Bu pazar seçim olsaydı!

Bu pazar seçim olsaydı!
13 Nisan 2011 Çarşamba Saat 11:35 1

CHP, bir önceki seçime göre birkaç puan oyunu arttırırken, AK Parti, tarihinin en yüksek oy oranında görülüyor. MHP ise bulunduğu yerden geriye gidiyor.

GENAR Genel Müdürü Mustafa Şen yapılan son ankete göre, partilerin 2011 genel seçimleri öncesi aldıkları oy oranlarını açıkladı. 

GENAR'ın geçen hafta yaptığı Türkiye geneli, 2840 denekli araştırmasına göre; AK Parti yüzde 47, CHP yüzde 24, MHP ise yüzde 13 oranlarıyla Meclis'e girecek ilk üç parti oldu.

CHP DÜŞÜŞTE
CHP, bir önceki seçime göre birkaç puan oyunu arttırırken, parti lideri Kılıçdaroğlu'nun göreve ilk geldiğinde yaşanan yükselme oranı düşüş gösterdi. O dönemlerde CHP'de % 26-27'lere çıkan dalga % 24- 25 seviyesine düştü. CHP'nin duruşu, gidişi önceki seçime göre yukarıda ancak, seçim sonrası elde etmiş olduğu seviyeye göre aşağıda.

MHP GERİYE GİDİYOR
MHP'de ise bulunduğu yerden geriye gidiş var. MHP, hem seçimdeki seviyeyi, hem de seçimden sonra yükseldiği seviyeyi kaybetti.

AK PARTİ EN YÜKSEK ORANDA
AKP, yüzde 47- 48'le tarihinin en yüksek oy oranında görülüyor.

Aday Listeleri Seçmenin Tavrını Etkileyecek mi?

Mustafa Şen, aday listelerinin genel seçimlerde çok fazla etkisi olmayacağını, yalnızca küçük bir dalga oluşturacağını belirtti. Şen, aday faktörünün seçmen davranışlarında yerel seçimlerde ‘belirleyen etki' gösterirken, genel seçimlerde ise ‘etkileyen faktör' olarak etki gösterdiğini ifade etti.

Seçmenin Kararını Etkileyecek En Önemli Etken

Önümüzdeki seçimlerde seçmeni etkileyecek en önemli faktörün lider olduğunu ifade eden Şen, lider etkisinin ardından ideoloji, partinin gücü, yapılacak kampanyalar vb. faktörlerin geleceğini belirtti. Hiçbir adayın partiye seçim kazandıracak, kaybettirecek, ya da oy oranlarını çok fazla değiştirecek bir etkisinin bulunmadığını bildiren Şen, siyasette lider etkisinin yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti. Listeye giremeyen adayların parti liderlerine sitemlerine de değinen Şen, “ Millet vekiline değil liderine bakıyor” dedi


KAYNAK: STARYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

1 gün önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

12 saat önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN