Büyükşehirden Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği

Büyükşehirden Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği
19 Kasım 2019 Salı Saat 18:14 0

Mardin Büyükşehir Belediyesi, diyabet günü etkinlikleri kapsamında farkındalık yaratmak ve bilgilendirmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Mardin Devlet Hastanesi işbirliğinde “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinlikleri kapsamında Devlet hastanesi konferans salonunda diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık oluşturmak, aileleri bilinçlendirmek ve bu hastalıklardan etkilenen aileleri desteklemek amacıyla etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Alpay Tuncar, gerçekleştirilen farkındalık etkinliği dolayısıyla Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi V. Mustafa Yaman’a teşekkür etti.

Diyabetin çağımızın kaçınılmaz bir sonu olduğunu belirten Tuncar, hazır Fas Food benzeri gıdalarla beslenme ve genetik faktörlerle birlikte diyabet ile sıkça karşılaşıldığını söyledi.

Diyabete karşı farkındalığı artırmak amacıyla 14 Kasım'ın Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını anımsatan Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Yıldız, “Diyabet farklı türevleri bulunan halk arasında şeker hastalığı olarakta bilinen vücut organlarının fonksiyonlarına ciddi hasar verebilen bir hastalıktır. Uzmanların gözetiminde uygun beslenme, medikal tedavi, düzenli egzersiz ve diyabet eğitimi gerektiren bir süreçtir. Her yıl 14 Kasımda diyabete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bizde günün anlam ve önemi bağlamında Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ve Mardin Devlet Hastanesi işbirliğiyle diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık oluşturmak, aileleri bilinçlendirmek ve bu hastalıklardan etkilenen aileleri desteklemek, ayrıca tedavi sürecinde olan çocukların da moral ve motiavsyonlarını artırmak amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdik. Bu etkinlikte bize destek olan Sayın Mardin Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Yaman’a ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Sağlık çalışanları ve uzmanlar eşliğinde sunumlarla bilgilendirmelerin yapıldığı etkinlikte çocuklar, top atma, çuval yarışması, yumurta taşıma yarışması, sandalye kapmaca ve gösterileriyle gönüllerince eğlendi.

Etkinlik, çocuklara çeşitli hediyelerin dağıtılması ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçana hapis cezası geliyor

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri günde [...]

1 gün önce...

Elektriğe ve doğalgaza 1 yılda yüzde kaç zam geldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ver [...]

1 gün önce...

Üniversiteden Online Ortamda Dil, Düşünce ve Din Kongresi

Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Büyükşehir Bel [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN