Bu ilçemizde Kovid-19'dan vefat ve vaka sayıları artıyor

Bu ilçemizde Kovid-19'dan vefat ve vaka sayıları artıyor
05 Mayıs 2020 Salı Saat 14:10 0

Çin’in Wuhan kentinden başlayıp tüm dünyayı hapseden koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Nusaybin’de hayatını kaybeden ve hastalığa yakalananların sayısı her geçen gün artıyor.

Hastalığın başladığı günden bu yana Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının uyguladığı tedbir ve önlemler sıkı şekilde devam ederken Nusaybin’de vatandaşların büyük rehavet yaşadıkları gözleniyor.

Şuna kadar 8 kişinin Kovid-19’dan vefat ettiği 50’den fazla vatandaşın hastalığa yakalandığı ilçede 3 kırsal mahalle ve şehir merkezinde çok sayıda evde karantina uygulanıyor.

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde yaşayan birçok Nusaybinli, Kovid-19’dan vefat ederken sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı günlerde ilçe merkezinde vatandaşların yoğunluğu hastalığa davetiye çıkarıyor.

Kovid-19 hastalığının ülkemizde görüldüğü ilk zamanla birlikte Mardin ve Nusaybin’de de vaka sayısına rastlanırken tüm hasta ve ölümlere rağmen Nusaybinlilerin çarşı merkezinde hastalığı yeterli derecede kale almadıkları gözleniyor.

KIRSAL MAHALLELERDE NÜFUS İKİ – ÜÇ KATINA ÇIKTI

Kovid-19 nedeniyle Nusaybin’e bağlı Girmeli, Duruca ve Tepeüstü kırsal mahalleleri 14 günlük karantinaya alınırken Akarsu Bölgesine de giriş çıkışlar kontrollü olarak sağlanıyor.

Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte İstanbul ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerden Nusaybin’e gelen vatandaşların, kendilerini korumak, evlerinde kalmak ve ziyaretleri kısıtlamak yerine tatil havasında gezmeleri hastalığın yayılmasına büyük etken oldu. Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte büyükşehirlerden Nusaybin’e yapılan göç nedeniyle bazı kırsal mahallelerde nüfusun, mevcudun iki – üç katına çıktığı ileri sürülüyor.

İLÇE MERKEZİNDE BİRÇOK EV KARANTİNADA

Bu arada ilçe merkezinde görülen vaka ve vefat edenlerin olması nedeniyle birçok ev karantinada bulunuyor. Polis ekipleri karantinaya alınanların evlerinden dışarı çıkmamaları için bina ve site önlerinde düzenli olarak devriye atarken karantinadakilerin dışarı çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

3 MAYIS İTİBARİYLE TÜRKİYE’DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kovid-19 hastalığına bağlı olarak 3 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de yapılan test sayısı 1 milyon 135 bin 367 oldu. Toplam vaka sayısı 126 bin 045 olarak açıklanırken 3 bin 397 kişi ise hayatını kaybetti. Türkiye’de toplam iyileşen hasta sayısı ise şuana kadar 63 bin 151’e ulaştı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

14 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

6 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN