Büyük Elçilerin Mardin Çıkarması

Büyük Elçilerin Mardin Çıkarması
10 Mart 2011 Perşembe Saat 02:39 0

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Mardin’e gelen Avrupa Birliği Misyon Temsilcisi 18 büyükelçi Tarihi Valilik Makamında Vali Hasan Duruer’i ziyaret ettiler.

   Yaklaşık yarım saat süren ziyarette Vali Hasan Duruer,  Mardin’in vizyonu hakkında kısa bilgi verdi. Büyük elçilerin sorularını dinleyen Duruer:’Mardin geleceği bakımından İstanbul’dan sonra Avrupa Kültür Başkenti olacak bir ildir. Bu bakımdan Mardin’e Vali olarak atanmam benim için bir şanstır. Mardin, ırk olarak; Kürdü, Süryanisi, Türkü, Arabı, din olarak da; Müslümanı, Hristiyanı, Yezidisi ile barış ve huzur içinde yaşayan dünyada örnek olarak görülen bir yerdir. Mardin bulunduğu konum itibariyle Suriye ve Irakla iyi ilişkiler halindedir. Mardin halkı ile Suriye halkı arasına sınır giremez, gönüller ve kalpler sınırı engelleyemiyor, karşı tarafla din birliği, kültür birliği vardır.
   Mardin hoşgörü diyarıdır, Süryani vatandaşlarımızla tek farklılığımız sadece mezarlıklarımız ve ibadet yerlerimizdir. Şuan Mardin’de yaşayan 3000 Süryani vatandaşımız var, yaklaşık olarak ta Avrupa da 150 bin Süryani vatandaşımız yaşamakta, bunların topraklarına geri gelmeleri için çağrıda bulunduk.1932 de patrik Mardin de idi şu an tekrar Mardin de olmasını isterdik. Çünkü Mardin de çok ciddi sayıda manastır ve kiliseler bulunmaktadır. Mor Gabriel Manastırı ile ilgili davalık bir durum var, Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devleti olduğuna göre hukukun üstünlüğünü ön plana çıkararak sorunu çözeceğiz. Manastırın bir kısmı hazine arazisinde bulunmaktadır, biz buna çözüm olarak 250 yıllık kiralama olarak düşündük; çünkü orman kanununa göre siz bir ormanlık alanı 50 yıllık kiralayabilirsiniz, fakat içinde meşe ağacı varsa bu 250 yıla kadar kiralanabilir” dedi.
   Vali Hasan Duruer, Mardin’in Sokak sağlıklaştırma çalışmaları yaptığını ve şehrin görüntüsünü bozan 30 kamu binası ile görüntüyü bozan birçok evin karşılığı vatandaşa verilerek birçok bina yıktırıldığını söyledi.
   Vali Hasan Duruer, Mardin için çizdikleri üç hedefin ön plana geçirileceğini belirterek, Mardin’i Avrupa Kültür başkenti yapmak, UNESCO Tarihi Kültür Mirası Listesine girmek, Kültür ve Turizm şehri haline getirilmesini öncelikli hedefler olarak belirlediklerini söyledi.
   Vali Hasan Duruer’in Mardin ile ilgili verdiği bilgilerin memnuniyet verici olduğunu ifade eden heyet, Mardin’de çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere iki gün kalacaklarını belirtti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Psikolojik danışmandan korona virüsle ilgili ezber bozan açıklama

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşam koçluğu ve psiko [...]

1 gün önce...

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

20 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

3 saat önce...

Kaymakam Çam Hastane’de İncelemelerde Bulundu

Kızıltepe ilçe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hü [...]

1 gün önce...

Kabine yeni yasaklar için toplanıyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar