Beş Yıllık Kan Davası, 5 Bin Kişinin Katılımıyla Son Buldu

Beş Yıllık Kan Davası, 5 Bin Kişinin Katılımıyla Son Buldu
12 Ağustos 2018 Pazar Saat 17:48 0

Derik'te 5 kişin öldürülmesi ile başlayan kan davası barışla sonuçlandıMardin'de 5 kişin öldürülmesi ile başlayan kan davası barışla sonuçlandı

Mazıdağı ve Derik'e bağlı iki köy sakinleri arasında hayvan otlatması nedeniyle çıkan ve 5 kişinin ölümü ile sonuçlanan kan davası, binlerce kişinin katıldığı barış yemeği ile sona erdi. Barış yemeğinde taraflar Kuran ı Kerim'in altında geçip barış yemini ederken, bir de barış güvercinleri uçurttular.

Mazıdağı ilçesi Balpınar Köyü oturan Kaya ile Derik İlçesi Zeytinpınar Mahallesi Susamlı mezrasında oturan Özyılmaz aileleri arasında 19 Nisan 2015 tarihinde hayvan otlatma nedeniyle yaşanan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüş ve 5 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra aileler arasında kan davası başlamıştı. 3 yıldır süren kan davası üzerine Metina Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği (Metina-Der) ve Metina aşireti lideri Mehmet Şerif Temelli'nin yoğun girişimiyle aileler kan davasına son vermeye ikna edildi ve barış yemeği verilmesi kararlaştırıldı.

Mazıdağı ilçesinin Balpınar mezrasında verilen barış yemeği için köy meydanında 12 büyük çadır kuruldu. Binlerce kişinin katıldığı barış yemeğinde, taraflar Kuran ı Kerim'in altından geçerek barış yemini edip kan davasına son verdiklerini beyan ettiler. Barış güvercinlerinin uçurtulduğu ve çocukların üzerinde Barış yazılı tişörtleri giydiği barış yemeğinde, konuklar için hazırlanan yemekte 3.5 ton et kullanıldı.Barış yemeği, davetlilere verilen yemek ile sona erdi.

Metina-Der Başkanı Aydın Pirinççioğlu, gece gündüz demeden Metina Aşireti'nin ileri gelenlerinin yaptığı çalışmalar sonucunda husumeti sonlandırdıklarını ifade ederek, "5 tane ölü vardı. Bu bütün Metina ailesini rahatsız ediyordu. Çok büyük aileler. İkisi de çok değerli aileler. Yani bizi üzüyordu. Arkadaşlarla, kanaat önderleri ile bunu çözdük çok mutluyuz. Önümüzde birkaç tane kan davası var. Onları da inşallah bitireceğiz. Barış süreci biraz zor bir iş. Bir iki günde olmaz. Bu yaklaşık 4 yıl sürdü. O yüzden mutluyuz. Biz mutluyuz, ailelerimiz mutlu, dostlarımız, akrabalarımız arkadaşlarımız mutlu" diye konuştu.

"Bayram havasında barış"

Metina-Der Yönetim Kurulu üyesi Esat Güngürür ise barış töreninin bayram havasında geçtiğini vurgulayarak, "İki ailemiz arasında olumsuz bir hadise meydana geldi. Çok mutluyuz. Emeği geçen herkese şahsım ve Metina-Der aşiretimiz adına teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Demirtaş; ‘’Çevre Yolunun Yapımına Başlıyoruz’’

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mah [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan Öğretmenler Günü Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenle [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında 2. Org [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7