Bu festival Midyat'a çok Yakıştı

Bu festival Midyat'a çok Yakıştı
07 Eylül 2019 Cumartesi Saat 00:14 0

Midyat'ta ikincisi düzenlenerek her yıl tekrar edilerek geleneksel hale getirilecek olan "2. Uluslararası Midyat Kültür ve Sanat Festivali" görkemli bir açılışla start aldı.

Midyat Belediyesi ve Midyat Kaymakamlığınca, ilçenin kültür, sanat, yaşam, yemek, el sanatları ile tarihi mekanlarının, gümüş ve taş işçiliğinin tanıtılması amacıyla düzenlenen festivale yurt içinden ve yurt dışından gelen katılımcıların ilgisi büyük oldu.

Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin ile birlikte festivale evsahipliği yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 3 gün sürecek olan festivale; katılan Siyaset, bürokrasi, sanat ve iş dünyasının seçkin isimlerini tek tek karşılayarak ağırladığı festival, yürüyüş kortejiyle start aldı. Davul - zurna def, Arbane ve kemençe seslerinin eşliğinde devam eden festival yürüyüşü korteji sırasında etkinliği koordine eden Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin'e Midyatlıların sevgi gösterilerinde bulunmaları dikkat çekti. 

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 3 gün 3 gece sürecek festivalin Midyat'ta bugüne kadar dünyaya model olacak şekilde süregelen birlikte yaşama kültürünü gelecek nesillerde de Midyat'ın birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine ışık olacağını kaydetti.

Başkan Şahin, Kardeşlik teması üzerine hazırlanan festivalin Kültür ve inanç turizmi bağlamında bölgenin en fazla ilgi çeken destinasyonuna sahip olan Midyat'ın tarihini, kültürünü ve eşsiz mimarisini ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tanınmasına önemli katkılarının olacağını söyledi.

Işıklar Mahallesi Otogar Alanı'nda düzenlenen festivalde konuşan Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Midyat'ın korunmuş tarihi dokusu, köklü tarihi, geleneksel el sanatları ile farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşadığı dünyadaki nadide kültürel coğrafyalardan biri olduğunu söyledi.

Midyat'ın özgün mimarisi, camileri ve kiliseleri ile Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Yavuz, aynı zamanda bölgenin önemli turistik destinasyonlarından biri olduğunu aktardı.

2019 yılının ''Göbeklitepe yılı'' ilan edilmesiyle birlikte Şanlıurfa'nın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesinde turizm hareketliliğinde büyük artış kaydedildiğini ifade eden Yavuz, şöyle dedi:

"Bakanlığımızın hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tarihi, kültürel, doğal ve gastronomik unsurlarının bir bütün halinde yerel ve geleneksel değerler olarak turizmin hizmetine sunulmasıdır. Bu kapsamda, Mardin ve Midyat'ın zengin tarihi ile kültürel değerleri önemli turistik bir potansiyel olarak öne çıkmaktadır. Bu festivalin, Midyat'ın tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması açısından önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla, Midyat UIuslararası Kültür ve Sanat Festivali'nin önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesi bu bakımdan büyük önem taşımaktadır."

"Huzurumuza her şeyden çok sahip çıkmalıyız"

Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz ise taş konakları, kemerli geçitleri, camileri, kiliseleri ve manastırları gibi birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış Midyat'ta 2005 yılında görev yaptığını anımsattı.

Bu topraklarda görev yaparak huzur içinde yaşamanın, dostluğun, kardeşliğin, insana saygı ve sevginin ne olduğunu anladığını aktaran Yılmaz, "Bu güzelliği, bu beraberliği ve bu kardeşliği sürdürmek için çok çalışmalıyız, gayret göstermeliyiz. Ülkemize, devletimize, milletimize ve huzurumuza her şeyden çok sahip çıkmalıyız.'' dedi.

"Artık bölge huzura kavuştu ve bunu sürdürmek istiyoruz"

Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman da göreve başladığında Mardin'in huzura kavuşacağına dair söz verdiğini dile getirdi.

Yapılan mücadele sayesinde artık bölgenin huzura kavuştuğunu anlatan Yaman, "Bunu sürdürmek istiyoruz. Bölgede huzuru sürdürmek sadece terörle mücadele ile olmaz dedik ve bu şehirde kültür, sanat ile spor faaliyetlerini hep birlikte yürütüyoruz." ifadesini kullandı.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 3 gün 3 gece sürecek festivali birlik, beraberlik ve kardeşlik teması üzerine hazırladıklarını söyledi.

Açılış konuşmaların ardından koro, müzik toplulukları ve sanatçılar, çeşitli dillerde şarkı, ilahi ve şiirler okudu. Arabest Müziğin tanınmış sanatçısı Ferman Toprak sevilen şarkılarını Midyatlılar için okudu. 

Mardin'in yetiştirdiği Ünlü Sanatçılardan Murat Kurşun, Mardin'in yerel ezgileriyle renklendirdiği repertuvarındaki sevilen şarkılarını alanı dolduran kalabalıkla birlikte bir ağızdan seslendirdi. Çekimleri halen Midyat'ta devam eden ATV'de yayınlanan ve ilçenin turizm alanında tanıtımına önemli katkıları bulunan Hercai Dizisinin baş rol oyuncuları da festivale katılan izleyicileri sahneye çıkarak selamladıkları festivalin ilk gün etkinlikleri sonunda yörede rıbbab adı verilen kemençe eşliğinde yerel ezgiler eşliğinde alanı dolduran kalabalık halaylar çekerek, festival alanını adeta panayır yerine çevirdi. Öte yandan festival alnında Mardin'in yöresel ürünlerini tanıtan çarşı kuruldu.

Festivale, Eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, AK Parti MKYK üyesi Gazeteci - Yazar Orhan Miroğlu, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Aziz Akgül, çevre ilçelerin AK partili belediye başkanları, parti yöneticileri ve davetliler katıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN