Çelik, Hop Geçidini Meclisi Taşıdı

Çelik, Hop Geçidini Meclisi Taşıdı
14 Mart 2020 Cumartesi Saat 15:07 0

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Hop Geçidiyle ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.

2017 Yılında Tamamlanan Mardin Midyat Yolundaki Hop Geçidi İlk Yağışlarla Çökmüş ve sonraki iş Sezonunda onarılması için programa alındığını hatırlatan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, "Ulaştırma Bakanlığı Diyarbakır Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı 9. Bölge Müdürlüğü tarafından 2013 yılında ‘’Asfalt Fiziki Standartlarının Yükseltilmesi’’ projesi kapsamında ihale edilen Hop geçidi projesi 2017 yılı sonunda tamamlanmış olmasına rağmen trafiğe açıldığı günden beri yolda hissedilir bir şekilde ondülasyonlar mevcuttur. Gözle görülür bir şekilde çökmeler ve çatlaklar oluşmuştur. Bu konuya ilişkin 16 mayıs 2019 tarihinde 7/12254 sayılı önergemize verdiğiniz cevapta; ‘‘Karayolları Teknik Şartnamesine (KTŞ) uygun malzeme kullanılmıştır. Dolgu tabakalarında malzeme ebatlarına göre kasnak metodu ve kot okuma yöntemleri ile sıkışma kontrolleri yapılmıştır. 2018 yılı sonu ile Nisan 2019 tarihleri arasında Hop Geçidinin yoğun kar yağışı alması ve son yılların en yüksek yağışının çok kısa sürede meydana gelmesiyle bu yolda bozulmalar oluşmuştur. Söz konusu yolda rutin bakım onarım çalışmaları devam etmektedir. 22.10.2017 tarihinde trafiğe açılmıştır. Kış sezonu ile oluşan yüzey bozulmaları iş sezonunda düzeltilecektir.’’ bilgisi aktarılmıştır. Ancak tarafıma ulaşan bilgiye göre tabanda ortaya çıkan çöküntü ve çatlakları derinleşmeye devam etmektedir. Trafiğe açılan yolda bir yıl gibi kısa sürede bütün bu sorunlar ortaya çıkmış ve 2020 yılının Mart ayında hala çözülmemiş olması sebebiyle oluşabilecek kazaların vereceği can kaybını önlemek için konunun Bakanlığınız tarafından incelenmesi elzemdir."dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in sorduğu sorular:

1. Söz konusu yolda rutin bakım onarım çalışmaları devam etmesine rağmen neden yoldaki teknik problemler hala giderilememiştir?

2. 2020 yılının Mart ayında üzerinden iki iş sezonu geçmiş olmasına rağmen onarımların tamamlanmamış olmasının sebebi nedir?

3. Bakanlığınız söz konusu yola ilişkin yaşanan ihlalleri takip etmekte midir?

4. Söz konusu yolun rutin kontrollerinde yaşanan problemler Bakanlığınıza iletilmiş midir? Eğer iletilmediyse kontrolün sorumluları hakkında araştırma yapılacak mı?
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

1 gün önce...

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gere [...]

1 gün önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

16 saat önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

1 gün önce...

Tatil dinlemediler okullarını botanik bahçeye çevirdiler

Yaz tatili dinlemediler, okullarını botanik bahçey [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN