Belki unuttuk. Ama gerçekten bu bir provokasyondur, başka bir şey değil. Daha önce böyle bir uyarı yapsaydınız belki aklıma gelirdi. Sanki İstiklal Marşı'na karşıymışız gibi getirmeye çalışıyorsunuz, bu yanlıştır. Yoksa her zaman İstiklal Marşı'nı okuruz. Ama bu şekilde davranışın gerçekten hoş değil." ifadelerini kullandı.

Yeşilli Belediye Başkanı Demir de İstiklal Marşı'nı grup olarak okuyacaklarını söyledi. HDP'li Meclis üyeleri bunun bir öneri olduğunu ileri sürerek, meclis onayına sunulmasını istedi.

AK Parti'li Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, "Siz kabul etmeseniz bile biz kendi grubumuz adına yaparız. Ama geçer, geçmez, saygı duyarız." dedi.

AK Parti'li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin de bunun asla bir provokasyon olmadığını, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın herkesin ortak değeri olduğunu vurguladı. Bunu üzerine HDP grubu toplantıya ara verilmesi önerisinde bulunarak dışarı çıkmak istedi.  Hazırladıkları gündeme bağlı kaldıklarını ve İstiklal Marşı'nın okunmaması ve saygı duruşunda bulunmamasıyla ilgili kasıt olmadığını belirten Türk, bunun üzerine oturuma beş dakikalık ara verdi.

AHMET TÜRK HDP GRUBUNU UYARDI

AK Parti’li grubun saygı duruşuna geçmesi ile Ahmet Türk HDP’li grubu uyararak saygı duruşu için ayağa kalkmalarını ve istiklal marşının okumalarını istedi. Türk istiklal marşının okunmasından sonra marşın üçüncü kıtasından devam ederek kendilerinin istiklal marşına karşı olmadıklarını söyledi.mardinlife

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ahmet Türk kayyumu eleştirerek 63 milyon borç ile devir ettikleri belediyeyi 406 milyon borç ile devir aldıklarını iddia etti.

TOPLAMDA 1 MİLYAR 26 MİLYON TL BORÇ ALTINDA

Türk konuşmasında şunları söyledi:

“Yerel seçimlerden yeni çıktık. Yeni bir dönemin kapısını aralıyoruz. İnanıyor ve umut ediyorum ki bütün belediye başkan arkadaşlarımızı iktidar ve muhalefetiyle bu halkın sorunlarını çözmek için ortak bir akıl ve irade ile uzlaşarak halkımızın yararına olan hizmetleri yürütmüş oluruz. Büyükşehir belediyesi olarak bütün arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde bu dönemi geçirmek için çaba göstereceğiz. Arkadaşlarımızla her zaman açık şeffaf bir şekilde birlikte politikalar üreterek bu halkın hizmetlerini yerine getirmeye çalışacağız. Bizim için önemli olan halkın iradesinin sandığa yansımasıdır.mardinlife Tartışmalar ne düzeyde olursa olsun bugün irade tecelli etmiştir. Tartışmaları bir tarafa bırakarak halkın iradesini esas alan bir yaklaşımla hep birlikte bu mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasilerin tek vazgeçilmezi, demokrasi ve halkın iradesini esas almaktır. Biz bu anlayışla arkadaşlarımızla doğru bir siyaset yapacağımıza Mardinimizin ve halkımızın ihtiyaçlarına göre kararlar alacağımıza inanıyorum. Büyükşehir belediyesine kayyum atandığı zaman belediyenin kasasında 95 milyon TL nakit paramız vardı. Kuruluş aşamasında ilçelerin bütün borçları büyükşehre yansıtılmıştı sonuç olarak ayrıldığımız gün 63 milyon lira borç ile biz belediyeyi devir ettik. Ancak bugün devir aldığımız gün büyükşehir belediyesinin borcu 406 milyon lira. 63 milyon borç ile devir ettiğimiz belediyeyi 406 milyon borç ile devir aldık. MARSU da devir aldığımız borç 620 milyon lira. Yani aklın kabul etmeyeceği bir borçlanmaya gidilmiş. Bunun nasıl yapıldığını gerçekten çözmekte zorlanıyorum. Çünkü MARSUnun yapısına baktığımızda bütün gelirlerini topladığımızda 6 milyon lira geliri olan bir yerde 620 milyon lira borçlanma olarak ortaya çıkıyor. 620 milyon lira ile MARSU’yu devir aldık. Bırakın Mardin Büyükşehir Belediyesinin Türkiye de hiçbir belediye bizim gibi bu borçla hizmet etme şansına sahip olmaz. Tabii ki bizim amacımız bu halka hizmet etmek ve sorunlarını çözmektir. Açıkça konuşmak gerekirse öyle bir belediye bırakılmış ki hiçbir iş yapmayalım ve halkın tepkisini alalım diye böyle yapılmış. Bu halka yazıktır, siyasete yazıktır, demokrasi yazıktır. Belediyeyi bu hale getirenlerle ilgili olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız.”

ERDOĞAN’DAN RANDEVU İSTEDİ

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi aleyhlerine yanıltıldığını ileri süren Türk, “Sayın cumhurbaşkanı buraya geldiğinde bir rakam söylemişlerdi, “Ahmet Türk 690 milyon lira borç bıraktı diye”. Kendisinin yönettiği belediyeye 63 milyon lira borç bırakmışım. Sayın cumhurbaşkanından randevu talep edeceğim ve bu gerçekleri kendisine ileteceğim. Tabii ki kendileri randevu verirlerse. Sonuçta ne olursa olsun biz halkın iradesini temsil ediyoruz. Baskılar ve farklı formüller karşısında da asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Bu işi yapanlar, demokrasi adına yola çıkanlar her riskide göze almak zorundalar. Bunun için bildiklerinimizi gündeme taşıyacağız, halkımızla paylaşacağız. Parti olarak doğrulara sahip çıkmak ve savunma gibi bir sorumluluğumuz vardır. İki yıldan fazla bir süre büyükşehir belediye başkanlığını üstlendim. Özel kalemde harcadığım para 2 milyon 870 lira benden sonra harcanan para bu süre içerisinde 9 milyon 406 bin lira bunun da bilinmesini istiyorum.”ifadelerini kullandı.

Daha sonra kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Hayrettin Demir, Ahmet Türk’ün kayyumu eleştirilerine cevap vererek, Borcun Mardin’de yapılan mega projelerden kaynaklandığını söyledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

20 saat önce...

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

12 saat önce...

Köpeğe çarpmamak için direğe çarptı: 2 yaralı

Midyat ilçesinde önüne çıkan köpeğe çarpmamak için [...]

1 gün önce...

Mısırcı Ömer'den Sağlık Bakanına ve sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Mardin'de mısırcı Ömer olarak bilinen Ömer Gözal, [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsalında dün gece ila [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN