Bu köy akreplerden arınmış

İncelenmesini istiyorlar Bu köy akreplerden arınmış
31 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 17:43 1

Mazıdağı ilçesine bağlı Derecik köyünün toprağının akrepleri kaçırdığına inanan vatandaşlar, bu köyden aldıkları toprakları ev, bahçe ve ahırlarının etrafına döküyor.

Başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere birçok ilden vatandaşlar, bu köyden toprak almaya geliyor. Köy Muhtarı Fadıl Karçı, topraklarının bilimsel olarak incelenmesini istedi.

Mazıdağı ilçesine bağlı Derecik köyünün toprağının, akrepleri kaçırdığına ilişkin iddialar uzun yıllardır halk arasında kulaktan kulağa yayılıyor. İddiayı duyan başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere Türkiye'nin farklı illerindeki vatandaşlar, ya toprak almak için bu köye geliyor ya da muhtara ulaşarak, kendilerine toprak göndermesini istiyor. Köyden yaklaşık bir kilogram kadar toprak alan vatandaşlar, bunu akrepleri uzaklaştırmak için ev, bahçe ve ahırlarını çevresine serpiyor.

"Köyümüzde akrep sokması vakası yaşanmadı"

Köy Muhtarı Fadıl Karçı, özellikle kerpiç evlerin çevresinde çok fazla akrep olduğunu ve bu evlerde yaşayanların bunlardan kurtulmak için köylerinden toprak aldığını belirterek, "Şehir dışından gelip buradan toprak alanlar oluyor. Evlerinin etrafına döktükten sonra akrep gelmediğini söylüyorlar. Buradan toprak alıp akrepten kurtulanların birbirine söylemesiyle bu durum yayıldı. Biz de köyümüzde hiç akrep sokması vakası duymadık. Toprak eğer insanlara faydalı olabiliyorsa güzel bir şey. Toprağın incelenmesini istiyoruz" dedi.

"Köyün toprağı akrepleri kovuyor"

Daha önce Derecik köyünde yaşayan ve akreplerden kurtulmak için köye toprak almaya gelen Fahri Karçı ise "Bu köyün toprağını almaya gelen çok oluyor. Hem verimli bir toprak hem de akrepleri kovuyor. Kimin evinde akrep varsa bu köyün toprağını alıp çevresine serpsin. Yarım kilo kadar serpilmesi yeterli" diye konuştu.YORUMLAR :::

  1. CEVAP BİLİMDE
    31 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 20:11 CEVAPLA
    Toprağını insanların şuursuz hataları ve açgözlülüğü nedeniyle zaten hızla kaybeden bir şehir ve ülkeyiz. Köyün toprağını yağmalamaya zemin hazırlayan bir çağrı olmuş. Toprağınıza ve köyünüze sahip çıkın. Eğer haberde bahsedilen durum doğruysa köyün toprağı olasılıkla fosfat ve kükürt açısından zengin olduğundan akrepler ve hatta yılanlar uzak duruyordur. Belki de köyde akreplerin beslendiği haşereler ve böcekler tükenmiştir. MERAKINIZI EN DOĞRU CEVABI ALACAĞINIZ BİLİMLE GİDEREBİLİRSİNİZ. BİLİME VE ETİK BİLİM İNSANLARINA SAYGILAR.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

20 saat önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

22 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

20 saat önce...

Büyükşehir Belediyesinden koronavirüs çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs (Covid-19) [...]

1 gün önce...

Yeşilay “Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı” diyor

Yeşilay, sigara kullanımının koronavirüs riskini 1 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar