Çelik Toplanma ve Gösteri Yapma Hakkına Yönelik Engelleri Meclis Gündemine Taşıdı

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik Toplanma ve Gösteri Yapma Hakkına Yönelik Engelleri Meclis Gündemine Taşıdı

POLİTİKA
PAYLAŞ:

Toplanma hakkına yönelik ciddi kısıtlamalar yaşandığını belirten Çelik toplanma ve gösteri yapma hakkının demokrasilerin vazgeçilmez koşulu ve ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 34. maddesi tarafından da güvence altına alınan “önceden izin almaksızın barışçıl toplantı ve gösteri yapma’’ hakkının ihlalinin araştırılması içim Meclis Araştırma Açılmasını önererek konuyu gündeme taşıyan Çelik, 1 Ocak -15 Şubat Tarihleri Arasında, En Az 176 Halkların Demokratik Partisi Üye ve Yöneticisinin Gözaltına Alındığını Belirterek Meclis Araştırması Talep Etti

Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Anayasa’nın 34. maddesinde “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” denilerek toplanma ve gösteri yapma hakkı/özgürlüğü güvence altına alınmaktadır. Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 11. maddesinde “toplanma ve gösteri yapma hakkı”, demokratik toplumda korunan temel haklar arasında yer almakta ve yine AİHS 10. madde ile korunan “ifade özgürlüğü” ile birlikte, demokratik toplumun temelini oluşturmaktadır.

Ancak Türkiye’de bu hakkın kullanımı mümkün olmamaktadır. Özellikle, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ardından ilk kez 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve yedi kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) koşulları ve sonrasında da mümkün olamamıştır.

Toplanma ve Gösteri Yapma Hakkı Güvence Altına Alınmayarak, Toplanma Özgürlüğüne ve Göstericilerin İfade Özgürlüklerine Müdahale Demokrasiyi İşlevsiz Kılarak, Demokratik Toplumun Varlığını Tehlikeye Atmaktadır.

28 – 30 Ocak 2020 tarihlerinde Birleşmiş Milletler (BM) Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) çerçevesinde Türkiye’nin insan hakları karnesinin üçüncü tur incelemesi Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nde gerçekleşmiştir. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından “işkence ve kötü muamele” başlığı altında EPİM’e bir rapor sunulmuştur. Raporda yer alan bilgilere göre; valiliklerin aldığı kararlar sonucu 1 Ocak 2019 ile 31 Ocak 2020 tarihleri arasında, yani son 13 ay içinde 21 il ve 1 ilçede 147 kez, değişen sürelerle eylem ve etkinliklerin yasaklanmıştır. Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından planlanan etkinlik ve eylemlerin büyük çoğunluğuna valiliklerin “yasak” kararları gerekçe gösterilerek izin verilmedi ya da abluka altında açıklama yapılmıştır. Ayrıca 2019 yılında belli bir güne, eylem ya da etkinliğe yönelik 64 kez yasaklama kararının alınması sonucu milyonlarca yurttaş barışçıl toplanma ve gösteri yapma özgürlüğünü/hakkını kullanamaz hale gelmiştir.

Hukuksuzca Yapılan Operasyonlar Kapsamında 4 Çocuk Gözaltına Alındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) verilerine göre; 2020’nin ilk bir buçuk ayında 1 Ocak -15 Şubat tarihleri arasında, en az 176 Halkların Demokratik Partisi üye ve yöneticisi gözaltına alındı. Şubat’ın ilk 15 gününde ise 111 partili gözaltına alındı.

Milletvekili Dokunulmazlığı Hiçe Sayıldı

Yine HDP Milletvekili Murat Sarısaç’ın arabası, plakasız bir araç tarafından durdurulmuş ve hukuksuzca parti yöneticisi Yunus Durdu gözaltına alınmıştır. Milletvekili dokunulmazlığı hiçe sayılmıştır.

Mersin’de bu hukuksuz operasyonlar kapsamında gözaltına alınanlar arasında 4 çocuk da var. Yine son bir buçuk ayda gözaltına alınan HDP’lilerden en az 17 kişi tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinde devam eden ve hukuk tanımayan bu uygulamaların araştırılması amacıyla Tuma Çelik Meclis Araştırması açılması talebiyle önerge vermiştir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle