Çakar, Kurban alırken bunlara dikkat ediniz!

Çakar, Kurban alırken bunlara dikkat ediniz!
07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 13:50 0

Mardin & Şırnak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Çakar, Kurbanlık Hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bir takım önerilerde bulundu.

Kurban Bayramı yaklaşırken heyecan da doruğa doğru çıkmaya başladı. Mardin & Şırnak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Çakar, vatandaşların kurban seçerken serbest veteriner hekimlerin görev aldığı ya da denetimi altında bulunan yerlerden hayvan seçmeleri ve de almalarının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

Gebelik açısından bakıldığı zaman dişi hayvan seçiminden uzak durulması gerektiğini söyleyen Çakar, Kurbanlık Hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da bir takım açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların kurbanlık alırken, kurban kesimi sırasında ve kurban sonrasında et tüketimi konusunda bir takım uyarılarda bulunan Çakar, "Halkımız kurbanlıklarını belediyelerin belirlediği kurbanlık satış yerlerinden almalı, yine belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesmelidir.

KURBANLIK ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Kurbanlık alırken hayvanların kulaklarının küpeli, büyükbaş hayvanların pasaportu ve küpeli ayrıca bütün hayvanların veteriner sağlık raporu ile il içinden gelen hayvanların ise nakil belgesinin olduğuna dikkat edilmelidir.

Veteriner sağlık raporunun olması o hayvanın veteriner hekim tarafından muayene edildiği ve sağlıklı olduğunun göstergesidir. Dışarıdan bakılarak da hayvanın sağlıklı olduğunu az çok anlayabiliriz. Sağlıklı hayvanların Tüyleri düzgün ve parlak olur. Göz, burun ve ağızdan herhangi bir akıntı olmamalıdır. Canlı görünen ve çevreye duyarlı olan

hayvanları sağlıklı kabul edebiliriz. Sağlıklı kurban almak içinde satış ve kesim yerlerinde İl Müdürlüğünce

görevlendirilmiş veteriner hekimlerimize danışmanız sağlığınız açısından önem arzetmektedir.

KESİM VE SONRASI

Kesimin belediyelerce belirlenmiş kesim yerlerinde yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Hijyen koşullarına dikkat etmeden , ehil olmayan kişilerce yapılan kesimler bir takım kazalara neden olabileceği gibi ete mikrop bulaşmasına ve havaların sıcaklığı da dikkate alınırsa etin çok çabuk bozulmasına neden olabilir. Kesimden sonra etin buzdolabında saklanması, daha uzun sürede tüketilecekse -17 C de derin dondurucularda saklanması gerekmektedir. Bu vesileyle

Tüm vatandaşlarımızın ve Müslüman aleminin bayramını en içten dileklerimizle kutlarız."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ulusal bir gazete daha kapandı

Türkiye'nin yazılı basın eserlerinden biri daha bu [...]

1 gün önce...

Maddi durumu yetersiz ailelere yardım

Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, mad [...]

1 gün önce...

Buz pisti bir ayda 22 bin çocuğu ağırladı

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi ta [...]

1 gün önce...

Ömer ameliyat olmazsa gözlerini kaybedecek

Nusaybin'de halk arasında tavukkarası hastalığı ol [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintileri mahalle sakinlerini bıktırdı

Nusaybin Selahaddin Eyyubi Mahallesinde sık sık ke [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN