Bölge basını Diyarbakır'daki 'Medya ve Güvenlik Çalıştayı'nda buluştu

Bölge basını Diyarbakır'daki 'Medya ve Güvenlik Çalıştayı'nda buluştu
27 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 19:56 0

"Yerel medya temsilcileri ve Güvenlik bürokrasisi Çalıştayı"ında basın mensupları haber almada ve olay yerlerinde güvenlik ve bürokraside yaşadıkları sorunları aktarıp çözüm talebinde bulundular.

Diyarbakır'da İçişleri Bakanlığı ve Anadolu Ajansı (AA) iş birliğiyle "Yerel medya temsilcileri ve Güvenlik bürokrasisi Çalıştayı" düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejıleri Dairesi Başkanlığı ve Anadolu Ajansı iş birliğiyle düzenlenen "Yerel medya temsilcileri ve Güvenlik bürokrasisi Çalıştayı" medya temsilcileri ile kamu temsilcileri arasındaki sıkıntılar masaya yatırıldı.

Diyarbakır’da bir otelde düzenlenen ve 2 gün süren çalıştayda, güvenlik alanında çalışan bürokratlar ile medya temsilcileri arasında haber almada ve olay yerinde güvenlik mensupların ile yaşanan sıkıntıların yanı sıra tespit edilen veya oluşabilecek sorunlara yönelik çözüm önerilerinin oluşturulması, sosyal medya, yazılı ve görsel medyada güvenliği tehdit eden unsurların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin oluşturulması, gençlerin internetteki zararlı içeriklerden nasıl uzak tutulabileceği konuları tartışıldı.

Prof. Zeki Taştan ve Doç. Dr. Halil İbrahim Aydın'ın moderatörlük yaptığı çalıştayda, AA Yurt Haberleri Editör Yardımcısı Levent Harman "Güvenlik ve Medya" konulu sunum yaptı.

İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Can Ozan Tuncer, çalıştayda yaptığı konuşmada, iki kamu kurumu olan AA ve İç Güvenlik Stratejileri Daire Başkanlığı olarak ortaklaşa böyle bir çalıştay düzenlediklerini ve bunun devam edeceğini söyledi.

Çalıştayda alınan notların ilgili yerlerle paylaşılacağını dile getiren Tuncer, şöyle dedi:

Yine gelip gideceğiz. Biz bu çalışmalarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Belki daha küçük modellerle daha az masrafla bunları yapabiliriz. Genel ve yaygın bir sorun olarak özellikle sosyal medyanın meydan okumaları yerel medya tarafından hem ticari olarak hem de etkinlik bakımından çok tepkisel olarak karşılandığını görüyoruz. Dünyanın her tarafından olan bir sorun. Gazeteler kapatılıyor, yazılı gazeteler ortadan kaldırılıyor, dijitalleşme artıyor. Her ülke, her farklı yapı kendine özgü yeni bir model arayışı içerisinde.

Çalıştayın Diyarbakır'da yapıldığını ancak Diyarbakır için yapılmadığını dile getiren Tuncer, 10 farklı il için yapılmış bir çalıştay olduğunu belirterek, "Aramızda Diyarbakır'dan medya temsilcileri var. Buradaki medya sorunları en iyi şekilde herkesi temsil edecek düzeyde aktardılar. Sorunlarımız eksikliklerimiz olabilir ancak türünün ilk örneği olan bir etkinlik yapıyoruz. Devamı gelecek. Bu tip etkinlikleri kurumsal bir kapasite kazandırıp gelenekselleştirmek istiyoruz." dedi.

AA Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin ise son yıllarda Türkiye'nin gündeminin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde şekillendiğini söyledi.

Ana haber bültenlerinin ve tartışma programlarının önemli bir bölümünün bu bölgelerde yaşanan hadiselerle ilgili olduğunu belirten Gültekin, şöyle konuştu:

Bu çalıştayı önemsedik ve istifade ettik. Sosyal medyanın yaygınlaştığı bir dönemde kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmek için bir iş birliği yapmamız gerekiyor. Medya mensuplarıyla bürokraside bu işle ilgilenen arkadaşların iş birliği yapması gerekiyor. Tabiat boşluk kabul etmiyor, eğer bir alanı boş bırakırsanız yalan yanlış bilgiler fazlalaşır. Programın faydalı olduğunu düşünüyorum. Bölgeden hep kan, gözyaşı, terör ve töre haberleri değil, bölgenin tarihini, turizmini, doğasını anlatan haberler servis etmeyi diliyorum.

Çalıştaya, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Tunceli, Batman, Siirt, Elazığ, Bingöl ve Şırnak'ta görev yapan medya çalışanları ile kamu yetkilileri katıldı. (İLKHA)YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ruh Sağlığı üzerine hizmet verecek

Mardin'de psikoterapi danışmanlığı hizmeti almak i [...]

1 gün önce...

Cami lavabolarının muslukları çalındı

Nusaybin'de sabah saatlerinde camiye giden cami ce [...]

1 gün önce...

Evden geçen lağım suyuna mahalleli isyan etti

Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Çabuk Maha [...]

1 gün önce...

Dev gelinlik markası Setr-i nur artık Mardin'de!

Türkiye’nin 40 ayrı şehrinde bayilikleri bulunan a [...]

1 gün önce...

HDP'li dört belediye başkanı daha görevden alındı

Van'ın Muradiye, Özalp ve Başkale ilçelerinin bele [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN