Büyükşehir ve aday borsası!

Mardin Büyükşehirle müjdelendi.

Kimi Mardin’in başına talih kuşu kondu dedi, kimi ihracat patlar dedi, kimi turizm şehri dünya şehri olur dedi.

Biz gazetecilerin yüzeysel bilgileri dışında çok fazla detayını bilmediğimiz ayrıntılar var elbette. Hoş bu detayları çok fazla merak eden de yok.

 Örneğin büyük şehir ne getirir ne götürür?  Şehrimiz bu statüye ne kadar hazır? Büyük şehir unvanı, Mardin’i gerçekten de büyütecek mi? Bu büyüme olacaksa hangi alanlarda olacak ve bu büyümenin halka yansıması nasıl olacak? İl sınırlarını baz alacak olan büyükşehir belediyesi hizmette adaleti sağlayabilecek mi?

 

 Bu gibi soruları, bir yığın merakla çoğaltabiliriz.

 Hazırlanan kanun taslağında Mardin özelinde söz konusu detaylara yer verilmediği için çok fazla bilmediğimiz ve yabancısı olduğumuz büyük şehir statüsünün çok büyük katkılar getireceğine inanan ve bu anlamda Mardin’i şahlandırmaya talip olan Mardin Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette anlattı biraz.

 Büyükşehir statüsü alacak olan 13 ilin arasında Mardin’in adının da bulunuyor olmasını çok büyük şans olarak değerlendiren Başkan Ayanoğlu’nu, özellikle de kentin büyükşehir belediyesine sağlanacak olan devasa bütçe rakamları etkilemiş. Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğunda oturacak kişiyi çok şanslı bir başkan olarak tanımlayan Ayanoğlu, kendi yaptığı yâ da yaptırdığı hesaplara göre her dönem ortalama bir veya 1.2 Katrilyonluk bir bütçe ile Mardin’e hizmet edilecek. Bu çok ciddi bir rakam ve yalnız bu rakam bile Mardin’i dünya şehri yapmaya yetecek ve artacak bile.

 Başkan Ayanoğlu’nun yazılmamasını özellikle rica ederek bizimle paylaştıklarının detayına gazetecilik etiği gereği girmeyeceğim. Ama şu hiç birimizin bilmediği ama başkanlık için isimleri ortalıkta pazarlanan ya da pazarlatılan isimleri bir dedikodu mahiyetinde paylaşmadan da edemeyeceğim! Zira bu anlam itibarı ile halkta oluşan merakın odak noktasında ve her zaman olduğu gibi biz gazeteciler varız. Delik olan kulağımıza yansıyanlar, okurlarımızın merakını ne derece giderir bilmiyorum ama duyduklarımı aynen paylaşıyorum şimdilik.

 Büyükşehir Belediyesi seçiminin de tıpkı diğer seçimlerdeki gibi BDP ve AK Parti arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne olacağına dair tahminde bulunmak için müneccim olmaya gerek yok.

 

  BDP için adı geçenlerin isimleriyle başlamak istiyorum.

  Mardinli daha doğrusu Midyatlı olduğunu her yerde söyleyen ve çok iyi derecede Arapça bilmesiyle beraber siyasi geçmişinde Midyat belediye başkan adaylığı deneyimi de olan ve bugün BDP Diyarbakır Milletvekili olarak mecliste görev yapan Altan Tan’ın milletvekilliğinden istifa edip, BDP adına büyükşehir belediye başkanlığına talip olacağı konuşuluyor. Aday tespitleri safhasında ser verip sır vermeyen BDP, bu seçimlerde de ketum davranacaktır. Ancak fısıltı gazetesinin manşetine takılan bir diğer aday adayı ismi ise BDP’nin Mardin İl Örgütü idari kademesinde görev yapan  ve aynı zamanda Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün yeğeni olup iyi de bir entelektüel olan Nevruz Türk.

  Bölgede BDP’nin realitesine karşın son seçime kadar kuvvetli tek rakip olarak adı öne çıkan ve 10 yıllık iktidar sürecini geride bırakmış olan Ak Parti’nin büyükşehir için işi daha fazla ciddiye alacağı söyleniyor. İzlediği siyasi çizgi bir yana dursun, hem Arap kökenli vatandaşlarımızı küstürmeyecek hem de Kürt vatandaşlarımızdan oy alabilecek kudret ve güce sahip olabilecek bir isimin üzerinde uzlaşılacağı söyleniyor.

 Üç dönem Milletvekilliğinin ardından Ak Partinin tüzüğü gereği koltuksuz kalacak kıdemli bir vekil ya da bakana Mardin Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı verilmesi olasılığının fısıltısı yüksek sesle çıkmaya başladı.

 Fısıltı gazetesinin manşetinde yer bulan isimlerden biri de Süleyman Bölünmez.  

 Milletvekilleri, eski belediye başkanları ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin de niyet ve beklentilerinin odak noktasında büyük şehir belediyesi koltuğunun olduğu aşikardır. Ancak henüz niyetinin odağındaki koltuğun hangisi olduğunu (ilçe, büyükşehir) bilmediğimiz Mardin eski belediye başkanlarından Abdulkadir Tutaşı ile Ak Parti eski İl Başkanı Lokman Sinanoğlu’nun yanı sıra MÜSİAD Başkanı Mehmet Ali Dündar’ın isimleri de fısıltı gazetesinin haberleri arasındaki yerlerini almış durumda.

 Son olarak, Ak Partinin mevcut vekillerinden birinin büyükşehir belediye başkanlığı için milletvekilliğinden vazgeçecek kadar arzulu olduğu fısıltısını da duyduğumu paylaşarak bitirmek istiyorum.

  Parti ve kişilere takılı kalmadan, mevcut durumun Mardinimiz için hayırlara vesile olması temennisi ile saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

 • görünen o ki BDP büyük şehir adayı ,mevcut yerelde olacaksa,mevcut kızıltepe belediye başkanlı ğını yapan ve, mardin bdp içinde başarılı en iyi başkan olarak söz edilen ,sayın haşim baday gözüküyor,ama onu kızıltepe halkı bırakırsa.

  AK PARTİ DE HER MİLLETVEKİLİ SEÇİM DÖNEMİNDE ADAY BOLLUĞU YAŞANIR AMA KIZILTEPE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN NEDENSE KİMSE ADAY OLMUYOR.TABİİ ANKARA YA GİDİP SEFA SÜRMEK VARKEN.

  Bir çok yorum var büyük sehir adayları için ,kiziltepe belediye baskanı sayın hasim baday isabetli isim disiplinli,çalışkan,dirayetli,kararlı ve halkçı mütevazı bir kişilik. Oluşturduğu sistemle rantın önünü alAn gayet başarılı biri kendisine basarılar dileriz.

  mardinın gururlu ve onurlu arapları kaleyi düşürmeyecektır .......

  beşşoooo çuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  Kimse heveslenmesin BDP kimi aday gösterirse Büyükşehir b başkanı o olacak. AKP neyaptıki başkanını seçtirsin. Biki kurmanc U armanca me

  M.Ali DUNDAR karizmatik ve sözünün eridiğe. Büyükşehir büyük gömlektir. Dirayeti bedenlerin yüklemek gerekiyor. Bunu isteyen feodaliteyi savunur demeyin. Bu coğrafyada yaşayan herkes feodalitenin bir uyesidir.

  artık mardin ,akp nin elinden çıkacak kesin ,bdp ,de ise ,aday konusunda sıkıntı yok adaydan çok ne var ,mesela kızıltepe belediye başkan vekili ,sayın haşim baday ,230 bin nufuslu bir iiçenin başkanı ve gayet başarılı,ve bdp yi temsil edebilecek yetenekte ,ve mardin de de sevilen sayılan birisi ,mesela ,yalım belediye başkanı ,sayın abdulkerim adam,bdp olabilir ,ikisinden biri ,olursa tercim sayın ,haşim baday olmalı ,çünkü mevcüt yaptığı başkanlık ,büyük şehirle eşdeğer nitelikte ,230 bin ,kişilik ilçede ,gayette başarılı.şimdiden bdp ye hayırlı olsun .

  derin devlet,ergenekon ve derin medya .Bir obu eksikti bunu da yaptınız.Parayı veren düdüğü çalar misali.Tarih bunların hepsini yazacak.İsim ortaya atıp insanların kafasını karıştırmamak lazım.

  Süleyman Bölünmez Mardin'in herhangi bir yerinde adaysa başkasına gerek görmüyor ve tek geçiyorum.

  bu tur tahminler için çok erken.ama kesin olan bişey var oda BDP nın kesın alacagıdır,buna şuphede yok.adaylar noktasın BDP SIKINYI YASAMAZ bence deyimli isimler var BDP kulvarında.örnegin Abdulkerim adam yalım başkanı,kızıltepe başkanı Haşim baday deyimli ve başarılı isimler var.bolca isim ve deyim var BDP de.akp i unutun artık mardinde,şimdiden tüm mardine hayırli olsun

  Başkan Ayanoğlu tek başına didinip çırpınıyor.iyi niyetli ve başarılı hizmetlere de imzasını attı.ama Murtaza Varlık diye yardımcısı var ki adam matematikteki sıfır çarpanı gibi.neye el atıyorsa sıfırlıyor berbat ediyor.Başkan Ayanoğlu'nun tüm emeğini heba ediyor.bilgi olmayınca koltuğa oturmakla olmuyor.

  aha burda yazıyorum akp ayanoğlunu yeniden aday yaparsa başbakan Mardini unutsun.Süleyman Bölünmez bence en iyi aday yada akp kürt köknli bir başkan adayı koysun oda belki

  Mardin her zaman yönetici şansızlığı yaşar inşallah bu defa mahcup oluruz. Kadir beyin kastı mı var ibrahim Sincara tahminim iyi başkan olur. Ak partinin aklı varsa yapar.

  beşir ayanoğlu cesaretinden dolayı bile kutlanması gereken bir insan. altyapı işine girmek her babayiğidin harcı değildir. bu vatanı bu şehri gerçekten seven bir insanın yapacağı işleri yapıyor. köklü kalıcı işler yapılıyor. bu yönüylede büyükşehire aday olursa oyum kesinlikle onundur.

  Türkiye'nin en güzel şehrine en iyi bakan yakışır. Ak partili bir bakan mardin için ideal bir secim olur. Olmasa sevgili ağam M Ali Dündar fena başkan olmaz.

  Kadirbey abi ;Bence Mardin Büyükşehir Adayı İsmi geçenler AKP1-Cüneyt YÜKSEL2-NİHAT ERİ -3 Beşir AYANOĞLU VE Bağımsız Aday Süleyman BÖLÜNMEZ İLE BDP; 1-Enver ETE ,2-Kamiran YILDIRIM 3-Abdullah AKİKOL4-DERVİŞ AMAK

  ne oldu da büyük şehir ilan ediliyoruz? mardinde ne değişiti ki büyük şehir olalım bana göre birileri büyük şehir bahanesiyle daha çok büyüyecek. kul hakkı ve yetim hakkı ağır bir sorumluluktur. hakka hukuka riayet edecek ehil birinin isminde mutabık olmak lazımdır.

  Vallahi beşir ayanoğlu olmasın kim olursa olsun. Büyük şehire büyük kafalar lazım. inşalah hak eden olur.

  "Delik olan kulağımıza yansıyanlar, okurlarımızın.." deyiyur begefendii. aceba deyiyoriz bu delik çokmu derin, ...
  çooh sorilerimiz olacah elbete.. bu delik meselesü çoh kafamizi meşegul etmiştir vallah.

  Sayın kadir bey bu işler dedikodu medikodu ile olmuyor bişey biliyorsan söyle de herkes bilsin. milletin fısıltıya değil gerçeklere ihtiyacı var sayın kadir bey!

Yorum Ekle