Çalhan, ''65 yaş üstü vatandaşların halk otobüsü çilesi bitmiyor''

Çalhan, ''65 yaş üstü vatandaşların halk otobüsü çilesi bitmiyor''
19 Aralık 2018 Çarşamba Saat 09:49 0

Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan 65 yaş üstü vatandaşların halk otobüslerine alınmadıklarına dair şikayetler aldıklarını ifade ederek, "Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için bu soruna çözüm bulunmalıdır" dedi.

Mardin Emekli Memur Sen il Başkanı Salih Çalhan, 4 Mart 2014 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları’ Yönetmeliğine göre 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirlerarasında demiryolları ve denizyollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkanı sağlandı hatırlatarak şöyle konuştu:

“Ancak her gün pek çok 65 yaş üstü vatandaşlardan, halk otobüslerine alınmadıklarına dair şikayetler almaktayız. Bizi arayan vatandaşlar ‘bizler dilenci muamelesi görmek istemiyoruz , ya bu soruna çözüm bulunsun, ya da 65 üstüne sunulan bedava hizmet kaldırılsın. Halk otobüslerine binmek için otobüsün önüne kendimizi mi atmamız gerekiyor, bizleri duraklarda görmemezlikten geliyorlar’ şeklinde farklı farklı 65 yaş üstü vatandaşlardan şikayetler almaktayız.”

"Sorunun maddi boyutunun yanında ahlaki boyutu da incelenmeli”

Bu sorun artık maddi boyutunun yanı sıra ahlaki boyutu ile incelenerek mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerekmektedir diyen Çalhan, “Otobüse alınanlarında şoförlerden rencide edici söylem ve hakaretlere maruz kalındığına dair şikayetler de almaktayız. Kış aylarında halk otobüsünün görmemezlikten gelerek almadığı yaşlı teyze ve amcanın iki saat soğukta çektiği sıkıntıların vebali hepimizin üzerindedir. Devlet bu imkanı verdi ise bu yaşlı teyze ve amcanın suçu nedir?” diye konuştu. Çalhan, “İki durak arası olsa dahi otobüs değiştiren yaşlı insanlara hizmet etmekten hiç kimsenin rahatsız olmaması gerekir.

“Ağır yaptırım kararları alınması gerekir”

Başkan Çalhan, “Çözüm olarak 65 yaş üstü vatandaşları halk otobüsüne almayan şoförler ve otobüsler hakkında ağır yaptırım kararları alınması gerekiyor” dedi. ‘Görmedim’ bahanesine sığınmanın gerekçesi yoktur diyen Çalhan şunları söyledi:

“Toplum sevgiyle kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır. Halk otobüslerinin görevi duraktan yolcu almaktır. Durakta ki yolcuyu göremeyen adaletli yaşamayan, insan sevgisi ve dürüst olmayan bir şoför o mesleği yapmamalıdır.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

17 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

17 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

Zahit, Türkiye'nin Fark Yaratan kişisi seçildi

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 11. Sez [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN