Büyükşehirlileşebileceklerden miyiz?

21 Ocak 2017 Cumartesi Saat 13:55

    Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.          

    Günlük yaşamdan, hayati sorunlarla beyin jimnastiğine hazır mısınız? 

    Bu memlekette yaşayan ve yöneten herkese çağrımdır. Olayın vahameti ciddiyeti ile herkes konumuna göre pay alsın. Tartıdan geçelim ne kadar eksik kusur varsa gidermek için çabalayalım. Kusur görmüyor ve eleştiriye tahammül edemiyorsak, durum daha da vahim. Gelişme, yenileşme, Daha kaliteli ve verimli hizmet için; Tüm kurumlar ve birimler seferberlik haline geçmeli.

       Maalesef methiyeler dizdiğimiz Ortadoğu’nun güvenli Limanı Kadim şehrimizin YILDIZINI parlatacak idarecilere hasret kaldık. Mardin yasal olarak büyük şehir olalı yıllar geçmiş. Yönetişimde ne değişti? Mardin ve halkı ne kazandı?                               

      İdari, Proje, yaşam, davranış, hatta duygularımızda hazır mıyız?     

      Daha önemlisi hayal ve gelecek planlarımızda Büyükşehir yeri ne?

      İmar, hizmet ve şehirleşme başta olmak üzere, her alanda sınıfta kaldığımızı, beynimizin hala belde statüsünde olduğunu görmek için mühendis gerekmiyor. Kamu ve özel projelerde yeni ufuklar ve açılımlar şarttır.  Memleketimizi İdare ve geliştirmede; hizmette, iş güvenliği, zamanlama, zarafet ve hızlı iş bitirme becerisi kazandırmaya yani kurumsallaştırmaya Kosgeb, Dika da kurtaramıyor.         

       Gelişmeyi engellemek ve hizmetin aksaması adına ne gerekiyorsa yapmakta maharetliyiz. Kimi ticari kazancı için, şehri tehlike altına sokacak faaliyetlere devam ederek, bina, hatta cadde benim diyebiliyor. Kimi kaldırımı işgal ederek sahipleniyor. Kimisi köyündeki ağalığını Büyük şehir merkezinde yaşamaya çalışarak çevreye verdiği rahatsızlık ve tehlikeye rağmen uyarılara tehditle karşılık verip sorumlu denetim ve idari birimleri bile emrine alarak Büyük şehir, köy gibi yönetmeye kalkışıyor. Bazı Müteahhitler; fakir fukarayı daha ucuz daire sahibi yapma görevini ilahi bir emir almış gibi teknik ve idari şartları hiçe sayarak vatandaşları gökyüzüne yakınlaştırıp, Allah'a emanet yaşama terfi ettiriyor! Biride ucuza kaptığı dukan değer katlasın diye, 60 dairelik binanın altında Perde beton duvarı yıkarak, uzaya yaklaşanlara daha hızlı şehitlik yolu açar gibi efelenerek üstüne mafya gibi tehditler savuruyor!                   

       Yarım asırlık Büyük parkımızda sürekli çalışılıyor. Ne büyük hizmetler yapılıyor!  bir köşe tadilat yapılıncaya kadar birkaç köşeyi cin çarpıyor.  Senelerce kesintisiz hizmet neymiş canlı yaşatılıyor. Hele bir süs havuzumuz yapıldı ki çalışmasını izleyen kuyruk nazar değdiriyor. Çökmelerden bir türlü kurtulamadı! Kocaman dijital reklam ekranımıza da kavuştuk. Ancak etrafını temizlemek aylar sürüyor. Çevre düzeni seneyi geçiyor. Büyük şehir merkezinde bir tümsek montaj etmek sadece birkaç kişilik teknik  ve idari ve denetim ekibi ile sadece 2 gün sürdü!  Yıllarca kazaları engelleyecek bir Kocaman esere Araç, personel gibi daha ne maliyetler eklenmişse değmez mi?  Aman nazar değmesin, Hakkını vermeden geçemeyeceğim; Merkez ilçe belediyemizde son surat hizmette yarışıyor. Turizm şehrimizde uluslar arası nama sahip otelin birine açılan cadde ye ancak 2016 da hizmet sırası geldi. Sadece 1 hafta bağlantılar trafiğe kapalı kaldı. Büyük bir ordu ile parke taşı döşemesi kazasız belasız bitirilebildi! Vicdan yahu o kadar ekipman,  personel ve maliyetle şehir döşenir.

Sabırsızlıkla Büyük şehre yakışır büyük hizmetleri de bekliyoruz. Büyük değişim ve hizmetleri hak etmedik mi? Talep etmeyelim mi?  Büyümeyelim mi?

         NOT: Yazıyı aylar önce yazmıştım. Mardin Büyük şehir statüsü kaybı ve kayyum beklentisi, sorumlusu ilan edilmemek ve eleştiri kültürümüzden dolayı yayımlayamamıştım. Kayyum olarak atanan Mardin Valisi Sayın Mustafa YAMAN Mardin için büyük bir şans olabilir. Dua ve umudumuz; Tüm Yetkiler elinde ve iktidar gücü arkasında; Atik, canlı ve yenilenmiş bir ekiple, Adil, şeffaf bir yönetimle Mardin hızla Hak ettiğine kavuşur.  

Büyükşehirlileşelim!

YAMAN’ DAN YAMAN PROJELER BEKLİYORUZ  yazımı bekleyin.


YORUMLAR :::

 1. ABDÜRRAHİM GÜNEŞ'TEN VE DOĞAN BEKİN'DEN RİCA
  24 Ocak 2017 Salı Saat 16:13 CEVAPLA
  Sayın Mardinli Abdürrahim Güneş ve Doğan Bekin Abilerimiz sizden Mardinliler olarak bir ricamız var. Doğan Bekin'in Mardin'deki anıtsal yapılar içinde ayrıca önem verdiği ve yıllar önce bir valiye El Ceziri Bilim Müzesi yapılması için önerdiği Kasımiye Medresesi'ne çok büyük bir saygısızlık yapılırcasına sit alanı etkileşim alanı içinde villalar yapıldığına dair şikayetler alıyoruz. Şimdiye kadar sizlerden bu konuda bir tepki haberi okumadığımızdan haberiniz olmadığını düşünüyoruz. Aksi takdirde kayıtsız kalmazdınız. Bildiğiniz gibi medresenin kurulmasında bulunduğu yerin konumu ve çevresi en az işlevi ve mimarisi kadar tarihsel bir öneme sahiptir. Tescilli sit alanı içindeki böylesi değerli bir arazide villaların yapılmasına izin verilmesi, koruma kurullarının ve müzenin engel olmaması akıl alır iş değil. Mardin neden her zaman sahipsiz ve korumasız bırakılıyor? Tarihi yapılarımızın yıkımı, çöküşü, harabeliği sıksık basına yansıdığı halde bu aymazlık neden? "Kale de Villa" isimli bir projenin sit alanı içinde bulunduğu ve inşaatın ilk başta ruhsatsız olarak başladığı iddiaları var. Sizin vasıtanızla bu iddilara Mardin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl V. Müdürü Mesut Ağrakçe ve Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Selahaddin Yılmaz ile Artuklu Belediyesi İmar Müdürü Hasan İzgi'nin ve müze müdürünün açıklık getirmesini, tarihi dokuya zarar veren ve sit alanı içinde yapılan bir projeyse durdurulması için acilen gerekli işlemlerin başlatılması için girişimde bulunmanızı rica ediyoruz.
 2. Ali Akkaya
  28 Aralık 2016 Çarşamba Saat 09:33 CEVAPLA
  Sayın Abdurrahman Bey ,bu yazıyla birçok okurun düşüncesini paylaşmışsınız,yazılarınızın devamını diliyoruz.
  • Abdurrahim güneş
   31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 16:37 CEVAPLA
   Ali bey; ilk yazımda belirtmiştim yazacağımı, yazılacak çok sorun var. nereye gitsek, nereden geçsek, her yer, her şey sorun..
 3. Ali Akkaya
  28 Aralık 2016 Çarşamba Saat 09:32 CEVAPLA
  Sayın Abdurrahman Bey ,bu yazıyla birçok okurun düşüncesini paylaşmışsınız,yazılarınızın devamını diliyoruz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sanal Terör Ölüm Saçıyor 31 Mayıs 2018 Perşembe Saat 16:41
2. Müjdeler Neyine? Kadim Adın Yeter Ey Memleketim 01 Mayıs 2018 Salı Saat 22:22
3. Cumhur, Başkanından Çılgın Müjdeler Bekliyor 16 Mart 2018 Cuma Saat 11:17
4. Mardin Büyükşehir veya İl’den Düşerse 24 Haziran 2017 Cumartesi Saat 13:17
5. Sivil Toplumdan Sivil Anayasa Talebi 31 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 10:36
6. Sağlıkta Terör Olamaz mı? 25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 13:55
7. Milli Eğitim’de FETÖ Terörü Devam Ediyor 21 Aralık 2016 Çarşamba Saat 13:29
8. PKK Dağ Mitingleri 24 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 17:49
9. Hendek ±Bombalı Araç ±Kaos± Darbe =Hesap 24 Temmuz 2016 Pazar Saat 12:45
10. Hayırlı Bayramlar! 06 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 16:13

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de 4 mahallede sokağa çıkma yasağı!

Mardin'in Midyat ve Dargeçit ilçeleri kırsalında t [...]

1 gün önce...

Kısıtlamaya uymayan 9 bin 583 kişiye ceza

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, k [...]

1 gün önce...

Mardin'de Lezzetin Yeni Adresi: NUCAN Restaurant

Mardin’de Restaurant sektöründe faaliyet gösteren [...]

1 gün önce...

Dicle Kalkınma Ajansına personel alınacak

İstihdam edilmek üzere Dicle Kalkınma Ajansına (D [...]

1 gün önce...

Mardin'de okul kültürü yeniden inşa edilecek

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), “Tüm Bireylerin [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7