Bürokratik engellerden Başbakan Yardımcısı da yakındı

Bürokratik engellerden Başbakan Yardımcısı da yakındı
25 Şubat 2011 Cuma Saat 18:35 1

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati yazıcı Türkiye ile Suriye arasında hizmet verecek yeni müşterek sınır kapsının temelini atmak üzere Mardin’e geldi.

Hayati Yazıcı yarın iki ülke arasında tek çatı altında hizmet veren ilk Transit Gümrük Kapısı olma özelliğini de taşıyan yeni gümrük kapısı mayınlardan arındırılmış alan üzerine yapılacak olan Mardin’in Nusaybin ilçesinde yeni Transit Sınır Kapısı’nın temelini atacak. 

Nusaybin’de yapılacak olan yeni Kapının temel atma töreni için Mardin’e özel uçakla gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı Havaalanında Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Milletvekilleri Mehmet Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Gönül Bekin Şahkulubey, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, AK parti İl Başkanı Lokman Sinanoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

İlk olarak Mardin Valiliğini ziyaret eden Bakan Hayati Yazıcı, daha sonra Mardin Belediyesini ziyaret etti. Belediyede gazetecilerin sorularını cevaplayan Hayati Yazıcı, mayınların temizlenmesinde yaşanan bürokratik engellerden yakındı.

Mayınların temizleme yetkisinin Milli savunma Bakanlığında olduğunu dikkat çeken Bakan Yazıcı buradaki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Biliyorsunuz sınırlarımızın mayından temizlenmesi noktasında TBMM’de bir kanun çıkarıldı. Çıkarılan kanun çok tartışmalı oldu. Çok haksız eleştiriler aldık. Ama bizim bu verimli toprakların verimli arazilerin mayından temizlenmesi noktasında büyük bir kararlılık içerisinde olduk. Mecliste bir yasa çıkardık. Sonuç itibarı ile tartışmaları bir yerde susturmak bağlamında mayınlı arazilerin temizlenme yetkini Milli Savunma Bakanlığına verdik.

Anayasa mahkemesine götürüldü bir maddesi iptal edildi. Ama yasa yürürlükte Şimdi de peyderpey bölgesel ihtiyaçları olduğunda işte bakanlıklar devreye giriyor. Milli Savunma Bakanlığından valiliklerimize yetki aktarmak sureti ile parça parça bu temizlemeleri yapıyoruz. İşte Nusaybin Gümrük Kapısı bu şekilde oldu. Yine sınır kapısının yanından tır parkı olarak kullanılması düşünülen alanın temizlenmesi için valiliğe yetki aktarıldı. Aynı şekilde Ceylanpınar sınır kapısında bu yöntem uygulanacak. Karkamış sınır kapısı var Bir hayli uğraştık. Ben şimdi hükümetin bir bakanı olarak bürokratik oligarşi demiyeyim ama o süreçlerde işlemler çok hızlı yürümüyor. Alışık bir düzen var onu daha tempolu bir hale getirmeye çalışıyoruz. Buradaki mayınların temizlenmesi işi de Antep Valiliğine yetki aktarılması ile onlara devredildi. Oranın mayın temizlemesini çok hızlı bir şekilde yapıp yap işlet devret sistemi ile yenilenmesinin temeli atacağız. Peyderpey devam ediyoruz ama bir kararlılık içerisindeyiz. Bu bölgede, bu yörede Türkiye’de sınırların mayınlı arazi kalmayacak.”

Bakan yazıcı kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdikten sonra geceyi Mardin’de geçirecek. Yarın yapılacak temel atma törenine Suriye Maliye Bakanı Mouhammad Al Hussein ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetli katılacak.


KAYNAK: Nezir Güneş


YORUMLAR :::

  1. [email protected]
    25 Şubat 2011 Cuma Saat 19:21 CEVAPLA
    eğer bir ülkenin başbakan vekili burokratlarından yakınıyorsa o ülkeninin civisi çıkmış demek ki...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

9 saat önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

16 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN