Bu kursun Türkiye'de benzeri yok!

Midyat'ta muhtaç aileler için hizmete sunulan çamaşır makineleri sayesinde bayanlar, haftanın her günü çamaşırlarını ücretsiz yıkayabiliyor aynı zamanda okuma-yazma, trikotaj, taş işleme, dikiş-nakış öğrenebiliyor. SYDV tarafından hizmete sunulan 20 çamaşır makinasının Türkiye'de başka öreni olmadığı belirtiliyor.

ETKİNLİKLER
PAYLAŞ:

Çok Amaçlı Toplum Merkezi(ÇATOM)’nde Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) katkılarıyla muhtaç ailelerin hizmetine sunulan çamaşır makineleri ile kıyafetlerini yıkayan vatandaşlar bu vesile ile okuma-yazma öğrendi. Kursiyerler sertifikalarını ilçe milli eğitim müdürü M. Salih Deniz’in elinden aldı. Kursiyerlere ayrıca SYDV'nca hazırlanmış yardım paketleri verildi.

ÇATOM’da SYDV tarafından muhtaç aileler yararına 20 çamaşır makinesi hizmete sunulmuştu. Haftanın her günü vatandaşların hizmetinde olan merkezde, muhtaç vatandaşlar yararına Kaymakamlık, Halk eğitim Merkezi ve İlçe Milli Eğitim müdürlüğü katkılarıyla okuma-yazma, taş atölyesi, biçki dikiş-nakış, trikotaj ve bilgisayar kursları veriliyor.

Okuma-yazma kursuna katılan 25 kursiyerden 9’u başarıyla eğitimi bitirdiler. Kursiyerler sertifikalarını İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Salih Deniz’in elinden aldı.

Duygulu anların yaşandığı törende kursiyerlerin çocuklarıyla katılması ve mutlu olmaları dikkatlerden kaçmadı. Konuyla ilgili ilçe milli eğitim müdürü M. Salih Deniz “ Kaymakamlık bünyesinde faaliyetlerini sürdüren bir yer. Fakir insanlarımız kıyafetlerini kendi imkânlarıyla yıkayamadığı için Kaymakamlık bir yer temin etmiş. Bir taraftan kıyafetlerini yıkayan bayanlar diğer taraftan okuma-yazma öğreniyor, bir kısmı taş işleme sanatı öğreniyor ve diğer hizmetlerden yararlanıyor. Bu toplumumuz açısından çok önemli.” dedi.

Taş işleme sanatını işaret eden Deniz “ Taş işi adam işidir dediğimiz işleme sanatı şimdi artık burada hem okuma-yazma öğrenmiş hem de bu güzel sanatı ortaya çıkarmışlar. Şu anlaşılıyor ki imkânlar sağlandığı zaman insanlarımız hepsini becere biliyor. Nasıl ki Midyat’ta her dilin merkezidir, Kürt, Arap, Süryani, Yezidi toplulukları bir arada barındırıyorsa buradaki güzelliklere aynı şekildedir. Hoş görü toplumumuzun kendisidir. Bu güzellikleri başardığımız takdirde, hoşgörü birlik beraberlik ve kardeşliğimiz pekişecektir” şeklinde konuştu. Deniz ayrıca kursta başarı gösteren kursiyerleri tebrik etti.

Kursiyerlerden 7 çocuk annesi Adalet Berke “ Bu yaştan sonra okuma-yazmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Arkadaşlarım adına da çok mutlu oldum. Burada muhtaç ailelere yardım yapılmasından dolayı da memnunuz” dedi.

Taş atölyesinde bulunan öğrenciler taşı sanata dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığını belirti. Kursiyerlerden Medine Berke“ Çok güzel eserler çıkartıyoruz. Bizler bu imkânları sağlayanlara teşekkür ederiz. Çok mutluyuz” diye duygularını dile getirdi.

Haftanın her günü muhtaç aileler kıyafetlerini yıkamaya gelebiliyor. Türkiye’de başka hiçbir vakıfta böyle bir uygulama yapılmadığını belirten yetkililer, ÇATOM’da yeni kurslar açmak için çalışma başlatacakları belirtiliyor.

Sertifika dağıtım törenine ilçe milli eğitim müdürü M. Salih Deniz’in yanı sıra SYDV müdürü Orhan Günel, HEM müdürü Sevgi Oğuz, ÇATOM müdür Gülten Erol, kursiyerler ve vakıf görevlileri Alaattin Bilgiç ve Bilal Uslu hazır bulundu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle