Çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu iddiası

Çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu iddiası
15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 16:20 1

Mardin'in Derik ilçesinde, 24 yıl boyunca Sulama Birliği Başkanlığını yapan Naşit Temelli, Dicle EDAŞ'ın "Tarlasının yanından enerji hattı geçiyor.' diye tarım desteklemelerine el koyduğunu iddia etti.

Son yıllarda Dicle EDAŞ'ın bölge çiftçisine yönelik politikaları tepkilere neden oluyor.

Daha önce çiftçi desteklemelerine "Elektrik borcu olduğu iddiasıyla" bloke koyan şirket, şimdi de hiç elektrik kullanmayan ve sulama için gerekli suyu Sulama Birliği'nden ücret karşılığı alan çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu.

Mardin'in Derik İlçesinde 24 yıl boyunca Sulama Birliği Başkanlığını yapan Naşit Temelli, DEDAŞ tarafından çiftçi ürün desteğine el konulduğunu söyledi.

Derik ilçesi Bozbayır Mahallesinde ikamet eden ve çiftçilik yapan Naşit Temelli, Tarım Bakanlığınca hesabına yatırılması gereken çiftçi ürün desteğine, DEDAŞ'ın, tarlasının yanından enerji hattı geçtiği için el koyduğunu iddia etti.

"Hesabımıza aktarılması gereken ürün desteklemeleri, elektrik şirketinin hesabına aktarılmış"

Temelli, "Elektrik kurumu özeleştikten sonra, bölgedeki bütün sulu arazilere, DEDAŞ tarafından, çiftçi kayıt sistemine göre haksız yere borç çıkarılmaya başlandı. Birlik Başkanı olduğum için zamanında müdahale ederek çiftçilerimin mağduriyetini önlüyordum. 2019 yalında, Birlik, hükümet kararıyla lağvedilerek yerlerine kayyum atandı. Çağ Çağ Sulama Birliği çiftçisiyim. Hiçbir şekilde tarım sulamasında elektrik kullanmadım. Herhangi bir kuyum yok. DEDAŞ'ta adıma kayıtlı kuyu aboneliği yok. Ancak çiftçi ürün desteğinin devlet tarafından hesabıma yatırılmış olması gerekirken, hesabımdaki para Tarım Bakanlığınca direk DEDAŞ hesabına aktarılmış. Sebebini sorduğumda; kullandığım arazilere paralel enerji hattı geçtiği ve yakınında başka şahıslara ait aboneli su kuyuları olduğu için, enerji tüketmiş olma şüphesinden dolayı hükümetin kendilerine verdiği yetki çerçevesinde parayı kendi hesaplarına aktardıklarını söylediler." dedi.  

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Temelli, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye seslenerek şu soruları yöneltti:

Sayın Bakanım! DEDAŞ'A böyle bir yetki verdiniz mi? Bizim ürün desteklerimiz hesabımıza değil de niye DEDAŞ'ın hesabına aktarılıyor? Eğer böyle bir yetki verilmediyse DEDAŞ'ın bu uygulamalarını engelleyebiliyor muyuz? Buraya birkaç müfettiş görevlendirip bizi dinlemelerini sağlayabilir misiniz?

Konu ile ilgili görüştüğümüz Dicle EDAŞ yetkilileri, sorunla ilgileneceklerini, varsa bir hatanın düzeltileceğini kaydettiler.


KAYNAK: İLKHA


YORUMLAR :::

  1. hamdi
    17 Şubat 2020 Pazartesi Saat 22:56 CEVAPLA
    allah düşmanlarımıda bu dicle elektrik şirketının eline düşürmesin amin.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

2 saat önce...

Trafik kazası: 3 yaralı

İki aracın çarpışması sonucu yaşanan kazada yarala [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar