Cami'deki saldırıya tepki

Memur-Sen'e bağlı eğitim-Bir-Sen Sendikası Mardin şubesi yaptığı basın açıklaması ile Diyarbakır'da saldırı sonucu tarihi caminin yanmasına göz yumulmasına tepki gösterdi.

Sendika Başkanı Eyyüp Değer tarafından yapılan basın açıklamasında, "Bugün, Diyarbakır Sur ilçesinde çok elim bir hadise yaşandı. Osmanlının Anadoludaki ilk eseri olan Kurşunlu Camii (Fatihpaşa Camii ) bombaların ve molotofların hedefi oldu ve yandı. Bu tarz tarihi eserlerin yok edildigini ilk olarak Afganistan'da Taliban tarafından yapılmıştı. O zamanlar bu görüntüleri dehşetler içerisinde izliyorduk. İnsanoğlu böyle birşey yapamazdı yapmamalıydı. Çünkü o eserler sadece o bölgeye ait değildi, insanlığın ortak kültür mirasıydı. Bir daha geri dönüşü olamayacak olması içimizi daha bir burkuyordu. Aynı dehşet manzaralarını yıllar sonra Daeş ve Esed denilen insanlığın ortak belası yapmaya başladı. Bediuzzaman Saidi Nursi'nin yüzyıl önce hutbe okuduğu Emevi Camisini yerle bir etmekle başladılar ve devamı geldi. Bugün, daha önce seyrettiğimiz bu dehşet manzaralar başka ülkelerde belki oldu ama ülkemizde asla olmayacak görüntülerdir diye düşünürken... Önce Dört Ayaklı Minare'yi vurdular ayaklarından. Kalbi TAHİR olan barışın ELÇİ si "Yapmayın, kıymayın! Mabedler kutsaldır, insanlığın ortak mirasıdır" diyordu. Ama ne Tahir' i dinlediler ne de ne tahir kalabildiler. Tahir'e de kıydılar, Dört Ayaklı Minareye de. Bugün de Kurşunlu Cami yi kurşunladılar kalbinden, yaktılar, yıktılar. Bunları yapanlar Ebrehe'nin 21. yy askerleri. Ama şunuda unutmasınlar Allah'ın gazabı da merhameti kadar büyüktür. Elbet Kahhar'ında Ebabil'leri gelecektir."vurgusu yaptı.
Camiyi yakıp yıkanların bu bölgenin insanı olamayacağına dikkat çeken Değer, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"Bunu yapan bu ülkenin insanı olamaz ve bunu yapan müslüman olamaz, hatta bunu yapan insan olamaz. Haçlı savaşlarında bile kutsal mekanlara bu denli saygısızlık yapıldığını sanmıyorum. Hatta haçlı savaşlarının bile temel sebebi kutsal bir mekana kavuşma arzusuydu.
Kelimelerin kifayetsiz kalip duaların bedduaya döndüğü anlardayız. Rabbim bu kutsal mekanları harap edenleri, zarar verenleri Kahhar sıfatıyla kahru perişan eylesin. Yapılan bu çirkin saldırıyı nefretle kınıyoruz."

YORUMLAR

  • ğursi bey tutturmussunuz bır AKPKK BOP çu vs vs. Nasıl bu kadar bagnaz ve kör olabılıyorsunnuz.Size ve halkına asıl buyuk zararı verenlere neden ses cıkarmıyorsunuz.Korkuyor musunuz yoksa??? ASıl HDPKK dır o sızın soledıgınız.ASıl dinsiz imansız olan onlardır.Camı hoperlorunden pkk marsı calan da yıne o dinsiz zihniyettır.YAzık sıze yazık.. Akp ye oy nıye devsırsın ya secımler daha yenı bıttı a be akıllım

    İsrail yanlısı AKPKK BOP'u uyguluyor. Osman Can'ın bir Hristiyan şehri dediği Diyarbakır'da İslâmın emarelerini birlikte ortadan kaldırıyorlar. Bizler de pel pel bakıyoruz.

    Ağzına saglık Baskan,KAhru perısan olmaları ıcın bır sebep daha..

    Camiye yapılan saldırılardan AKP oy devşirmeye çalışılıyor gibi geliyor bana. Saldırıların amacının da başkanlığa giden yolun açılması olduğu kanaatindeyim.

Yorum Ekle