Çiftçinin Yüzü Yağmurla Güldü

Çiftçinin Yüzü Yağmurla Güldü
10 Mayıs 2019 Cuma Saat 09:40 0

Mardin'de 6 ayda düşen yağış miktarının uzun yıllar ortalamasının üzerine çıkması, hem çiftçilerin yüzünü güldürdü hem de yüksek verim beklentisini artırdı. Yağışın beklenenden çok fazla olması, topraktaki eksik su rezervinin doyması bakımından önemli. Dolayısıyla çiftçi bu yıl yüksek ürün alacak, gelecek yıllar için de kısmen ürün garantisi oluşacak.

Tarımın lokomotif sektör olduğu bölgede Mardin ve diğer bölge illerinde geçen yıl ekim kasım ve aralık, bu yıl da ocak şubat ve martta düşen yağış miktarı bir önceki yıla oranla yüzde 69 artış gösterdi.

Yağışın beklenenin üzerinde olması bölgede buğday, arpa ve kırmızı mercimek üretimi yapan çiftçiye umut oldu.

Uzmanlar, yaptığı açıklamada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geçen seneye oranla bu yıl yağışın yüksek olmasının hububat üretiminde rekolteyi artıracağını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mehmet Cevat Delil, bölgenin son yılların en çok yağış alan dönemlerinden birini yaşadığını söyledi.

Yağışın rekolte ve çiftçinin gelirinde artış sağlayacağını dile getiren Delil, "Bu yağış çiftçiyi sevindiriyor. Daha önceki yıllarda kuraklık yaşadık ama bu seneki yağış çiftçimizin yüzünü güldürdü. Hem barajlarımızın doluluk oranı arttı hem de bu sene buğday ve arpada yüksek rekolte beklemekteyiz." diye konuştu.

"Umudumuz rekoltenin yüksek olacağı yönünde"

Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter Mardin Ovası'nda çiftçilerin yüzde 80'inin kendi imkanıyla açtıkları kuyudan sulama yaptığını belirterek, "Bu sene Allah'ın rahmeti ve bereketiyle son 50 yılda görülmemiş yağmur yağdı." dedi.

Artık güneşli günlere ihtiyaç olduğunu dile getiren Öter, "Şu anda umutluyuz. Mahsulde beklentimiz, umudumuz rekoltenin yüksek olacağı yönünde." şeklinde konuştu.

Öter, ülkenin hububat ihtiyacının yüzde 20'sinin Mardin Ovasından karşılandığını aktararak, ovanın ülke ekonomisine de katkı sağladığını kaydetti.

Kızıltepe ilçesinin Akyazı köyünde çiftçilik yapan Hıdır Kuzu (76), bu sene düşen yağıştan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Kuzu, "Bu seneye kadar böyle yağış görmedim. Ovada topraklar su tuttu. Yağış bereketli, inşallah güneş ile de ekinler iyi olacak." dedi.

Artuklu ilçesinin Eryeri köyünde çiftçilik yapan Abdulkadir Atlı da düşen yağış nedeniyle bol mahsul beklediklerini aktardı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kurucular Kurulu listesi ortaya çıktı

AK Parti'den istifa eden Ahmet Davutoğlu'nun kurac [...]

1 gün önce...

Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dok [...]

1 gün önce...

Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yürüte [...]

1 gün önce...

Aracın çarptığı lise öğrencisi ağır yaralandı

Kızıltepe ilçesinde, yolun karşısına geçmek isterk [...]

1 gün önce...

Veysi Akay Kimdir?

Ahmet Davutoğlu’nun ekibindeki Mardinli hemşehrimi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN