"Bir Dönemde 19 bin hane ruhsatı verildi"

08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 16:08 28

Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyelerinin Eş Başkanları, 7 aylık yaptıkları çalışma raporlarını paylaştı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, klasik belediyecilik yerine yerelden yönetme anlayışını esas aldıklarını belirterek, Mezopotamya'nın model belediyeciliğini oluşturacaklarını söyledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesi, basın mensupları ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Maridin Otel'de gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Februniye Akyol Akay ve Ahmet Türk, Artuklu Belediyesi eş başkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak, DBP Artuklu İlçe Eş Başkanı Hasan İlhan, Artuklu Belediyesi Belediye Meclis üyeleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve belediye çalışanları katıldı. Eş başkanlar, Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyelerinin 7 aylık çalışma raporlarını basın mensuplarıyla paylaştı. Toplantıda ilk sözü alan Eş Başkan Türk, hem belediyenin yaptıkları çalışmalar hem de siyasi açıklamalarda bulundu.

Mezopotamya'nın model belediyeciliğini oluşturacaklarını belirten Mardin Büyük Şehir Eş Başkanı Ahmet Türk," Ortadoğu ve Türkiye'de yaşanacak her gelişme bizi etkileyeceğini söyledi. Bunun faturası Kürtlere, Araplara, Süryanilere, Türklere çıkacağını belirten Türk, "Bu gelişmeler karşısında sarsılırsak bunun bedeli çok ağır olur. Kendimizi bu gelişmelere hazırlamalıyız. Bugün Kobanê'de bir insanlık trajedisi yaşanıyor. O katliama suskun kalmak bireye yakışmaz. Herkesin tepki göstermesi gerekiyor. Bu vahşi çeteye karşı ortak bir tepki göstermemiz gerekirdi. Böyle bir anlayışın halklarımızın yerinde yeri yoktur. Ama bu tepkiyi sadece Kürtler yaptı. Kürtler demokratik tepkilerini ortaya koydu. Demokratik tepkilerimizin ölçüsünü bilmemiz gerekiyor. Özellikle insanımıza zarar vermeyecek şekilde olması gerekiyor. Siz de takdir edersiniz ki toplumsal olayları hiç kimse kolay kolay kontrol edemez. Ne ben kontrol edebilirim ne partim ne devlet ne de PKK. Öyle bir noktaya gelir ki kimse bunu yönlendiremez." dedi.

BELEDİYE YE 500 MİLYON TL PARA BORÇ BIRAKILDI

Mardin'de halka hizmet götürme konusunda bir model oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Türk, klasik belediyecilik yerine yerelden yönetme anlayışını esas aldık. Mardin'de belediyecilik anlamında şu ana kadar doğru düzgün bir hizmetin yapılmadı. Belediyecilik anlamında kendini hazırlamış bir şehir yok. Daha belediyecilik anlayışı yerleşmemişken burası Büyükşehir olarak önümüze çıktı. Belediyeyi devraldığımızda, tasfiye kurulu başarısızlığımız üzerinde bir karar aldı. Özel İdare'den bize geçen bütün mallar ve makinelerin büyük bir kısmı ya hazineye ya da farklı kurumlara devredildi. Mardin'de irili ufaklı 1682 arsadan bir tek arsa verilmiş o da mezarlık çıktı. Bizi cezalandırmaya yönelik bir mantığın öne çıktığını görüyoruz. Bizlere bugünkü parayla 500 milyon parayla bir borç bırakıldı. Tabi ki bunları ifade etmek bizler için mazeret olmamalıdır. Biz gece gündüz çalışmak zorundayız" ifadelerini kullandı

'19 DAİR BAŞKANLIĞI OLUŞTURDUK'

Büyük şehirde 19 daire başkanlığını oluşturduklarını bunlardan birinin kadın hakları ve kadın çalışmalarıyla ilgili yeni bir daire başkanlığını oluşturduklarını kaydeden Türk, şöyle konuştu: "Köy yollarıyla ilgili önümüzdeki günlerde 15 milyonluk bir bütçe ayırdık. Bununda yeterli olmadı. Önümüzdeki yıllarda bu bütçeyi iki katına ve daha fazlasına çıkaracağız. Katı atık, su ve kanalizasyonla ilgili bazı mahallerde 25 yıllardan beri değiştirilmemiş borular var. Bunların değiştirilmesi için çalışmalar yapacağız. Mardin'in turizm kenti olması itibariyle kenti güzelleştirme çalışması yapıyoruz. Önümüzdeki 2015 yılında Mardin'in çehresini değiştireceğiz. Park ve bahçelerde olmak üzere Artuklu Üniversitesinden Kabala'ya, Mardin'den Kızıltepe'ye kadar, ağaçlandırma çalışmaları yapacağız. Mardin'deki Yenişehir'in şehirleşmeyle hiçbir ilgisi yok. Yeni yapılan apartmanlarda bile bir otopark bulamazsınız. Şimdi park ve bahçe yapacağımız alanı bulamıyoruz. Bütün gücümüzle, inancımızla bu güzelleştirmeye ve kalkındırmaya çalışacağız" diye konuştu.

"19 BİN HANE RUHSATI"

Toplantıda geçmiş dönem belediyeciliğinden zaman zaman örnekler veren Türk, yeni bir Mardin oluşturmak istediklerini ancak bunun için yeterli bir alanında kalmadığını söyledi.

Mardin Artuklu'da özellikle Yenişehir'de düzensiz, gelişigüzel bir yapılaşmanın olduğunu altını çizen Türk,
"Bir belediye düşünün ki, döneminde Artuklu gibi dar bir yapılaşma alanına 19 bin haneyi barındıracak imar ruhsatlaştırmasına izin vermiş olsun. Diyarbakır yolu üzerindeki Ahreşke gecidinden tutunda Türkmen gecidinin altına dahi yapılaşma ve imar izni vermiş olsun. Geçmiş belediyeler, Artuklu'nun önümüzdeki 20 yıllık imarını yalnız başına yapıp bitirmiş. Yenişehirde gezin bakalım hangi alanda eşit kat düzeniyle karşılaşacaksınız? Birine 4 kat verilmiş, birine 10, diğerine ise 20 katlık imar ruhsat verilmiş. Bin Metrelik alan üzerine 15-20 katlık binanın ruhsatının verildiği nerde görülmüş" deye sordu.

Daha sonra konuşan Eş Başkan Februniye Akyol Akay ise, kurdukları Kadın Daire Başkanlığı hakkında kısa bir değerlendirmede bulunarak, bu konuda stratejik plan çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

'12 YENİ PARK YAPACAĞIZ'

Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan da, belediye olarak 7 aylık bir süreyi geride bıraktıklarını ve bu süre zarfından kent içinde belli başlı çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bozan, kentle ilgili trafik konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydederek, bu sorunun aşılması amacıyla ulaşım planı çıkardıklarını söyledi. Bozan, trafik sorunun çözülmesi için alternatif park çalışmalarına başladıklarını da sözlerine ekleyerek, "Kent mimarisinin ruhuna uygun çalışmalar yapılacak. Kent merkezimizde 21 yeşil alan bulunuyor. Sadece bir çocuk oyun grubu yaparak park anlayışı içerisinde değiliz. Yapılacak parklarda yeşillendirme ve yaşam alanlarını oluşturuyoruz. Önümüzdeki yılda 12 yeni park yapacağız. Bu parklar yaşam alanları olacak kalitede olacaktır. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü yaşam anlayışımızı Mardin'de esas kılacağız" dedi.

40 KAÇAK YAPI TESPİT EDİLDİ

Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak ise, Artuklu'da imar ve şehircilik konusunda bilgilendirmede bulunarak, kentlerinde kaçak yapılara karşı mücadele başlattıklarını söyledi. Irmak, bu kapsamda 40 yapıya cezai müeyyide uyguladıklarını ifade ederek, kaçak yapıların önüne geçmek için yapıları yerinde kontrol etmeye başladıklarını dile getirdi. Önceki dönem yönetimin yaptığı gibi ruhsat verme konusunda bankör davranmayacaklarını ifade eden Irmak, "Verilecek her ruhsat öncesi ilgili birimlerin uygunluğu en ince ayrıntısına kadar göz önünde bulunduracaklarını, yeşil alansız, sosyal alansız ve otoparksız projelerin üzerinde gerekli tedbirler yerine getirilene kadar ısrarcı olunacaktır"

‘Kobanê’nin susturulması Kürtlerin susturulması demektir’

Yapılan konuşmalardan sonra eş basın mensuplarının sorularını eş başkanlar adına yanıt veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kobanê’nin bir Kürt kenti olduğunu ve kendileri açısından önemli bir yer olduğunu kaydederek, “Kobanê’nin düşmemesi ve halkının katliama uğramaması için Kürtler tabiî ki bir mücadele verecektir. Devrim adına insanlık adına bir mücadele yürütülüyor Kobanê’de. ‘Kobanê’nin Türkiye ile Kürt meselesi ile ne ilgisi var’ diyorlar. Kim bunu diyebilir ki. Ancak Cumhurbaşkanı ve Başbakan bunu çok rahatlıksa söyleyebiliyor. Böyle bir saçmalık mı olur? Belki de kendileri de bunu çok iyi biliyorlar. Burada bir halkın geleceği var. Kobanê’nin susturulması bir bütün olarak Kürtlerin susturulması anlamına gelir. Kürtler kendi sistemini oluşturdukları için İŞİD’i destekliyorlar. Birileri ‘Niye Kürtler Kobanê için tepki gösteriyor?’ demesini biz anlamayız.  Ve bunu biz ırkçılık olarak değerlendiririz, Kürt düşmanlığı olarak görürüz” diye konuştu. 

YORUMLAR :::

 1. bedran
  02 Haziran 2015 Salı Saat 12:32 CEVAPLA
  Yahu kardeşim bu yorumların hepsı akp yanlılarına aıt bu kadar da olmaz belediye yapacağını yapıyor bir susun azıcık bakalım sonuç ne olacak akp donemınde calınan calınmıs servetıne servet katmıs kısıler nerde onlardan da duyun eskı beledıyenın yaptıklarını
 2. yenişehir
  28 Mayıs 2015 Perşembe Saat 10:37 CEVAPLA
  Ahmet başkan eski dönemlerde verilen ruhsatlara atıfta bulunup duruyosun o zaman yeğenlerinin sinanoğluyla ortak yaptığı binalara bak...memlekette ki en büyük imar kıyımını türkler beton ve dekoraktif ortaklığı yapıyor!!!Her projelerini şehrimizi biraz daha çirkinleştiriyor 1.Yeni hastahanenin girişini kapatacak şekilde yapılan bina 2.zınnar bölgesinde yapılan ve ordan gelen rüzgar ve yağışı kesecek kadar devasa boyuttaki Dekorkent 3. 13.mart mahallesinin göbeğinde yapılan eski çağdaş sitesi 4. memleketin göbeğinde 7 emsal verilerek yol ve parkları dahi kaldırarak yapımına izin verilen eski Öğretmenler loj. 5.Yalım mahallesinde yapılan çin seddi gibi park vadi konutları BUNLARIN HEPSİ TÜRKLER HAZIR BETON VE DEKORAKTİF ORTAKLIĞI DEĞİL Mİ????
 3. Mardinli
  11 Mayıs 2015 Pazartesi Saat 00:43 CEVAPLA
  Çok merak ediyorum Artuklu belediyesinin yerini bilen tabelasını gören varmı.Daha kendisine ait belediye binasına sahip çıkamayıp Büyükşehir'e kAptıran Artuklu ya nasıl hizmet edecek.
 4. ÇUVALDIZ
  29 Nisan 2015 Çarşamba Saat 22:44 CEVAPLA
  Yahu Ahmet Başkan ve Emin Başkan 1 yıl oldu hala ağlıyorsunuz ...Altından kalkamıyorsanız devredin belediyeyi. zorla başkan yapmadı kimse sizi.Emin Başkan seçim öncesi "Bir yılı doldurduğumda referandum yapacam" demişti.Bir yıl doldu ve geçti ses seda yok referandumdan....
 5. Dunaysir
  27 Ocak 2015 Salı Saat 18:37 CEVAPLA
  Burda yazılan tüm yorumların haklı olduğu tarafları var. Bir tarafta İdeoloji partisi diğer tarafta menfaat-çıkar partisi ikisi arasında kalıp durmusuz, maalesef şehrimize hizmet yapacak bir parti yok. Bu seçimde hizmet olmadigi için tüm siyasetçileri boykot ediyorum.
 6. şamil
  27 Ocak 2015 Salı Saat 10:21 CEVAPLA
  KİM NE DERSE DESİN MARDİN BELEDİYESİ TARİHİNDE EN FAZLA KALICI HİZMET GEÇEN DÖNEMDE YAPILMIŞTIR, SAYIN AHMET TÜRK YAKLAŞIK 10 AYDIR BAŞKANSINIZ VE HEP AYNI ŞEYLERİ TEKRAR EDİYORSUNUZ ARTIK SİZE TANINAN TOLERANS BİTMEK ÜZERE LÜTFEN KENDİNİZE YAKIŞANI YANİ HİZMET YAPMAYA ODAKLANIN AYRICA İMARDAN BAHSETMİŞKEN ŞU ANDA ARTUKLU BELEDİYESİ YENİ BİR İMAR PLANI YAPIYOR VE MAŞALLAH AK PARTİLİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İLE HDP Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ KOL KOLA GİRMİŞ İMAR MÜDÜRÜNÜN ODASINDAN ÇIKMIYORLAR BUNA NE DERSİNİZ SAYIN TÜRK?
 7. vatandaş
  11 Kasım 2014 Salı Saat 14:44 CEVAPLA
  500 milyon tl yi sadece artukulu belediyesimi bıraktı büyükşehir olduğu için borç bataklığında bulunan kızıltepe,derik,nusaybin,mazıdağı,dargeçit belediyeleride borç bıraktı bunu sadece artuklu belediyesiyesine yüklemek yanlış bişey 500 milyon tl lik borcun yüzde80 ni hdp belediyesinden kalmış....mardine verilen söz tutulmadı yatırımcılar mardinden olaylar yüzünden kaçmaya başladı sonra mardinde olay olmisak dükkan lar kapanmiycak sözü tutulmadı konutta ruhsat vermiycez falan diyorlar işsizlik artar mardin bataklığa sürüklenir zaten konut fiyatları olaylar yüzünden düştü sonra dışardan yatırım beklemeyin artık kimse gelmez turistler kaçar gelmez artık.....
 8. ben
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 22:26 CEVAPLA
  Beni eleştiren yorumcular,benim derdim yandaşlık değil.Siz Kürtçülük yaparak oy verenlersiniz.Kaç BDP belediyesi seçimlerden önce plan,proje sunuyor millete?Sunamaz,çünkü vizyonları yetmez,çünkü emir aldıkları yer belli.Ben illa akp demiyorum ki;ama siz illa BDP diyorsunuz,neden?Çünkü BDP Kürtçülük yapıyor da ondan.Git İstanbul'a,Eskişehir'e, Maraş'a,Kayseri'ye, Malatya'ya,Sivas'a,Antep'e,Urfa'ya, gözün belediye ve hizmet görsün!Memlekete yaptıkları tek şey parke,o da yaptıktan 3 gün sonra çöküyor,yağmur yağdı mı ortalık göle dönüyor.Bütün belediyelerde rüşvet olabilir ama BDP belediyelerinde çaycısına kadar rüşvet var.Bana şimdi BDP dışındaki belediyelerin yolsuzluklarından filan bahsedip,aynı şeyleri tekrarlatmayın.Herkes biliyor ki doğudaki bazı yerlerde BDP ismi altında kimi aday gösterirsen kazanır. Kızıltepenizde kalıpçı,sıvacı başkanınız var:)O mesleği küçümsemek için söylemiyorum,şehre,alt yapıya,memlekete dair ne biliyor?Hiç.Niye aday gösterildi bilinmez!Niye bacağından vuruldu,alt yapı yapmadığı için değil herhalde;)
 9. neme lazım
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 20:33 CEVAPLA
  ha bu arada sizin yalım belediyesi başkanınız kaç tane ruhsat verdi ve binaya verdiği kat sayısı ne kadar Ahmet türk bey
 10. neme lazım
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 20:31 CEVAPLA
  yahu Allahtan korkun bdp mi diyelim hdp mi lpg mi? D.Bakır'ın alt ve üst yapı demeden hepsini halletti Ahmet Bilgin. şırnağa gidin bakim ...oktan geçilmiyor be k.tepeye parkeden başka ne yapıldı! Gerçi Allahtan da korkmazsınız kuldan da utanmazsınız
 11. murat
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 12:09 CEVAPLA
  ben rumuzlu yorumcu:sen bize diğer partilerin örnek üç tane belediyesini söyle de bilelim. İki dönemdir iktidar partisinin elinde olan dolayısıyla hizmet etmek için her türlü olanağa sahip olan ama hiçbir şey yapmayan Mardin Belediyesi'ni örnek göstereceksin herhalde değil mi? malum aklımız kıt bizim.Doğruyu eğriden ayırtedecek akla ve ferasete sahip değiliz! Allaha şükür ki arada bir senin gibi aklı ermiş bilgili,birikimli ve de son model allameleri, post-modern filozofları gönderiyor da aydınlanıyoruz!
 12. dara mardin
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 23:27 CEVAPLA
  ben isimli yorumcu sana ikincisini söyliyeyim.Mersin Akdeniz belediyesi...ayrıca bir bekleyin 2-3 sene bakın belediye çalışmazsa o zaman haklısınız...akp belediyelerini 12 yıl bir defa bile eleştirmeyenler 6 aylık bdp belediyelerini 60 defa eleştiriyorlar...burdan olaya ideoljik baktıkları net görülür...
 13. mehmet a.
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 22:19 CEVAPLA
  Bugün artukluda birkaç cenaze defin yapıldı. Birtane belediye servisi yada arabası yada üst düzey bir yetkili cenazelere katılmadı. Aklınız fikriniz kobanide. Bu kadar da olmaz. birazda halkla bütünlesmeye çalısın. Hep eylem olmaz. İnsanlar sizden korkmaya başladı. Karayyolları parkı oldu eylem ve gösteri parkı. Yazık
 14. murat
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 21:39 CEVAPLA
  Ben rumuzuyla yazan arkadaş:hadi BDP'nin örnek gösterilecek ikinci bir belediyesi yok.Sen bize diğer partilerden üç tane örnek belediye göster de bilelim.Madem Türkiye'nin tüm belediyelerinin cetelesini tutmuşsun buyrun!yandaşsin ama BDP yandaşlarıni da elestiriyorsun. Senin problemin yandaslik değil senin partinin yanında olmamaları. Ha tabi siz her zaman doğru taraftasiniz ve sizin tarafı tercih etmeyen cahil cuhelaya Allah rızası için dogru yolu gösteriyorsunuz!
 15. ben
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 17:50 CEVAPLA
  Bdp yandaşlarına acıyorum,ya çok saflar ya da körler.Bana şimdiye kadar örnek gösterilecek iki üç bdp belediyesi sayabilirler mi?Ağzını açan dbakır diyecektir,ama ikincisi yok:)Çükü dertleri hizmet değil.Elbet birçok belediyede yolsuzluk,haram var ama BDPli belediyelerde sadece yolsuzluk ve talan var!
 16. murat
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 14:01 CEVAPLA
  Adamların daha 6 ayı dolmadan 50 senedir Mardin'e yapılmayanların hesabının faturası bir kısım orta sınıf,sadece midesini ve rantını düşünenler tarafından Kobani eylemleri bahane edilerek Ahmet Türk'e çıkarılmaya çalışılıyor.Doğru herşeyi rant olarak görenlerin gördükleri tek şey paranın gelip gelmemesidir.Özellikle Zinnaro lakabıyla yazan provakatörlerin amacının kesinlikle üzüm yemek olmadığı,ırkçılığını bu şekilde kamufle etme derdinde oldukları ortadadır.Çünkü ortada bir tahammülsüzlük var.Zinnaro'ya dikkat edin ki kendisi daha önce de farklı lakaplarla yorum yazıp Arap ırkçılığını yapıyordu.O olmasa Türk ırkçılığını yapardı.Amaç Kürt olmasın da ne olursa olsun.Kürt nefretiyle gözü dönmüş,eline fırsat geçse hepsini toptan imha edecek derecede bir barbardır.
 17. VATANDAŞ
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 13:10 CEVAPLA
  Eski belediyeci hırsızlar bir şey bıraktı mı Sayın Türk? ve katı atık ihalelerinde dönen rüşvet çarkını anlatacak mısınız? Kaç ruhsat verildi eski dönemde? Meclis üyeleri belediye başkanı ve başkan yardımcıları hangi inşaatları yaptı kaç daire, dükkan ve arsaya sahip oldular? Kaç belediye müdürünün mal varlığı arttı o dönemde? Bunları anlatırsanız mahkemeye verirseniz bu anlattıklarınız inandırıcı olur yoksa eskileride hergün bilbordlarda basın toplantılarında yalan dolan şeyler söylüyorlardı.
 18. Zınnaro
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 11:01 CEVAPLA
  Bu nasıl değerlendirme Allah aşkına...Sen mardinimi konuşuyorsun yoksa kobanimi bu nedir ya.Kobanidekiler kaçmış burda Türkiyeye sığınmış ve barındıkları yerden hiç çakmamış,bizimkiler buraları yakıp yıktılar.
  Bir önceki belediyeyi her platformda tenkit ediyorsun da sen napıyorsun göstermelik bir park dışında ne yapmışsın.Artuklu eşbaşkanları ne yapıyor şimdiden yetki kavgasına düşmüşler.Arkadaş birgün de eski yönetimi eleştirme kendi icraatlarını say.peki kızıltepe eski belediye yönetimi kaç ruhsat vermiş bilginiz varmı?Tam tamına 25 bin hanelik konut,neredeyse istasyona kadar gelmiş imar.YOKSA sizin derdiniz size bişey kalmadımı derdiniz o mu...?
  EN ÖNEMLİSİ NERDE ARAPLARA POZİTİF AYRIMCILIK,NEREDEYSE BELEDİYEYE SOKULMUYORLAR...DEĞİŞİK KÜRT İSİMLERLE ALGI OPERASYONU BAŞLAMIŞTIR.SİNDİRME VE YILDIRMA POLİTİKALARI OLUŞTURARAK MİLLETİ GÖÇE ZORLAYACAKLAR...
 19. hasan
  09 Kasım 2014 Pazar Saat 10:38 CEVAPLA
  O kahvaltinin Artuklu belediyesine faturasini Merak ettim.
 20. dara mardin
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 21:51 CEVAPLA
  Sayın aklı selim Türkiye'nin hiçbir şehrinde otogar şehiriçi trafiğine sokularak yapılmamıştır..Mardin otogarı tam bir aptallık ve rant örneği...Otogarın amacına ters..otogarların yapılış amacı otobüsleri şehir içine mümkün olduğunca sokmamak..Otobüslerin tamamı yenişehir trafiğinden geçip otogara varıyorlar komedi gibi...Mardin otogarı ya istasyonda ya da dazerke de yapılmalıydı..Ayrıca mardin son on yıldaki yapılaşma gibi büyüyecekse hiç büyümesinnn..Yenişehir olmuş rezil şehir dar caddeler dar kaldırımlar..otopark sorunu..az yeşil alan..Estetik desen sıfır...Tam bir görmemişlik örneği Mardin yapılaşması
 21. sedat
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 21:50 CEVAPLA
  Ne demek bu şimdi yani kimse iş yapamacak mı?
 22. qoseri
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 21:50 CEVAPLA
  Helal olsun inşaallah iyi işler yapacaklar
 23. MardinLi
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 21:50 CEVAPLA
  Çok merak ediyorum, siz kaç bin ruhsat vereceksiniz?
 24. fukara
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 21:50 CEVAPLA
  Hadi hayırlısı ile icraatlere başlasalar da biz de hizmet görsek..
 25. mardinli
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 20:15 CEVAPLA
  orada konulanların ........................
 26. Selçuk
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 18:41 CEVAPLA
  Ne diyor emin ırmak" önceki yönetim gibi bonkör davranmayacağım ruhsat vermeyeceğim." Yani diyor ki buraya kimse yatırım yapmasın. Işsizlik artsın.
 27. Hasan zan
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 18:23 CEVAPLA
  Aklı Selim hakikatten çok iyi yazmışsın...
 28. Aklı Selim
  08 Kasım 2014 Cumartesi Saat 17:38 CEVAPLA
  Sayın Türk! Hani borç 1 Katirilyondu. Şimdi de 500 milyona düştü. Hangisine inanalım. Geçmişte Belediyecilik adına bir şey yapılmadığını söylüyorsunuzda yapılanlarıda kullanmıyorsunuz ki. Alın oto-garı. Yok yeri müsait değil. Yok iyi yapılmamış. Şehri geniş bir güzerhaha yayıp büyütmek gerekirken; Kabalayı , Yeşilliyi de şehre entegre haline getirmek gerekirken siz hala oto-- garın yeri iyi değil propogandasını yapıyorsunuz. Şehrin gelişip kalkınması için dışardan gelecek yatırımcıya ihtiyacı var. Yatırımcı da huzur arar. 7/8 Ekim olaylarını gören yatırımcı gelir mi? Sizin yapmanız gereken yatırımcıyı buraya çekebilmeniz. 60 yıldır değiştirilmeyen SIT alanı alt yapısı değiştirildi yapıldı , tarihi dönüşümde 1.cad 650 ye yakın işyerinin kepenki değiştirildi, 150 beton bina yıkıldı, sokak araları hepsi döşendi yapıldı bunlar hizmet değil mi? Tayyip Erdoğan parkı yapılmıştı bakmadığınızdan kurudu o hizmet değil mi? Katkı atık çöp istasyonu yapıldı bütün şehre hitap eden o hizmet değil mi? Buyrun Mezbaha yapıldı o hizmet değil mi? Hayvan barınağı hizmet değil mi? Buyrun AB Projesi atık- su projesi hazır eski yönetim ihale aşamasına kadar getirdi o hizmet değil mi? Imar 20 veya 30 yılda bir yapılır. Burda dert yanacak bir şey yok ki. Alın Urfa'yı aldı başını gidiyor. Şu an 1 milyon nüfusa yaklaşıyor. Biz ne yapıyoruz Kobane olayları ile vatandaşın kaçmasına neden oluyoruz. Bu şehrin gelişimi için daha çok vatandaşı kucaklamanız gerekirken bunun yapılmaması eksikliktir. Bu mantalite ile şehir daha çok geriler ve gerilir . Geçmişe küfredileceğine mum yakın. Yatırımcı, inşaat işi ile uğraşan vatandaş kan ağlıyor onların önünü açın. Açılması için de gerekli tedbirleri alın.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Muhtemel bir kısıtlamada; Mardin'in bulguru Türkiye'ye Yeter!

Korona virüs salgını nedeni ile Türkiye'de uygulan [...]

1 gün önce...

Girişimci kadınlara 11 yılda 9 milyon 900 bin lira kredi verdi

2003 yılından beri, mikrokredi faaliyetlerini sürd [...]

1 gün önce...

Trafik kazasında otomobil sürücüsü ağır yaralandı

Nusaybin ilçesi İpekyolu üzerinde meydana gelen tr [...]

1 gün önce...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi!

Meclis'e sunulan 43 maddelik teklifin 30'u kabul e [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN