CHP-HDP ARASINDA “KAYYUM” ZİYARETLERİ

04 Eylül 2019 Çarşamba Saat 13:55

19 Ağustos’ta içişleri bakanlığınca yapılan açıklamada “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın "terör örgütüyle iltisak-irtibatı olduğu", "terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu" gerekçesi ile adı geçen şehirlere kayyum atandı. Bakanlığın açıklamasına göre, görevden alınan belediye eşbaşkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı hakkında 1 kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan hakkında da 1 kovuşturma ve 6 soruşturma dosyası bulunuyor.

İçişleri bakanlığının tasarrufunda yapılan bu uygulamaya elbette ki muhalefet tarafından tepkiler bekleniyordu. Nitekim çok geçmeden 31 Mart seçimlerinde “Demokrasi Bloğu” oluşturan CHP, Saadet ve İYİ Parti’nin başkan ve yetkililerinden gelen açıklamalarla kayyum uygulamasının “Halk iradesinin gaspı” olarak nitelendirildi. Fakat ana muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun “sessizliği” dikkat çekiyordu ki, HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan yaptığı açıklamayla Kılıçdaroğlu’ndan sessizliğinin bozması istendi. HDP’nin diğer Eşbaşkanı Sezai Temelli ise “hayatın zindan edilmesini” istedi veya böyle bir beklenti içerisindeydi. Hatta HDP tabanı da CHP’den sert tavır geleceği yönünde bir hissiyat ortaya koyuyordu. Ne yazık ki…

Evet ne yazık ki dağ fareyi doğuruyordu. Kılıçdaroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul'da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin' dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük.”Diye konuşmuştu.

CHP’ye oy veren Kürtlerin tamamının beklentisi Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklama ile bağdaşmıyordu. Sokaklara alışkın ve yürüyüş yapmaktan sakınca görmeyen CHP’ye oy veren HDP’li Kürtler, yoldaşları olarak bellediği CHP’lilerden bu anlamda kendilerine destek geleceği umuluyordu. Ama olmadı.

İş başa kaldı, şimdi HDP’liler kendilerine haksızlık yapıldığı iddiasıyla bir yandan çeşitli “demokratik eylem biçimleri” ile ortaya çıkmaya çabalarken, tahmin ediyoruz ki, bir kısım HDP’liler CHP’nin kayyuma yaklaşma anlayışını da sorgulamaktadır.

Öyle anlaşılıyor ki CHP, gördüğü “oy deposu” olan HDP tabanının yaşadığı bu durumu ilk olarak yaptığı açıklamalarla ardından gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretlerle idare etmeye çalışıyor.

Evvela karşılıklı ziyaretler yapıldı her iki parti arasında. Daha sonra son dönem “HDPli Kürtlerin Aşkı” Ekrem İmamoğlu başladı ziyaretlerine.

31 Ağustos’ta Diyarbakır’a gelen İBB Ekrem İmamoğlu burada "Sandıktan yetki almış bütün seçilmişler, eşit hak ve yetkilere sahiptir. Bazı seçilmişleri ayrı tutmak, farklı kurallar uygulamaya kalkmak kabul edilemez. Bu tehlikeli bir ayrımcılıktır. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarına ve seçmenlerine yönelik tavır, böyle bir ayrımcılık ortaya koymaktadır. Hiç bir fanatizme kapılmadan, korkmadan, yılmadan, cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her zeminde savunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin olgunlaşma döneminde ülkemizin birlik ve beraberliğine sıkıntı gelmesine müsaade etmeyeceğiz. Barış ve özgürlüğü aramaktan hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Seçim zamanında da Kürt kelimesinin kullanmaktan kaçınan İmamoğlu, bu tavrını görülüyor ki Diyarbakır’da da sürdürmüştür. Sayın İmamoğlu, özellikle Kürt kelimesini ağzına almaktan kaçınıyor; oysa bu ülkenin başkanı Sayın Erdoğan defaten “Kürdistan” kelimesini kullanmış, her fırsatta “Kürt kardeşlerim” demekten de kaygı duymamaktadır.

Sayın İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyareti sırasında sarf ettiği sözler arasında “Korkmadan, yılmadan cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her zeminde savunmaya devam edeceğiz” ibaresi vardır ancak hangi metotla bunu yapacağını açıklamıyor. HDP tabanı ise aslında CHP’nin “savunma” biçimini anlamıyor.

İşin özüne gelince aslında klasik olarak ziyaretler “mağdur” olduğuna inanan tarafı teselli etmek ve gönlünü almak amacıyla yapılmaktadır ki, CHP’nin de uygun gördüğü budur aslında. Yani Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır’a yaptığı ziyaretin özünde de “teselli etme” ve “gönül alma” psikolojisi vardır.

Önümüzdeki süreçte konuyla ilgili olarak CHP’nin ortaya koyduğu yaklaşımın dozu şüphesiz giderek düşecek ve gündemine yeni argümanlar alacaktır. HDP ise tabanıyla bazı etkinlikler gerçekleştirecek, yorulunca da bu işin sonuna gelinecek.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
2. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
3. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
4. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
5. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
6. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
7. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
8. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08
9. Rusların Yükselişine ABD Hamlesi 31 Ekim 2019 Perşembe Saat 12:17
10. ABD’nin Orta Doğu planı ve Kürtler 07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 15:29

YORUMLANANLAR :::

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

17 saat önce...

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

3 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN