'Çarıklı Profesör'e Veda

Kadir Üründü


[email protected]

'Çarıklı Profesör'e Veda

12 Şubat 2016 Cuma Saat 16:22

    Bu nedendir bilinmez ama insanların değerleri her zaman vefat ettikten sonra anlaşılır.

    İşte bu değerlerden biri daha vefat edip, sessiz sadasız göçüp gitti aramızdan.

    Hani Mardin’de taşa hayat veren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben senin emrindeyim. Hayatta olduğum sürece ne istersen iste.” deyip, Mardin’in “Çarıklı Profesörü” olarak tanımladığı o güzel, o değerli insan, artık aramızda değil.

    Mardin’in her sokağında, her binasında mutlaka el emeği göz nuru ve kendi değişiyle sohbet ettiği, gülüştüğü taşlarda imzası olan o güzel insan Yusuf Amca, bugüne kadar yitirdiğimiz bir çok değer gibi yaşamında kıymetini bilmediğimiz mümtaz insanlardan biriydi.

    Sayıları gittikçe azalan Mardin’deki alaylı ustalardan birisi, belki de en önemlisi olan Yusuf Amca, mesleğinin inceliklerini her daim gençlerle paylaşıyor ve bu paylaşımı büyük bir hazın eşliğinde duyduğu heyecanla yapıyordu. Bu heyecanının altında ise kuşkusuz ki sıradaşı olan Mardin taşını, emin ellere emanet etmek isteği yatıyordu.

    Başbakanlığı döneminde Mardin’i ziyaret eden ve Yusuf Usta’nın nakş ettiği taş oymacılığı sanatını uzun süre hayranlıkla izleyen, açtığı taş sanatı sergisinde gezinerek, Yusuf Ustanın mahir ellerine methiyeler dizen ve onu “Mardin’in Çarıklı Profesörü” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Yusuf Usta’ya hakettiği değeri veren ender inanlardan biri olmuştu.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, üzerinde telefonları yazılı kartvizitini Yusuf Kıdır'a vererek, “Yusuf Usta ile tanıştık, müşerref olduk. Taşa nasıl hayat verdiğini görünce duygulanmamak elde değil. Yusuf Usta belki Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin çarıklı profesörü olabilir. Çünkü öyle ustalara ihtiyacımız var. Taşı nakış gibi işliyor. Yusuf Usta'nın ne ihtiyacı varsa karşılanacak ve bu ustalık yaşatılacak. Yusuf Usta için ne gerekiyorsa hepsini yapalım, yeter ki bu sanatı yaşatalım. Ben bu görevde olduğum sürece, senin emrindeyim. Ne gerekiyorsa yapacağız. Vali Bey'e talimatı vereceğim. Yeter ki bu sanat ölmesin. Bütün isteklerin yerine getirilecek. Sen de kalfa yetiştireceksin.” deyip dönemin Mardin Valisi Hasan Duruer'e kürsüden taş oymacılığı atölyesi kurulması için gerekli talimatı hemen vermişti.

    Erdoğan’ın o talimatından sonra küçük bir taş oymacılığı atölyesi kuruldu kurulmasına belki ama; “O güçlü talimatın etkisi bu mu olacaktı” diye Yusuf Ustayı gördüğüm her yerde kendi kendime sordum hep.

    Erdoğan’ın açık teminatının “Ben bu görevde olduğum sürece, senin emrindeyim. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bütün isteklerin yerine getirilecek. Sen de kalfa yetiştireceksin.” bölümü askıda kaldı gibime geldi.

    O konuşmanın yaşandığı gün herkes Yusuf Ustaya imrenmiş, Yusuf Usta’nın yerinde olmak istemişti belki ama öyle sanıyorum ki sadece o gün.

    Ya o günden sonrası?

    Yusuf Usta yine eski Yusuf Usta’ydı!

    Ne, Artuklu Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi’nde kalfa yetiştiren öğretmen oldu ne de Mardin’in mimarisinden ders alması gereken mimarlara “Çarıklı Profesör”lük yaptı.

    “Ben çalışırken taşla sohbet ederim. Vurduğum her keski darbesi bir sözdür, bir kelamdır, bir gülüştür. Nakş ettiğim her taşı bitirdikten sonra karşısına geçer izlerim. Taş bana gülümser, ben taşa gülümserim ve sohbetimiz öylece devam eder” diyen Yusuf Usta’nın ardından Mardin sokaklarında; nice binayı, camiyi, minareyi mezarlığı süsleyen taşlarla beraber işlenmek için sırada bekleyen taşlar da yetim kaldı maalesef..

    İşlerken konuştuğu taşı sadece duyduğu Ezan sesiyle bırakan ve “Seninle sohbeti şimdilik bırakıyorum, şimdi sıra beni yaradan Rabb’imin huzurunda namaza durma vakti” deyip kalkan Yusuf Usta, Bizler seni asla unutmayacağız. Ama öyle sanıyorum ki yaşamında sana gereken önemi ve değeri verenlerin yanında, seni yitirdikten sonra kıymetini fark edecek olanlar da seni sevgi dolu bir duyguyla hatırlayacak ve asla unutmayacaklardır. Ruhun şad olsun…


YORUMLAR :::

 1. Hıdır
  15 Şubat 2016 Pazartesi Saat 12:03 CEVAPLA
  Bu memleketin taş ustası ruhun şad olsun. Bir de memleketi bu hale getiren ihale, rüşvet karşılığı ruhsat, imar ve parsel, milletin parasını cebe indirip araba kat ve mülk sahibi hırsızlık ustaları var onlar ölürse ruhları şad olmasın.
 2. Özür
  13 Şubat 2016 Cumartesi Saat 22:36 CEVAPLA
  Ustamızın adını yanlış yazdığımı şimdi farkettim. Yusuf Kıdır Ustam'dam ve sizden özür dilerim.
 3. Rica
  13 Şubat 2016 Cumartesi Saat 12:12 CEVAPLA
  Kadir Üründü Bey takipçiniz olarak net bir profil fotoğrafı kullanmanızı rica ediyorum. Başarılarınız daim olsun. Selametle.
 4. Hıdır Ustamız
  12 Şubat 2016 Cuma Saat 23:16 CEVAPLA
  Ustamız huzur içinde uyusun. Başımız sağolsun. Kadir Üründü Bey, Hıdır Ustamıza vefa ve takdir göstererek yazdığınız güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Yusuf Usta ve onun gibi nice değerli ustalarımızın kıymetini bilmeyen Mardin Artuklu Üniversitesi, Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve müzeler hicap duymalı. Rektör Serdar Bedii Omay zamanında Hıdır Usta'nın ve diğer bazı geleneksel sanat ustalarımızın fakültelerde ve yüksekokullarda ders vermesini önermiştim. Bu güzelim tarihi şehrin binalarının restorasyonunu malum düzenbaz ve tarih katili restorasyon ve konservasyon şirketleri değil Hıdır Ustalar yapsın dedim ama sözümü dinleyen olmadı. Rant bütün şehri ve kurumları baştan çıkartmıştı. Halbu ki Hıdır Usta en başta Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimarlık fakültelerinde tecrübesini ve bilgisini öğrencilere aktarabilse hem onun sanatı ve kişiliği, hem de yetiştirdiği ustalarla Mardin'in ve Mezopotamya'daki tarihi yapılar ihya edilir ve yaşatılırdı. İnsanın gözünün önündeki kaynakları görmemesi basiretsizliktir. Maalesef Mardin genel olarak basiretsizlerin ya da rantçıların eline düşmüş bir garip şehir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
2. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
3. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
4. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
5. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
6. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
7. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34
8. Milletvekillerimizin Dikkatine!... 25 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 19:57
9. Bir seçimi daha geride bıraktık.. 26 Haziran 2018 Salı Saat 12:04
10. Ahmet hoca işini yap işini! 23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 22:11

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

Depremde evi hasar gören vatandaşa devletin şefkatli eli uzatıldı

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen de [...]

1 gün önce...

Piknik alanındaki tesiste yangın çıktı

Nusaybin ilçesinde Beyazsu piknik alanlarındaki bi [...]

1 gün önce...

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN