Beş dil, bir gazete ve “hoşgörü kültürü”

Muhammed Dağ


[email protected]

Beş dil, bir gazete ve “hoşgörü kültürü”

24 Ağustos 2014 Pazar Saat 07:20

Bireysel farklılıkların doğal karşılanarak saygı duyulması her şeyden önce “insani” bir davranış biçimidir. Eğer insanların sahip olduğu çeşitli özellikleri nedeniyle farklı olduklarını kabul ediyorsak, farklılıklarımızın kültürel açıdan çeşitlilik dolayısıyla bir zenginlik kaynağı olduğunun bilincinde olduğumuzu gösterir. İçinde yaşadığımız topluma kısaca göz atacak olursak farklı kimlik, inanç, dil, kültür ve dünya görüşüne sahip insanlardan oluştuğunu görürüz. Bu farklılıkları doğal kabul edişimiz, sahip olduğumuz hoşgörü kültürünü göstermesi açısından önemlidir.

Toplumsal-kültürel farklılaşmalar döneminden itibaren başlayan farklılaşma durumu, günümüze kadar sürmüş ve gelecekte de sürmeye devam edecektir. Sosyolojik evrim gereği bireyler ve toplumlar, sürekli değişim ve gelişim içerisinde olduklarından, farklılık, oldukça doğal bir durumdur. Konunun özünü ise zihnen oldukça gelişmiş bir seviyede bulunan günümüz bilgi çağı insanının bu farklılığı nasıl “algıladığı” ve farklılıklara nasıl “yaklaştığı” oluşturmaktadır.

Uygarlık tarihine bakıldığında birçok savaşın temelinde farklılıklara tahammülsüzlüğün yattığını söylemek yanlış olmaz. Farklı dil, din, mezhep ya da etnik kimlik nedeniyle yapılan savaşlar azımsanamaz sayıdadır. Bu anlamda aslında uygarlık tarihi adını verdiğimiz kavram, bir bakıma ”kan ve gözyaşının tarihi”dir. İktidar ve mülkiyet hırsı, insanlık açısından hep felaketlere sebep olmuştur. Bütün bunların ışığında denilebilir ki ötekileştirme, yok sayma, hoşgörüsü kültüründen yoksunluk ve demokratik bilinç olmaması gibi nedenler insanlık açısından oldukça tehlikeli sonuçlar doğurur.

Aynı coğrafi sınırlar içerisinde farklı kültür, kimlik ve inançlar ancak hoşgörü kültürü sayesinde birbirleriyle “barış” içerisinde yaşayabilirler. Yerel anlamda farklılıklarını, “evrensel” değerlerden de beslenerek koruyan bu değerler, sahip oldukları çeşitliliği korumaya ve geliştirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda medyanın topluma “ışık” ve “ayna” tutma misyonu büyük önem kazanmaktadır. Bu açıdan medyanın “tarafsız” olması, “toplumsal barış” ve “uzlaşı” açısından oldukça önemlidir. Medyanın toplumu oluşturan çeşitli dil, kimlik, kültür, inanç ve dünya görüşlerine eşit mesafede durarak hepsine aynı oranda yer vermesi ve toplumsal farklılıkları yansıtması, “demokratik ilkeler” açısından bakıldığında “toplumsal bütünlülük” sağlanmasında oldukça işlevseldir. Çünkü medyanın kullandığı dilin, “ayrıştırıcı” ya da “bütünleştirici” olması barış açısından son derece önemlidir. Demokratik değerlere bağlı medya, bütünleştirici ve barışçıl bir dil kullanmaya özen gösterir.

Dünya üzerinde farklı kimlik, inanç ve kültürün bir arada uzun yıllardan beri yaşadığı kentlerin sayısı azdır. Ülkemizin tarih kokan kentlerinden biri olan Mardin, farklı dil, kimlik, inanç ve kültürlerin uzun yıllardır birlikte barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kenttir. Türkler, Kürtler, Araplar ve Süryanilerin birlikte yaşadığı kadim kentte hoşgörünün egemenliği hakimdir. Her köşesiyle tarih kokan kentte farklılıklardan kaynaklı toplumsal olaylar olmamıştır. Mezopotamya’nın kadim halklarından olan insanlar, sevinçlerini, üzüntülerini ve acılarını farklı dil de olsa da birlikte yaşamışlardır. Bu, tarihsel birliktelik, hoşgörü eksenli olduğundan gelecekte de sürecektir.

Benim de yazarı olduğum “Mardin Life Gazetesi” yayın grubunun ek bir organı olarak Mardin’deki egemen olan hoşgörü kültürüne “ayna” tutarak kadim bir tarihe sahip kentte konuşulan dillerde yazılan “Beş Dil”li gazete olan “MERDİN”  gazetesini çıkardı. “MERDİN” gazetesi Türkiye’nin ve dünyanın ilk beş dilli gazetesi ünvanına da sahiptir. Gazetede, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce dillerinde yayınlandığı, dolayısıyla her dil için bir editör bulunmaktadır. “Beş Dil”li Merdin Gazetesi”, Mardin’in toplumsal hoşgörüsünü göstermesi açısından oldukça anlamlıdır. Bu kapsamda girişimlerinden dolayı Mardin Life Ailesine, yayın kuruluna ve emeği geçenlere, girişimlerinden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

İnsanlık olarak yaşadığımız sorunların temelinde, “hoşgörüsüzlük” ve empati eksikliğinin yattığını göz önünde bulundurursak, Mardin’in toplumsal hoşgörüsünün örnek alınması ve böylece toplumsal barış ve uzlaşı kültürünün hakim olduğu yarınların hayal olmadığını söylemek mümkündür. Geleceğimizi hoşgörü ve empati üzerine kurarsak eğer savaşsız bir dünyanın mümkün olduğunu da mutlaka göreceğiz.  .

 


YORUMLAR :::

 1. mardinli
  01 Şubat 2015 Pazar Saat 00:32 CEVAPLA
  nerde gazetemiizn yeni sayısı
 2. Mardinli Muro
  27 Ocak 2015 Salı Saat 08:33 CEVAPLA
  Mardin'e büyük katkıları olacak bir yayın. İnşaallah istikrarlı olur.
 3. hasan ali
  23 Ekim 2014 Perşembe Saat 02:08 CEVAPLA
  Mardin için çok büyük bir değer, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz...
 4. Ibrahim
  28 Ağustos 2014 Perşembe Saat 19:42 CEVAPLA
  Yeni elime ulaştı güzel bir yayın. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum
 5. Şakin
  25 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 10:35 CEVAPLA
  Gazete bütünleştirici olması açısından son derece önemlidir.Yayın kurulunu ve emeği geçenleri, girişimlerinden dolayı tebrik ederim. Ancak gazete ismi MERDİN değil MÊRDİN olmalıydı. Çünkü Nüfusun ortalama % 80 lik bölümü Kürt ve Araptır. Yada tüm halklara hitap edecek ortak bir isim bulunabilir. Mardin'in eski isimlerinden biri mesela.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Aydın(lık) Sorunsalı 03 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 10:25
2. Kadın Üzerinden Edebiyat Yapmak 08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 14:04
3. Evrensel Ahlak Eksenli Toplumsal Yaşam 29 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 11:50
4. Medya, Eğitim ve Çocuk Üçlemesi 29 Nisan 2019 Pazartesi Saat 12:11
5. Kent Kültürü, Kentlilik ve Kentleşme 12 Eylül 2018 Çarşamba Saat 11:32
6. Eğitimde Profesyonel Yöneticilik Nasıl Olmalı? 11 Ağustos 2018 Cumartesi Saat 17:16
7. İlkokul ve Ortaokulların Donatım Malzemesi Sorunu 26 Şubat 2018 Pazartesi Saat 09:32
8. Fırsat Eşitliği Açısından Merkezi Sınavlar 21 Eylül 2017 Perşembe Saat 13:02
9. Sosyolojik Açıdan Ölüm, Taziye ve Taziye Yemeği Üzerine 28 Haziran 2017 Çarşamba Saat 12:12
10. Kişiye Özel Hukuk ya da Herkes İçin Adalet 22 Haziran 2017 Perşembe Saat 14:53

YORUMLANANLAR :::

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

1 gün önce...

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

1 gün önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

14 saat önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

11 saat önce...

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

8 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN