Belediyelerin Elektriği Kesildi Güneydoğu Susuz Kaldı

Belediyelerin Elektriği Kesildi Güneydoğu Susuz Kaldı
20 Ocak 2015 Salı Saat 20:45 3

Yapılan tüm bilgilendirmelere rağmen elektrik borcu bulunan belediyeler ödeme yapmayınca, Dicle EDAŞ en son çare olarak kesintiye gitti.

Belediyeler, yapılan bilgilendirmelere karşın neden elektrik borçlarını ödeyemediklerini açıklamaya çalışırken Dicle EDAŞ, kesintiler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, kesintilerin şirket için yaşamsal, ticari zorunluluktan kaynaklandığı bildirildi.

DİCLE EDAŞ’TAN KESİNTİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Dicle EDAŞ’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2014 yılı içerisinde bir çok kez ve son olarak da 2015’in ilk günlerinde belediyelerin içme suyu şebekelerinde kullandıkları elektrikten doğan borçlarının 260 milyon lirayı aştığını açıkladık. Ancak ödeme yönünde herhangi bir çaba görülmemesi halinde bu ay içerisinde elektriklerin zorunlu olarak kesileceğini duyurduk. Maalesef defalarca yaptığımız çağrılar, ödemeleri kolaylaştırmak adına hayata geçirdiğimiz kampanyalar sonuç vermeyince, istemeyerek de olsa belediyelerin elektriğini kesmek durumunda kaldık. Kesintilerin olmaması için şirket olarak biz, her şeyi yaptık.

Ticari bir işletmenin yapabileceği her türlü fedakarlığı gerçekleştirdik. Bizim kimseye karşı olumsuz bir tavrımız da, ayırımımız da yoktur, olamaz. Ancak, aradan geçen süre içerisinde ödeme konusunda belediyelerden herhangi bir çaba göremedik. Elektrikleri kesmek son çaremizdi. Halkların bu nedenle susuzlukla karşı karşıya kalmasını, mağdur olmasını asla istemiyoruz. Temennimiz, en kısa sürede belediyelerin ödeme konusunda gerekli girişimlerde bulunması ve yaşanan ya da yaşanacak mağduriyetlerin sonlanmasıdır. Şirket olarak asla vatandaşlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz.”

Ankara, YAŞANAN SORUNA ÇÖZÜM BULABİLİR

Belediyelerden yapılan, “Yapılandırma yaptık, buna rağmen elektriklerimiz kesildi” açıklamalarına da yanıt veren Dicle EDAŞ, “Belediyelerden birçoğunun, elektrik borcu ile ilgili yapılandırmaya gittiği doğrudur. Ancak, yapılandırmaya giden belediyeler, ya 1-2 taksit Ödemiş ardından ödeme yapmamış veya ödemeyi taahhüt ettiği rakamların çok altında ödeme yapmıştır. Bunun da ‘Borcumuzu ödüyoruz’ şeklinde yansıtılması doğru değildir” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan uzmanlar, çözümün adreslerinden birinin Ankara olduğunu, iller bankasının devreye girerek kredi verebileceğini kaydetti.

HANGİ BELEDİYELERİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ?

Dicle EDAŞ’ın, Ocak ayı başına yaptığı uyarıların ardından, borcu bulunan belediyelerin elektrikleri de kesilmeye başlandı. İçme suyu şebekelerinin de elektriği de kesildiği için su kesintilerine yol açması beklenen kesintilerin yapıldığı il ve ilçeler şunlar:

“Mardin Merkez Artuklu ve Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli ilçeleri. Şırnak Merkez ve İdil ilçesi.”
Diyarbakır’ın merkez Kayapınar, Sur, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinin yanı sıra Eğil, Ergani, Hani, Kocaköy, Silvan, Kulp, Bismil, Çermik, Çüngüş ilçeleri.
Şanlıurfa Merkez ve Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir ilçeleri.
Bu arada, elektriği kesilen Silvan Belediyesi’nin, ruhsatı gerekçe göstererek Dicle EDAŞ İşletme Şefliği’nin idare binasını mühürlediği öğrenildi.


YORUMLAR :::

 1. KIZILTEPELİ
  21 Ocak 2015 Çarşamba Saat 16:47 CEVAPLA
  BENCE BUNU AHMET TÜRKE SORMAK LAZIM ARAZİLERİNİ GERİ ALMASI İÇİN HALKA ATTIĞI SON KAZIKTIR BU SUYA YÜZDE İKİ YÜZ ZAM YAPTI BUNADA PARTİYA GEL DİYORLAR HE YALNIŞ ANLAŞILMASIN BENDE HDP LİYİM İNANDIĞINIZ YEMİNLE YEMİN EDİYORUM
 2. KIZILTEPE
  21 Ocak 2015 Çarşamba Saat 11:51 CEVAPLA
  SANKİ SU VERİYORLARDI SORUYORSUN HERGÜN PATLAMIŞ DİYORLAR ABDEST ALAMAZ OLDUK AMA MARSUYU SALDILAR VATANDAŞIN ARASINA HERKESE CEZA VE SU PARASI ALDILAR BEYAZ SU HAYATA BİTERMİ BE OLAN BİZE NE YAZIKI
 3. a.hamit
  20 Ocak 2015 Salı Saat 22:59 CEVAPLA
  Belediyeler,vatandaştan su parası alıp,kendi borcunu ödemiyorsa,vatandaşın bunda kabahatı ne?olan vatandaşa olacak.Belediyecilik bu mu?..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

10 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

2 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar