"Cazibe Merkezleri Programı büyük bir teşviktir"

07 Şubat 2017 Salı Saat 13:49 1

Mardin'de serbest muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik toplantıya katılan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Cazibe Merkezleri Programı için ayrılan bütçenin 20 ülkenin bütçesinden daha fazla olduğunu söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kalkındırmak amacıyla hazırlanan "Cazibe Merkezleri Programı" konusunda ilgili tüm kesimlerin bilgilendirilmesi için çeşitli yerlerde bilgilendirme toplantıları yapıyor.

Toplantıların sonuncusu Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine yönelik Mardin'de DİKA'nın ana hizmet binasında gerçekleştirildi.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ'ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M. Nurullah Budak'ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ve odaya üye serbest muhasebeci ve mali müşavirler katıldı.

Bu programla bölgenin kalkınmasına önemli bir destek sağlanacağını söyleyen Altındağ, programın 63 milyar dolarlık yatırımla 20 ülkenin bütçesinden fazla olduğunu belirtti. Altındağ, "Genel Sekreter Yılmaz Altındağ yaptığı açılış konuşmasında Cazibe Merkezleri Programı ile Bölge’nin kalkınmasına bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş önemli bir destek sağlanacağını söyledi. Cazibe Merkezleri Programının 63 milyar dolarlık yatırımla 20 ülkenin bütçesinden fazla olduğunu vurgulayan Genel Sekreter "Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerin açıkladığı teşvik programlarını incelediğimizde bu gerçekten yüzyılın projesi. Bölgemizi bir cazibe merkezi haline getirip, yatırımcılara inanılmaz imkânlar sağlayarak onları buraya çeken büyük bir teşviktir" ifadesini kullandı. Hükümetin bu yönde çok önemli çalışmalarının olduğunu belirten Genel Sekreter programın özelde istihdam ve üretimi ön gördüğünü aktardı. Burada özellikle cazibe merkezinin ortasında bulunan Bölgemizdeki yatırımcılara inanılmaz imkânlar sağlandığını belirtti. Altındağ, “Devletimizin bu bölgeye pozitif ayrımcılık yaptığını görüyoruz. Bir bölge insanı olarak bunu çok önemsiyoruz. Ajans tarafından buradaki yatırımcılara teknik destek vereceğiz” diyerek fikri ve projesi olan herkesin ayağına gideceklerini sözlerine ekledi.

Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça tarafından katılımcılara geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda ülkemizdeki bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla gerçekleştirilecek olan özel sektör yatırımlarına yönelik “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamında verilecek olan destekler anlatıldı. Buna göre; yeni yatırım projeleri ile yarım kalmış ya da yatırımı tamamlanarak işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletmeye geçememiş veya başka sebeplerle faaliyet göstermeyen tesislerin yeniden ekonomiye kazandırılması için çeşitli destekler verilecektir. Bu destekler danışmanlık hizmeti, bedelsiz yatırım yeri tahsisi, anahtar teslim fabrika binası yapımı, faizsiz yatırım kredisi, faiz indirimli işletme kredisi, üretim tesislerini taşıma desteği şeklinde olacaktır. Yatırım teşvikleri açısından altıncı bölgede yer alan TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) Cazibe Merkezleri Programı ile özellikle imalat sanayi açısından tüm dünyada en cazip olanakların sunulduğu yatırım ortamı koşullarına sahip hale geldi. Yatırım sürecinde fizibilitesinden, arazi teminine, bina inşaatından, makine ekipman alımına ve işletme kredisine kadar bütün aşamalarda teknik ve mali imkanların en üst düzeyde sunulacağı, hatta belli yatırım kalemlerinde kamu alım garantisinin sağlanmasıyla pazar koşullarının da önemli ölçüde iyileştirildiği bir program hayata geçirilecektir. Böylece beş ana sorun olarak belirlenen işsizlik, az gelişmişlik, düşük ihracat, yüksek göç oranı ve mülteci sorunlarının" dedi.

Bu yönde oldukça önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Altındağ, programın özelde istihdam ve üretimi ön gördüğünü ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça tarafından katılımcılara geniş kapsamlı sunum bir gerçekleştirildi.

Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinin dâhil olduğu 23 ilde özel sektöre yönelik olarak geliştirilen "Cazibe Merkezleri Programı" kapsamında başvuru süreci başlarken, DİKA başvuru süreçlerinin yürütülmesinde ve yatırımların izlenmesinde Kalkınma Bankası üzerinden yatırımcılara teknik destek veriyor.

Toplantı, katılımcıların program hakkında sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    07 Şubat 2017 Salı Saat 15:44 CEVAPLA
    Maksat dostlar alışverişte görsün.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

23 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN