Bir Vali Daha Geçti

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Bir Vali Daha Geçti

02 Haziran 2014 Pazartesi Saat 21:05

Ramazan ayında iftar sonrası,

Kızıltepe özgürlük meydanında bir vali. 

Kızıltepe’lilerin hınca hınç doldurmuş, yoğunluğunu gençlerin oluşturduğu meydandaki şaşkın bakışların odağı belli.  Böyle bir saatte ve hem de kalabalığın ortasında dolaşan bir valinin hayali bile gülünç karşılandığından dolayıdır ki girilen şaşkınlık modu herkesin simasından rahatlıkla okunabiliyor.

Kalabalığın içinde yürürken kendisini tanımayan ve öndeki gruba ısrarla ulaşmaya çalışan bir gencin koluna giren valinin gençle yaşadığı diyaloğu oldukça ilginçti!

Genç:

-Kolumu bıraksana

Vali:

-Bırakayım da bıraktığımda ne yapacaksın?

Genç:

-Ömrüm boyunca ilk kez bir valinin buralarda dolaştığını görüyorum. Böyle bir fırsatı kaçıramam. Ona bir sıkıntımı anlatacağım. Şimdi kolumu bırakırmısın!..

Vali:

-Ee tamam işte, anlat sıkıntını

Genç:

-Sana niye anlatayım yahu, ben vali beye anlatacağım!

Vali:

-Tamam işte, ben valiyim!

Genç:

-!!!!????

O an için gencin suratında beliren ifadeyi anlatabilecek bir işaret var mıdır bilmiyorum. Ama o anı ölümsüzleştiren fotoğraflar,  biz gazeteciler tarafından yakalanmış ve servis edilerek, bir sonraki günün gazetelerinde manşetlerdeki yerini almıştı. Vali bey başta olmak üzere; herkes yaşanan o diyaloga kahkahalarla gülmüş idi.

Değerli okurlarım;

Bahsettiğim valinin Sayın Dr. Ahmet Cengiz olduğunu hemencecik anladığınızı biliyorum. Biliyorum zira sayın valimizin bu anlamda çok kişiyi şaşırttığını eminim ki sizler de biliyorsunuz. Ve halkla iç içe olmayı başarabilen böyle bir valinin hangi nedenle merkeze alındığını eminim ki çokça da merak ediyorsunuz. Bu merakınızı giderebileceğimi sanmıyorum ama herkes gibi kendimce mevcut durumun dayandığı nedenler konusunda anca birkaç fikir yürütebilirim.

Vali bey, Basınla bilgi paylaşmaktan pek haz almazdı. Bu ve buna benzer olumsuz ve sıkıntı olarak addedip, tanımlayabileceğimiz eksiklikleri her idareci gibi mutlaka var idi. Bunları maddeler halinde yazıp takıntı yapmanın artık hiçbir kıymeti harbiyesinin kaldığını da düşünmüyorum.

Ancak bütün bunların yanında; Devlet ile vatandaşın arasında köprü görevi görürken vatandaşla direkt olarak çat kapı iletişim kurmayı başarmış ender bir idareci olduğunu yinelemekte fayda görüyorum. Aslında vatandaşın bilgi edinme hakkını göz önünde bulundurarak Sayın Cengiz’in hangi sebepten dolayı merkeze alındığını bilmek isteyen belki de binlerce vatandaştan sadece biriyim. Ama şayet bu bilgi edinme hakkımız sadece yasalarda saklı tutulacaksa kendimizce gerekçeler oluşturup, karar vericilere şu mazeretleri bulabiliriz.

Sayın Valim; Belki de daha birçoğuna da şahit olduğumuz gibi yukarıda aktarmaya çalıştığım diyaloglardan uzak durman gerekiyormuş. 

Siyaset üzerinden geçinen, siyasi arenada bir takım pazarlıklar üzerinde var olmaya çalışan aktörlerin yapamadıklarını, yaptıklarınızla alan daraltmasına gidecek bir rol kapmamalıydınız. Zira bizler halkın arasında karışacak aracıların oluşturduğu köprüleri yıkarak ‘Halkın Adamı’ tanımlamasıyla yaftalanacak idarecilere demek ki hazır ve alışık değilmişiz.

Yapmayacaktınız! Yaparsanız eğer olacağı budur.

Ama olsun! Siz; insancıl yönünüz ve farklı idarecilik anlayışınızla Mardin’de hayata gözlerini yeni açan Ahmet Cengiz İsmini bu kısa sürede bile bırakmayı başardınız!

Yolunuz açık, şansınız bol olsun!

Mardin, Mardinlilerin gönüllerine yapılan bu yatırımı asla unutmayacaktır. Gönüllerimizin baş köşesinde Mar'DİVAN'ını kurulmayı başaran Sayın Ahmet Cengiz’in merkez valiliğine atanmasından dolayı yaşanan üzüntü, elbetteki gönüllere yapılan yatırımın bir sonucu olmuştur.

Merkez valiliğine atanan Sayın Ahmet Cengiz’e yeni yaşamında gönülden başarılar diliyorum.

Güle güle sayın valim. Gönüllerimizdeki yeriniz hiç eskimeyecektir.

Yeni valimize de hoşgeldiniz diyorum.

Mardinlinin çok çok büyük olan gönül evinde herkese yetecek kadar yer vardır ve umarım ki yeni valimiz de bu evdeki bir köşeyi kendisi için tahsis edecektir.

NOT: Adam yaftalamakta, davranış okumada üzerimize yoktur.  Bunları önceden bilen biri olarak bugüne kadar aldığımız etiketlerle yetinerek yazıyı Sayın Valimizin İlişiğini kesip, ayrılışıyla birlikte yazımı yayınlamak istedim. Bunu da anti parantez alarak belirteyim!

Saygılarımla…


YORUMLAR :::

 1. serdar
  25 Aralık 2014 Perşembe Saat 06:57 CEVAPLA
  geçmiş olsun o zaman...
 2. Davut
  07 Haziran 2014 Cumartesi Saat 10:19 CEVAPLA
  İyi olmak kolay, zor olan adil olmaktır. Sayın valinin adil olduğu da biraz tartışılır. İktidar yanlılarını çok kayırdı çoook.
 3. Adalet Mağduru
  06 Haziran 2014 Cuma Saat 12:06 CEVAPLA
  valimiz ayrılırken adaletten ayrılmadığını vurgulayarak belirtti. gidiş nedenini merak edenlere bir cevaptır aslında bu mesaj. demek ki, adil olmak şu anda tercih nedeni değil.
 4. Salah üd Din
  06 Haziran 2014 Cuma Saat 08:31 CEVAPLA
  Kelebek kardeş... Valiler tarafsız olmalıdır. Herkesin valisi olmalıdır. Saadet adayının diğer adaylardan elbette ayrı bir yeri olacaktı. Adam kaç tane okul yaptırmış, üniversite binası yaptırmış, cami yaptırmış. Ee azıcık saygı gösterin. Kendisi saat yedide mesaiye başlarken milli eğitimde doğru dürüst işe gelmeyen Ak Partiye oy vermeyen şube müdürüne başarı belgesi verdiğinde niye eleştirmediniz.
 5. Kelebek ömür
  04 Haziran 2014 Çarşamba Saat 18:35 CEVAPLA
  Saadet adayını onure edip protokolde sarmaş dolaş karşılayıp yanına oturtup bu paralelciye destek çıkarsan mardin tarihinin en kısa dönemli valisi olur merkeze oturturlar işte
 6. FERİDUN ASAR
  04 Haziran 2014 Çarşamba Saat 16:54 CEVAPLA
  SAYIN VALİMİZ AHMET CENGİZ BEY YOLUN AÇIK OLSUN BUNDAN SONRAKİ HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLERİZ.BU SABAH VALİLİKTE OLSUN HAVAALANINDA OLSUN YOĞUN İLGİDEN SİZİN NASIL SEVİLDİĞİNİZ ORTAYA ÇIKTI BUDA HERKESE NASİP OLMAZ.SİZİ ÇOK SEVİYORUM SAYGILAR GÖRÜŞMEK ÜZERE SELAMLAR
 7. sedat durak
  03 Haziran 2014 Salı Saat 15:30 CEVAPLA
  Sayin valim gerçekten tutmadigi el kalmadi halkla iç içeydi herkesi dinleyen böyle bir valiyi mardin artik zor görür saygi deger valim sayin dr ahmet cengiz beyin yolu acik olsun Allah u tealla onu daha yüksek makamlara erdirsin.
 8. sedat çelik
  02 Haziran 2014 Pazartesi Saat 19:38 CEVAPLA
  valibey herkesin valisiydi, onu çekemeyenleri allah islah etsin. ne valiler gördük ne siyasiler gördük son kararnameyi halk dolduracak göreceksiniz
 9. Melle
  02 Haziran 2014 Pazartesi Saat 11:56 CEVAPLA
  bundan önceki vali hiç aktif bir adam değildi ama bu valiye diyecek yoktu. yazının her harfine katılıyorum. yolu açık olsun sayın valinin.
 10. mizgin
  02 Haziran 2014 Pazartesi Saat 11:08 CEVAPLA
  ne güzel valiydi...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

1 gün önce...

AK Parti muhtarlarla bir araya geldi

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti K [...]

1 gün önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

1 gün önce...

Traktörden kaynaklı bir kaza daha: 2 yaralı

Mardin - Diyarbakır karayolunda traktör ile minibü [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in gezi rotasına girmesi için çalışmalar başladı

Nusaybin’in yeni dönemde turist ve gezi rotasına g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN