Büyükşehir ve aday borsası!

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Büyükşehir ve aday borsası!

08 Kasım 2012 Perşembe Saat 17:59

Mardin Büyükşehirle müjdelendi.

Kimi Mardin’in başına talih kuşu kondu dedi, kimi ihracat patlar dedi, kimi turizm şehri dünya şehri olur dedi.

Biz gazetecilerin yüzeysel bilgileri dışında çok fazla detayını bilmediğimiz ayrıntılar var elbette. Hoş bu detayları çok fazla merak eden de yok.

 Örneğin büyük şehir ne getirir ne götürür?  Şehrimiz bu statüye ne kadar hazır? Büyük şehir unvanı, Mardin’i gerçekten de büyütecek mi? Bu büyüme olacaksa hangi alanlarda olacak ve bu büyümenin halka yansıması nasıl olacak? İl sınırlarını baz alacak olan büyükşehir belediyesi hizmette adaleti sağlayabilecek mi?

 

 Bu gibi soruları, bir yığın merakla çoğaltabiliriz.

 Hazırlanan kanun taslağında Mardin özelinde söz konusu detaylara yer verilmediği için çok fazla bilmediğimiz ve yabancısı olduğumuz büyük şehir statüsünün çok büyük katkılar getireceğine inanan ve bu anlamda Mardin’i şahlandırmaya talip olan Mardin Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette anlattı biraz.

 Büyükşehir statüsü alacak olan 13 ilin arasında Mardin’in adının da bulunuyor olmasını çok büyük şans olarak değerlendiren Başkan Ayanoğlu’nu, özellikle de kentin büyükşehir belediyesine sağlanacak olan devasa bütçe rakamları etkilemiş. Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğunda oturacak kişiyi çok şanslı bir başkan olarak tanımlayan Ayanoğlu, kendi yaptığı yâ da yaptırdığı hesaplara göre her dönem ortalama bir veya 1.2 Katrilyonluk bir bütçe ile Mardin’e hizmet edilecek. Bu çok ciddi bir rakam ve yalnız bu rakam bile Mardin’i dünya şehri yapmaya yetecek ve artacak bile.

 Başkan Ayanoğlu’nun yazılmamasını özellikle rica ederek bizimle paylaştıklarının detayına gazetecilik etiği gereği girmeyeceğim. Ama şu hiç birimizin bilmediği ama başkanlık için isimleri ortalıkta pazarlanan ya da pazarlatılan isimleri bir dedikodu mahiyetinde paylaşmadan da edemeyeceğim! Zira bu anlam itibarı ile halkta oluşan merakın odak noktasında ve her zaman olduğu gibi biz gazeteciler varız. Delik olan kulağımıza yansıyanlar, okurlarımızın merakını ne derece giderir bilmiyorum ama duyduklarımı aynen paylaşıyorum şimdilik.

 Büyükşehir Belediyesi seçiminin de tıpkı diğer seçimlerdeki gibi BDP ve AK Parti arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne olacağına dair tahminde bulunmak için müneccim olmaya gerek yok.

 

  BDP için adı geçenlerin isimleriyle başlamak istiyorum.

  Mardinli daha doğrusu Midyatlı olduğunu her yerde söyleyen ve çok iyi derecede Arapça bilmesiyle beraber siyasi geçmişinde Midyat belediye başkan adaylığı deneyimi de olan ve bugün BDP Diyarbakır Milletvekili olarak mecliste görev yapan Altan Tan’ın milletvekilliğinden istifa edip, BDP adına büyükşehir belediye başkanlığına talip olacağı konuşuluyor. Aday tespitleri safhasında ser verip sır vermeyen BDP, bu seçimlerde de ketum davranacaktır. Ancak fısıltı gazetesinin manşetine takılan bir diğer aday adayı ismi ise BDP’nin Mardin İl Örgütü idari kademesinde görev yapan  ve aynı zamanda Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün yeğeni olup iyi de bir entelektüel olan Nevruz Türk.

  Bölgede BDP’nin realitesine karşın son seçime kadar kuvvetli tek rakip olarak adı öne çıkan ve 10 yıllık iktidar sürecini geride bırakmış olan Ak Parti’nin büyükşehir için işi daha fazla ciddiye alacağı söyleniyor. İzlediği siyasi çizgi bir yana dursun, hem Arap kökenli vatandaşlarımızı küstürmeyecek hem de Kürt vatandaşlarımızdan oy alabilecek kudret ve güce sahip olabilecek bir isimin üzerinde uzlaşılacağı söyleniyor.

 Üç dönem Milletvekilliğinin ardından Ak Partinin tüzüğü gereği koltuksuz kalacak kıdemli bir vekil ya da bakana Mardin Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı verilmesi olasılığının fısıltısı yüksek sesle çıkmaya başladı.

 Fısıltı gazetesinin manşetinde yer bulan isimlerden biri de Süleyman Bölünmez.  

 Milletvekilleri, eski belediye başkanları ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin de niyet ve beklentilerinin odak noktasında büyük şehir belediyesi koltuğunun olduğu aşikardır. Ancak henüz niyetinin odağındaki koltuğun hangisi olduğunu (ilçe, büyükşehir) bilmediğimiz Mardin eski belediye başkanlarından Abdulkadir Tutaşı ile Ak Parti eski İl Başkanı Lokman Sinanoğlu’nun yanı sıra MÜSİAD Başkanı Mehmet Ali Dündar’ın isimleri de fısıltı gazetesinin haberleri arasındaki yerlerini almış durumda.

 Son olarak, Ak Partinin mevcut vekillerinden birinin büyükşehir belediye başkanlığı için milletvekilliğinden vazgeçecek kadar arzulu olduğu fısıltısını da duyduğumu paylaşarak bitirmek istiyorum.

  Parti ve kişilere takılı kalmadan, mevcut durumun Mardinimiz için hayırlara vesile olması temennisi ile saygılar sunuyorum.


YORUMLAR :::

 1. mardin
  17 Kasım 2012 Cumartesi Saat 23:10 CEVAPLA
  görünen o ki BDP büyük şehir adayı ,mevcut yerelde olacaksa,mevcut kızıltepe belediye başkanlı ğını yapan ve, mardin bdp içinde başarılı en iyi başkan olarak söz edilen ,sayın haşim baday gözüküyor,ama onu kızıltepe halkı bırakırsa.
 2. KIZILTEPELİ
  17 Kasım 2012 Cumartesi Saat 21:41 CEVAPLA
  AK PARTİ DE HER MİLLETVEKİLİ SEÇİM DÖNEMİNDE ADAY BOLLUĞU YAŞANIR AMA KIZILTEPE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN NEDENSE KİMSE ADAY OLMUYOR.TABİİ ANKARA YA GİDİP SEFA SÜRMEK VARKEN.
 3. Harun
  14 Kasım 2012 Çarşamba Saat 23:22 CEVAPLA
  Bir çok yorum var büyük sehir adayları için ,kiziltepe belediye baskanı sayın hasim baday isabetli isim disiplinli,çalışkan,dirayetli,kararlı ve halkçı mütevazı bir kişilik. Oluşturduğu sistemle rantın önünü alAn gayet başarılı biri kendisine basarılar dileriz.
 4. mişkinli
  14 Kasım 2012 Çarşamba Saat 19:31 CEVAPLA
  mardinın gururlu ve onurlu arapları kaleyi düşürmeyecektır .......
 5. çuuuu
  11 Kasım 2012 Pazar Saat 23:53 CEVAPLA
  beşşoooo çuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
 6. Sembol 47
  10 Kasım 2012 Cumartesi Saat 01:02 CEVAPLA
  Kimse heveslenmesin BDP kimi aday gösterirse Büyükşehir b başkanı o olacak. AKP neyaptıki başkanını seçtirsin. Biki kurmanc U armanca me
 7. Dağlı
  09 Kasım 2012 Cuma Saat 23:44 CEVAPLA
  M.Ali DUNDAR karizmatik ve sözünün eridiğe. Büyükşehir büyük gömlektir. Dirayeti bedenlerin yüklemek gerekiyor. Bunu isteyen feodaliteyi savunur demeyin. Bu coğrafyada yaşayan herkes feodalitenin bir uyesidir.
 8. qoser
  09 Kasım 2012 Cuma Saat 14:25 CEVAPLA
  artık mardin ,akp nin elinden çıkacak kesin ,bdp ,de ise ,aday konusunda sıkıntı yok adaydan çok ne var ,mesela kızıltepe belediye başkan vekili ,sayın haşim baday ,230 bin nufuslu bir iiçenin başkanı ve gayet başarılı,ve bdp yi temsil edebilecek yetenekte ,ve mardin de de sevilen sayılan birisi ,mesela ,yalım belediye başkanı ,sayın abdulkerim adam,bdp olabilir ,ikisinden biri ,olursa tercim sayın ,haşim baday olmalı ,çünkü mevcüt yaptığı başkanlık ,büyük şehirle eşdeğer nitelikte ,230 bin ,kişilik ilçede ,gayette başarılı.şimdiden bdp ye hayırlı olsun .
 9. murtaza
  09 Kasım 2012 Cuma Saat 10:20 CEVAPLA
  derin devlet,ergenekon ve derin medya .Bir obu eksikti bunu da yaptınız.Parayı veren düdüğü çalar misali.Tarih bunların hepsini yazacak.İsim ortaya atıp insanların kafasını karıştırmamak lazım.
 10. Atletik Mardin
  09 Kasım 2012 Cuma Saat 07:48 CEVAPLA
  Süleyman Bölünmez Mardin'in herhangi bir yerinde adaysa başkasına gerek görmüyor ve tek geçiyorum.
 11. erdal
  08 Kasım 2012 Perşembe Saat 22:46 CEVAPLA
  bu tur tahminler için çok erken.ama kesin olan bişey var oda BDP nın kesın alacagıdır,buna şuphede yok.adaylar noktasın BDP SIKINYI YASAMAZ bence deyimli isimler var BDP kulvarında.örnegin Abdulkerim adam yalım başkanı,kızıltepe başkanı Haşim baday deyimli ve başarılı isimler var.bolca isim ve deyim var BDP de.akp i unutun artık mardinde,şimdiden tüm mardine hayırli olsun
 12. SENCER
  08 Kasım 2012 Perşembe Saat 18:27 CEVAPLA
  Başkan Ayanoğlu tek başına didinip çırpınıyor.iyi niyetli ve başarılı hizmetlere de imzasını attı.ama Murtaza Varlık diye yardımcısı var ki adam matematikteki sıfır çarpanı gibi.neye el atıyorsa sıfırlıyor berbat ediyor.Başkan Ayanoğlu'nun tüm emeğini heba ediyor.bilgi olmayınca koltuğa oturmakla olmuyor.
 13. mardinstar
  08 Kasım 2012 Perşembe Saat 10:37 CEVAPLA
  aha burda yazıyorum akp ayanoğlunu yeniden aday yaparsa başbakan Mardini unutsun.Süleyman Bölünmez bence en iyi aday yada akp kürt köknli bir başkan adayı koysun oda belki
 14. Mardinli
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 22:59 CEVAPLA
  Mardin her zaman yönetici şansızlığı yaşar inşallah bu defa mahcup oluruz. Kadir beyin kastı mı var ibrahim Sincara tahminim iyi başkan olur. Ak partinin aklı varsa yapar.
 15. SALMAN
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 21:17 CEVAPLA
  beşir ayanoğlu cesaretinden dolayı bile kutlanması gereken bir insan. altyapı işine girmek her babayiğidin harcı değildir. bu vatanı bu şehri gerçekten seven bir insanın yapacağı işleri yapıyor. köklü kalıcı işler yapılıyor. bu yönüylede büyükşehire aday olursa oyum kesinlikle onundur.
 16. Aha geliyor
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 20:46 CEVAPLA
  Türkiye'nin en güzel şehrine en iyi bakan yakışır. Ak partili bir bakan mardin için ideal bir secim olur. Olmasa sevgili ağam M Ali Dündar fena başkan olmaz.
 17. Cino
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 20:32 CEVAPLA
  Kadirbey abi ;Bence Mardin Büyükşehir Adayı İsmi geçenler AKP1-Cüneyt YÜKSEL2-NİHAT ERİ -3 Beşir AYANOĞLU VE Bağımsız Aday Süleyman BÖLÜNMEZ İLE BDP; 1-Enver ETE ,2-Kamiran YILDIRIM 3-Abdullah AKİKOL4-DERVİŞ AMAK
 18. ömer demir
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 15:21 CEVAPLA
  ne oldu da büyük şehir ilan ediliyoruz? mardinde ne değişiti ki büyük şehir olalım bana göre birileri büyük şehir bahanesiyle daha çok büyüyecek. kul hakkı ve yetim hakkı ağır bir sorumluluktur. hakka hukuka riayet edecek ehil birinin isminde mutabık olmak lazımdır.
 19. mehmet
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 14:08 CEVAPLA
  Vallahi beşir ayanoğlu olmasın kim olursa olsun. Büyük şehire büyük kafalar lazım. inşalah hak eden olur.
 20. delikmiş
  07 Kasım 2012 Çarşamba Saat 02:24 CEVAPLA
  "Delik olan kulağımıza yansıyanlar, okurlarımızın.." deyiyur begefendii. aceba deyiyoriz bu delik çokmu derin, ...
  çooh sorilerimiz olacah elbete.. bu delik meselesü çoh kafamizi meşegul etmiştir vallah.
 21. Kadirizm
  06 Kasım 2012 Salı Saat 23:18 CEVAPLA
  Sayın kadir bey bu işler dedikodu medikodu ile olmuyor bişey biliyorsan söyle de herkes bilsin. milletin fısıltıya değil gerçeklere ihtiyacı var sayın kadir bey!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

8 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN