Çanakkale ruhu: VATAN YARASI

Çanakkale ruhu: VATAN YARASI
19 Şubat 2011 Cumartesi Saat 11:44 0

Bir asır öncesinden günümüze ışık tutan ruh: Vatan Yarası

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli olaylarından biri olan Çanakkale Savaşı film oluyor. Vatan Yarası adlı müzikal drama, teknik olarak birçok açıdan ilkleri barındırıyor. TRT için hazırlanan ve 17 Mart'ta Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla galası yapıldıktan sonra 18 Mart'ta TRT'de gösterilecek olan film, Çanakkale'de nasıl bir ruhun galip geldiğini ortaya koyması açısından özel bir tema ile işleniyor.

Film için özel olarak bestelenen Karacaoğlan şiiri:
Çanakkale savaşını müzikal-drama formatında anlatan ilk film olan ‘Vatan Yarası'nın çekimleri devam ediyor. Yalova'da başlayan çekimler Şanlıurfa'da devam edecek.

BİR ASIR ÖNCESİNDEN GÜNÜMÜZE IŞIK TUTAN RUH
Film, bir Türk, bir Kürt ve bir de Arap askerin Çanakkale Savaşı'nda buluşmasını, omuz omuza girişilen çetin mücadeleyi anlatıyor. Çanakkale'de nasıl bir ruhun galip geldiğini ortaya koyması açısından bu özel tema ile hayata geçirilen proje, günümüze de ışık tutacak mesajlar içeriyor. Güncel konulara bir asır öncesinden izahatta bulunan film TRT'nin bu yılki en iddialı yapımlarından.

Daha önce belgesel çekimler yaptığını, film yönetmenliğinin ise kendisi için ilk olduğunu söyleyen yönetmen İsmail Kılıçaslan, filmdeki temel mesajın, büyük milletin var oluş mücadelesi ve burada kurulan dostluğun ekranlara yansıtılması olduğunu belirtti.

'VURULMA SAHNELERİ İLGİNÇ OLACAK'
Yönetmen Kılıçarslan, filmle ilgili dikkat çeken bir noktaya da temas etti: "Vurulma sahneleri çok ilginç olacak. Türkiye'de birkaç tekniği ilk kez burada kullanacağız. Daha önce Çanakkale filmlerinde görmediğimiz reel ve animasyon tekniklerini de kullanacağız.”

FİLİSTİN DÜĞÜNÜ CANLANDIRILACAK
Döneme uygun birçok top, mermi, silah ve tüfekler yaptırılan filmin çekimleri toplam 20 gün sürecek. Kadroda 35 kişiden oluşan Suriyeli bir ekip de var. Şanlıurfa çekimlerinde de bir Filistin düğünü canlandırılacak.
Müzikal drama çeklinde ele alınan filmin müzikal yanı da oldukça zengin. Türkçe ve Arapça eserlerin yer aldığı Vatan Yarası'nın en önemli sürprizi, Çanakkale savaşı esnasında bir Kürt asker tarafından söylenmiş kürtçe Çanakkale türküsü olacak.

Öte yandan, sözleri, Karacaoğlan'a ait olan “Var git ölüm, bir zamanda geri gel” şiiri de, film için özel olarak bestelendi. Mesut Çakarlı'nın yorumladığı ve akustik olarak, enstrümansız kaydedilen bu türkünün videosu video paylaşım sitelerinde şimdiden ilgi görmeye başladı.

Daha çok gençlerin yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda İsmail Demirbaş, Sami Nofal Suriyeli), Ozan Bilen, Ogün Kaptanoğlu ve Mesut Çakarlı gibi isimler yer alıyor. Esas oyuncu kadrosunun haricinde ise özellikle savaş sahneleri için 300 civarında figüran oynatılıyor.

BAŞBAKAN'IN KATILIMIYLA GALA
Yapım firması PRT Reklam olan filmin yapımcısı ise Hakan Sancaktutan. Yönetmenliğini İsmail Kılıçarslan'ın yaptığı filmin senaryosunu da İsmail Kılıçarslan ile Abdulhamit Güler kaleme aldı. Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart'ta TRT ekranlarında gösterilecek filmin galası 17 Mart'ta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşecek.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

Depremde evi hasar gören vatandaşa devletin şefkatli eli uzatıldı

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen de [...]

1 gün önce...

Piknik alanındaki tesiste yangın çıktı

Nusaybin ilçesinde Beyazsu piknik alanlarındaki bi [...]

1 gün önce...

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN