Bir Gülsen Ağlayacağım, Vay Vay Vay…!

22 Kasım 2013 Cuma Saat 12:27

Bir sürü insanının dolduruluşa getirildiği hissiyatsız bir odanın içindeyim. Elimden tutanların mertliğine hasret kaldığım bir eda ile; geçmiş yaşantımın hatırına ve sevenlerimin çok olduğunu zannettiğim mekânın cazibesine kapılarak; yeniden kendimi ve bana inananları hatırladım.

Ulu ortada ve etrafta marşlar okunuyor, ben ise tenha masamda ve garsonla başbaşayım. Biri gülse; ağlayacağım. Biri uzatsa elini, biri yakınlaşsa bana; içimde ölen çiçekleri yeşerteceğim ve azıcık anlasalar beni; yeniden özgür şarkılar yazacağım özgür bakışlı insanlarıma…

Çok dar bir zamanda ve ani bir saatte; şarkıcı-türkücü zıpkın vatansever şıllıkları, idam fermanımı imzaladılar.

Etrafımda yuh! Sesleri, çatal ve bıçakların kalpte bıraktığı derin ve tedavisiz yaralar…

Bir dokunsalar, ağlayacağım.

İçim içimden geçiyor.

***

Bana hep bir şeyler anlatılar; “Toprağına, ülkene ve insanlarına yakın olamayacaksın, hep kimliğinle intiharlara kalkışacak ve ha bire! Cellâdına gülücükler dağıtacaksın.” dediler.

Bazen, bir intihar gibi puşt olunca sevdalarımız; birden! Sıyrılmak zorunda kalıyorsun namussuzların içinden. Aynı dereden su içtiğiniz arkadaşlarınızın menfaatli korkularına heba edildiğiniz zaman; doğduğunuz toprakların kokusunu heybelerinde taşısalar bile; her daim yalnızlaşıyorsunuz onlardan. Seni yalnız bırakırlar ve zamanla kendileri de yalnızlaşırlar.

Ey halkım! Üzerimden ellerini çekseler ve şanlı imparatorluklarını bıraksalar;

İşte o vakit, kendilerini zalimlerin kucağında bulurlar, lakin zulme uğradıklarını da bilmezler. Sonu mutlu bitmeyen senaryoların başrol oyuncusu olarak; kendilerini, törenlerin-merasimlerin onur konuğu olarak takdim ederler.  Aynı dili konuşmuşun, aynı memleketin çocukları olmuşsun, ğiretin namus tabelalarında adın gözükmezse ne fayda olur ki!

***

Haykırışlarımı,  anamın dilinden öğrendim. Çığlıklarımı, ülkeme olan sevdadan attım. Bıraksalardı, özgürce söyleyecektim şarkılarımı dağlara. Bıraksalardı; ülkemin her karış toprağında delikanlıları gibi yaşayacaktım ve izinlere tabii olmadan sevecektim insanları…

El’in toprağına gömmeseydiler beni, bugün barışın güvercini olacaktım. Barışın meşalesini taşıyacaktım vatanımın her köşesine…

 

Bir dokunsan donacağım,

İçimde intihar korkusu var.

Bir gülsen ağlayacağım.

Bir gülsen, kendimi bulacağım.

 

Depremler oluyor beynimde,

Dışarıda fren sesi var.

Her yanımda susmuş insanlar.

İçimde ölen biri var,

Vay vay vay vay vay 

Bir Gülsen Ağlayacağım

Vay vay vay!

[Ahmet Kaya’nın Anısına]


YORUMLAR :::

 1. berkee
  06 Aralık 2013 Cuma Saat 10:38 CEVAPLA
  sayın mardin life ekibi neden yorumlarımız 3 gündür yayınlanmıyor. İşinize mi gelmedi eleştirmek. Böyle tarafsız sınız ?
 2. özmardinli
  03 Aralık 2013 Salı Saat 12:47 CEVAPLA
  başbakan sizlerden oy alabilmek için ahmet kayayı kullanıyor.daha önce başbakan ahmet kayaya sahip çıkmadıda şimdimi sahip çıkıyor.sizlerde kanıyorsunuz.devam edin.
 3. Murat
  02 Aralık 2013 Pazartesi Saat 14:36 CEVAPLA
  Özmardinli; ihanet etmiyorsunuz biliyoruz biz.Ama kime ihanet etmediniz siz bugüne kadar söyleyeyim: 90 yıllık köhneleşmiş Ergenekoncu-İttihatçi ideolojye ihanet etmediniz hiçbir zaman siz.Bunu da övünerek burda söylüyorsun zaten.Bundan daha büyük utanç olamaz zaten sen ve senin gibiler için.Tabi utanma onurlu insanların geninde var olan bişeydir.Sende ne arasın ki.Bugüne kadar efendileriniz neyi emretmişse size onu yapmışsınz siz.Arap olduğun halde Türk şovenizmini yapıyorsun.Yani Osmanlı'daki deyimiyle devşirmesin sen.Hiçbir zaman da devşirmelikten kurtulamayacaksın.Bu da sana yeter.
 4. Murat
  29 Kasım 2013 Cuma Saat 21:53 CEVAPLA
  Özmardinli haddini bil.Ahmet KAYA senin gibilerinin gözünde iyi biri olsaydı zaten bu kadar değerli biri olmazdı.Senin hain dediklerinin hepsi zaten sen ve senin gibiler hain dediği için onurlu insanlardır.Çünkü sevgili Ahmet KAYA 28 Şubat sürecinde sen ve senin gibiler müslüman olduğunuzu dahi söyleyemezken Recep Tayyip Erdoğan'ı hapishaneye uğurlayan insandır.Kürtler bu coğrafyada katledildiği günlerde sevgili Ahmet KAYA çıkıp resmi ideolojinin rezilliğini ortaya dökmekte tereddüt etmeyen bir insndır.Yani senin gibi devşirme değildi sevgili Ahmet KAYA.Zülümden ve zalimden yana olmadı o.Senin gibi güçlülerin,efendilerin elini eteğini öpmedi o.Bu da doğaldır ki sen ve senin gibilerinin zoruna gidecek bu durum.Haliyle de ona çamur atacaksın.Lakin sen tümden çamur olsan bile onu kirletemezsin.Mardinlife ekibi de lütfen bu tür yorumlara müsade etmeyin.
 5. özmardinli
  28 Kasım 2013 Perşembe Saat 08:46 CEVAPLA
  HERKES İÇİN ADALET HERKES İÇİN ÖZGÜRLÜK adlı kişi arapları ortaya atma araplardan vatan haini çıkmaz senin gibi ve ahmet kaya gibi sizler hainsiniz ve hep hain olacaksınız.bu sizin genlerinizde var.
 6. HERKES İÇİN ADALET HERKES İÇİN ÖZGÜRLÜK
  25 Kasım 2013 Pazartesi Saat 10:48 CEVAPLA
  SİZİN İÇİN TERÖRİST OLABLİR. AMA BİZLER İÇİN KAHRAMANDIRLAR. AHMET KAYA'NIN ELİNE SU DÖKEBİLECEK BİR ADAM(ARAP) ÇIKARIN, ŞARKI YAPMAYAN, ŞİİR YAZMAYAN NAMERTTİR.
 7. Murat
  23 Kasım 2013 Cumartesi Saat 17:45 CEVAPLA
  Mardinlife ekibine;bu Abdülcelil Karahayta rumuzlu şahıs haddini fazlasıyla aştı.Sevgili Ahmet Kaya'ya dil uzatacak cüreti kendisinde buluyor.Klavye kabadayılığı gerçi ama bu kadarıda fazla.Sevmemek ayrı hakaret etmek ayrı bişey.Ahmet Kaya o ve onun gibilerinin sevgisiyle buralara gelmedi.Kimsenin onun evgisine ihtiyacı da yok.Nefreti de anck cürmü kadar yer yakar.Kimsenin Araplarla,Kürtlerle ve Türklerle bir problemi yok.Kürtler 90 yılları yaşarken Abdülcelil Karahayta gibileri sistemden yanaydı.Şimdi devran değişti ve bunun gibilerinin ipliği pazara çıktı.Bundan dolayı da çıkıp....sorun değil lakin sinek küçük de olsa mide bulandırıyor işte.
 8. abdulcelil karahayta
  23 Kasım 2013 Cumartesi Saat 13:56 CEVAPLA
  ahmet kaya terorist olmasaydı bir tane de ARAPÇA şarkı soylerdi.
  herkesin sahibi var. bir bizim arapların sahibi yok. ama var var bizim sahibimiz Alah
  bu teroristleri burda reklam edicenize bir tane mıhellemice şarkıcı yazın bir kere de!
  yaşasın araplık!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Şehirlerin Yeni Valileri Yeni Heyecanlar Üretir 22 Haziran 2020 Pazartesi Saat 21:38
2. Bir Bayram Yazısı ve Bugünlerimiz… 23 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 15:06
3. Bir Avuçtuk Biz..! 15 Ocak 2020 Çarşamba Saat 16:22
4. Kafaya Göre Takılmak…! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 21:17
5. Zeki Müren de Bizi Görecek mi? 14 Nisan 2019 Pazar Saat 12:07
6. Şehirler ve Kentler -2- 13 Eylül 2018 Perşembe Saat 14:31
7. Şehirler ve Kentler -1- 18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 11:19
8. Trafo Mahallesi/Mehellâ Trafo… 03 Temmuz 2018 Salı Saat 09:48
9. Lagaluga Etme Bana… 03 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:55
10. Futbol ha...! 12 Ocak 2018 Cuma Saat 20:45

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

1 gün önce...

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gere [...]

1 gün önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

16 saat önce...

Flaş Gelişme Bakan Soylu, Mardin'e geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Mardin'e sürpriz bi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN