Bulunan kemiklere DNA eşleştirmesi için başvuruldu

Dargeçit JİTEM Davası avukatları, ilçedeki bir mağarada bulunan kemiklerin 90’lı yıllarda gözaltında kaybettirilenlerin DNA örnekleri ile eşleştirilmesi için savcılığa başvurdu.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Dargeçit ilçesi Akyol kırsal mahallesine bağlı Libka Kaniya mezrasındaki bir mağarada 28 Mayıs’ta bir toplu mezara rastlanmış, Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan incelemeler sonucu 40 kişiye ait kafatası ve kemikler bulunmuştu. 1993 yılında gözaltında kaybedilen Yahya Yakut'un oğlu İrfan Yakut tarafından rastlanan toplu mezardan çıkarılan kemikler incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilirken, bugüne kadar konuya dair tek resmi açıklama Mardin Valiliği’nce yapıldı. Yapılan bu açıklamada ise, kemiklerin tarihi dönemlere ait olabileceğini belirterek, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bulunan kemikler üzerine harekete geçen bazı kayıp yakınları, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bulundukları kentlerin savcılıklarına başvuru yaptı. Ailelerin önümüzdeki günlerde DNA örnekleri vermek için doğrudan Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapması beklenirken, Adıyaman Ağır 1’inci Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden Dargeçit JİTEM Davası ile sanıkları beraat ettirilen Kızıltepe JİTEM Davası avukatları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatları DNA eşleştirmesi yapılması için savcılığa başvuru yaptı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle