BM'den Büyükşehir'e Ziyaret

BM'den Büyükşehir'e Ziyaret
28 Nisan 2015 Salı Saat 14:30 1

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Februniye Akyol Akay ve Ahmet Türk'ü ziyaret etti.

Bölgeye gelen mültecilerin durumlarına ve belediyenin bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında Atassi'nin yaptığı ziyarette konuşan Akyol Akay, bölgede yaşayan halkların esasında birbirleriyle hiçbir sorun yaşamadıklarını belirterek sadece bazı kesimlerin kendi rant ve çıkarları için yüzyıl önce halklar arasında yaşattıkları katliamları bir daha yaşatmak istediklerini aktardı.
Ziyarette konuşan Büyükşehir Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, DAİŞ çetelerinin saldırıları sonrasında Mardin'e gelen mültecilere, bölge belediyelerinin ve halklarının göstermiş olduğu misafirperverliğe ve yardımlara ilişkin bilgi verdi.

"Onların torunları bu kadar barbar ve yıkıcı bir zihniyete sahip olamazlar"
Bu tarihe zarar verenlerin aslında bu tarihi yapan kişilerin torunları olduğunu dile getiren Karim Atassi'nin sözlerine ilişkin Akyol Akay, ise "Bizler 100 yıl önce yaşanan katliamların izlerini hala taşırken ne yazık ki gene benzer bir katliamla karşılaşmamız başka bir tramvaya sebep oldu. Evet bu katliamı yaratanlar onların torunlarıdır. Onların torunları kendi başlarına bu tahribatı yaratamazlar. Esasında onun arkasındaki zihniyete bakmalıyız ve bu zihniyeti ortadan kaldırmalıyız. Onların torunları bu kadar barbar ve yıkıcı bir zihniyete sahip olamazlar" şeklinde konuştu.
Büyükşehir Eş Başkanı Türk DAİŞ çetelerinin yarattığı vahşete dikkat çekerek çetelere karşı mücadele eden Rojavalılara hiçbir yardımın yapılmadığını aktardı. Türk, Suriye muhalefetine verilen silahların daha sonra DAİŞ ve El Nusra gibi çetelerin ellerine geçtiğini ve bu silahlarla Süryani, Kürt, Êzidî halkları ve diğer halkların mağdur edildiğini ifade ederek "Burada demokrasinin gelişmesi için Avrupa Birliği ciddi anlamda yardım etmelidir" diye konuştu.

"Amerika ve Avrupa yeni bir bakış açısı ile bakmalıdır"
Dört parça Kürdistan bölgesinde ciddi anlamda bir Kürt nüfusunun olduğunu ancak burada yaşayan 40 milyon Kürt halkının hiçbir zaman görülmediğini belirten Türk, "Bugün Rojava'ya Amerikanın ve Avrupanın yeni bir bakış açısı ile bakması gerektiğini söyledi. Hakikate baktığımız zaman Kürt sorunu Filistin ve İsrail sorunundan daha büyüktür. Çünkü burada bir halkın varlığı, kimliği ve özgürlüğü yok sayılmaktadır. Aynı şekilde Kürt halkının yıllardır verdiği mücadele sadece kendileri için değil beraber yaşadığı halkların da demokrasi ve özgürlüğü için yapılan bir mücadeledir" dedi.
Karim Atassi ise kendisine verilen bilgilere ilişkin "Mardin başlı başına örnek bir şehirdir. Çünkü Mardin'in sınırında yaşananlara baktığımız zaman fanatiklerin yarattığı bir vahşet yaşanırken diğer tarafta ise ayrı mezheplerden olan halklar özgür bir biçimde beraber yaşamaktadırlar. Bizler bu halkların korunması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Atassi, yapacakları ziyarette kampları da gezeceğini belirterek amaçlarının yaşananları yerinde görmek ve mültecilerin sorunlarına son vermek olduğunu söyledi.YORUMLAR :::

  1. Anlamadım
    01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:35 CEVAPLA
    Februniye hanım süs bitkisi gibi duruyor belediyede zaten şekil olsun diye almışlardı onu söylediğinden ne anladınız

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de 3 Daire başkanı daha görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 3 daire başkanı da [...]

9 saat önce...

Susuz kalan köylülerin hayvanları telef olmak üzere

Mardin’de hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, Dicl [...]

1 gün önce...

DEDAŞ'tan Açıklama: Borcunu ödeyenlere elektrik vereceğiz

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş 1. [...]

12 saat önce...

Büyükşehir Belediyesinin Borç Miktarı Açıklandı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Borç Batağında old [...]

8 saat önce...

Yine Çin yine yeni bir salgın!

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin'de şimdi de ' [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN