Çiftçinin Yüzü Yağmurla Güldü

Çiftçinin Yüzü Yağmurla Güldü
10 Mayıs 2019 Cuma Saat 09:40 0

Mardin'de 6 ayda düşen yağış miktarının uzun yıllar ortalamasının üzerine çıkması, hem çiftçilerin yüzünü güldürdü hem de yüksek verim beklentisini artırdı. Yağışın beklenenden çok fazla olması, topraktaki eksik su rezervinin doyması bakımından önemli. Dolayısıyla çiftçi bu yıl yüksek ürün alacak, gelecek yıllar için de kısmen ürün garantisi oluşacak.

Tarımın lokomotif sektör olduğu bölgede Mardin ve diğer bölge illerinde geçen yıl ekim kasım ve aralık, bu yıl da ocak şubat ve martta düşen yağış miktarı bir önceki yıla oranla yüzde 69 artış gösterdi.

Yağışın beklenenin üzerinde olması bölgede buğday, arpa ve kırmızı mercimek üretimi yapan çiftçiye umut oldu.

Uzmanlar, yaptığı açıklamada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geçen seneye oranla bu yıl yağışın yüksek olmasının hububat üretiminde rekolteyi artıracağını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mehmet Cevat Delil, bölgenin son yılların en çok yağış alan dönemlerinden birini yaşadığını söyledi.

Yağışın rekolte ve çiftçinin gelirinde artış sağlayacağını dile getiren Delil, "Bu yağış çiftçiyi sevindiriyor. Daha önceki yıllarda kuraklık yaşadık ama bu seneki yağış çiftçimizin yüzünü güldürdü. Hem barajlarımızın doluluk oranı arttı hem de bu sene buğday ve arpada yüksek rekolte beklemekteyiz." diye konuştu.

"Umudumuz rekoltenin yüksek olacağı yönünde"

Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter Mardin Ovası'nda çiftçilerin yüzde 80'inin kendi imkanıyla açtıkları kuyudan sulama yaptığını belirterek, "Bu sene Allah'ın rahmeti ve bereketiyle son 50 yılda görülmemiş yağmur yağdı." dedi.

Artık güneşli günlere ihtiyaç olduğunu dile getiren Öter, "Şu anda umutluyuz. Mahsulde beklentimiz, umudumuz rekoltenin yüksek olacağı yönünde." şeklinde konuştu.

Öter, ülkenin hububat ihtiyacının yüzde 20'sinin Mardin Ovasından karşılandığını aktararak, ovanın ülke ekonomisine de katkı sağladığını kaydetti.

Kızıltepe ilçesinin Akyazı köyünde çiftçilik yapan Hıdır Kuzu (76), bu sene düşen yağıştan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Kuzu, "Bu seneye kadar böyle yağış görmedim. Ovada topraklar su tuttu. Yağış bereketli, inşallah güneş ile de ekinler iyi olacak." dedi.

Artuklu ilçesinin Eryeri köyünde çiftçilik yapan Abdulkadir Atlı da düşen yağış nedeniyle bol mahsul beklediklerini aktardı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

12 saat önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

1 gün önce...

Kaymakamlar Kararnamesi Resmi Gazete'de

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazet [...]

1 gün önce...

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Mülki İdare Amirleri At [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN