Çıraklıktan, Ustalığa; Mehmet Beşir Ayanoğlu

   1991-92 yıllarında Mardin’de bulunduğum senelerde, hemen hemen aynı yaş jenerasyonunda olduğumuz sayın başkanla pek tanışamasak ta aynı gayemiz olan “Mardin’e hizmet” ekseninde çalışıyorduk. Seneler geçti, bugün bakıyorum da geçmişteki azmi yine görüyorum M.Beşir Ayanoğlu’nda.

  6 ayda bir gelirim çok sevdiğim memleketim Mardin’e ve her geldiğimde emin olun bu benim görüşümdür. Daha farklı görüyorum Mardin’imi… Memlekette yaşayan saygıdeğer hemşerilerim belki hep yaşadıklarındandır bilemem, pek fark etmiyor olabilirler değişimi ama bizler gurbetteki Mardinliler son şeklini fotoğraflayıp ayrıldığımız Mardin’i sonradan dönüp ziyaret edince değişim ve dönüşümü görünce şahsen fotoğrafın değiştiğini müşahede ediyoruz.

 Şöyle kısa bir araştırma yaptım ve değişik bilgilere ulaştım. Mardin’de okuduğum için sorunlara da vakıf biriyim. Yıllar önce sokak aralarından geçerken kanalizasyon sorunlarını görürdünüz. Evlerde nerden nüfuz ettiği belli olmayan nemli su duvarları çürütür, kötü bir koku bırakırdı. Şehir tarihi olunca öyle her yere de kazma vurulamıyordu. Şu bilgiler enteresan geldi bana, en son kanalizasyon döşemesi 1957 yılında yapılmış o zaman ki nüfusa göre haliyle küçük ve dar ağızlı borular döşenmiş onu da geçen sene çıkarılan eski borulardan görmüş olduk.

 1957’den bu ana kadar 10 belediye başkanı gören Mardin, nihayetinde 11.Başkan M.Beşir beyin döneminde ve tam 55 yıl sonra altyapı sorununu çözmüş oldu. Geç oldu,2 yıl sürdü eleştirileri olabilir ama tarih sayın başkanın adını yazacaktır. Bizler sapla samanı birbirine karıştırmayalım. İyi gözlemler yapıp, geçmiştekileri de unutmadan? Bir fikre varalım. En ufak bir sorunda insanımızı tüketmeyelim. Sabırlı olalım, bitirilmesi gereken projeler olduğunu unutmayalım. Ve lütfen kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyelim. Hesap sormasını bilelim. Sayın başkanın, ben herkese aynı mesafede olduğunu düşünüyorum. Kapısını çalalım, şikâyet ve dileklerimizi iletelim, muhakkak geri dönüşün olacağına ben inanıyorum.

 Sayın Başkan 2009 seçimlerinde göreve geldi. Tabi ki eksiklikleri de olacaktır. Herkesin acemilik dönemi, hata yaptığı dönemleri olmuyor mudur? Kimse kusursuz olmaz. Yeter ki yukarı da belirtiğim gibi, bire bir dileklerimizi iletelim. Efendim biz onu göremiyoruz veya makamına almazlar gibi serzenişleri duyar gibiyim. Deneyelim bakalım olmazsa o zaman hak veririm herkese… Ama denemekte fayda var diye düşünüyorum konularda iyi bir dinleyici ve çözüm bulucu olduğunu çok iyi biliyorum.

 Yapılan hizmetlere bakalım, en azından bu benim bakış açım. Eski Mardin’e çıkarken Ömerli kavşağında, solda iğrenç görüntüsü ile bir mezbahane vardı. Görüntü çok kötü idi. Turistlere rehberlik ederken turistler hemen orayı geçmemizi isterlerdi. Şimdilerde baktım mükemmel bir tesis yapılmış. Kanalizasyon ve alt yapının tamamlanması, Karayolları parkı ve diğer parklar, mahalle aralarına yapılan spor tesisleri, mesire yerlerine yapılan yollar, belediye atletizm takımının kurulması, her zaman dile getirdiğim nihayetinde belediyenin el attığı Altınboğa medresesinin restorasyonu, taziye evlerinin kurulması, sinema ve kültürel faaliyetler için yapılan tesisler, yeni otogarın yapılması, Yıllardır ödenemeyen ve kangrene dönen işçi maaşları ve sayamadığım nice güzel hizmetler. Bakın bu çalışmaların yıllar önce yapılması gereken işler olduğunu biliyoruz. “Ama hizmet yapmayanları bu güzel hizmetleri yapanlar kadar maalesef eleştirmiyoruz.”

 

 

Mardin’de yaşayan batılı arkadaşlarımızın çoğu memnuniyetlerini dile getirmekte, böyle bir masal kentinde yaşadıkları için çok mutlu olduklarını her ziyaretimizde dile getirmekteler. İnsanımızın misafirperverliği ile beraber hoş sohbet olduklarından dem vurmaktalar. Erzurum’dan benimle Mardin’e gelen misafirlerim her seferinde daha da etkilendiklerini böyle güzel bir şehrin kıymetinin ziyadesi ile bilinmesi gerektiğini dile getirirler. Mardin’imize yöneticilerine her daim sahip çıkmalı, korumalı ve kollamalıyız bu bizim dillere destan olan hoşgörümüzün eseri olmalıdır.

 Dışarıdan bir gözlemci olarak diyebilirim ki; Sayın Başkan M.Beşir Ayanoğlu, çıraklık evresini çok başarılı bir biçimde tamamlamış ve ustalık seviyesine çıkmıştır. Kendisine halkımızın ikinci bir şansı vermesi yine halkımızın kazancına olacaktır. Çünkü artık olaya vakıftır. Sorunların tamamlanması babında daha mahir davranacağı inancındayım. Büyükşehir olanakları ile tarihi projelerden tutun da birçok projeyi tamamlayacaktır. Büyükşehir kapsamına girecek birçok belde ve ilçemize de kaynakların aktarımının daha rahat olacağı aşikârdır. Sayın başkana bugüne kadar ki; çalışmalarından dolayı bir Mardinli olarak şükranlarımı sunuyorum, başarılarının devamını temenni ediyorum…

  Hülasa olarak; sorunları gerekli yerlere ileten, suni gündemlerden uzak duran, olayları ve yapılan hizmetleri göz ardı etmeyen, objektif bakış açısı ile yaklaşımı olan, kinden, nefretten uzak duran, hizmet edenlerin arkasında duran(kim olursa olsun) istek ve şikâyetlerini direk gerekli yerlere ileten, memleketin ilerlemesi için fikirlerini paylaşan ve Mardinliye yakışır hoşgörüsünü kaybetmeyen sağlam bireyler olmamızı temenni ediyor, herkese saygılarımı sunuyorum…

YORUMLAR

 • Ben mi farklı gurbetteyim, yazar mı? Aynı Mardin'e gitmiyor muyuz acaba? İkimizin Türkçe yazmadığı, yazarın yazamadığı ortada da gördüklerimiz de farklıymış meğer. Ya da soralım, hangi geri kalmış ilde yaşıyorsun da Mardin ilerliyor, iyi duruma geliyor diyorsun? O yapılmayan/yapılamayan tüm yollar Başkanın ve Başkanın yancılarının boğazına dursun! Amin.

  Bu ne biçim yazı yahu! ilkokul kompozisyonu bile yemin ederim daha başarılı yazılır.

  M . Abit bayram dediklerine katıliyorum . Kıyasalınacaksa eskiye göre kıyasalınmalı

  altı ayda bir geldiğine göre ikamet ettiğin kızıltepe ilçesi hakında da birşeyler söylersin herhalde.mesela yolların temizliği, parkların son hali, otopark sorunu, zergan vb.

  İnsan biraz Allah'tan korkar.Gerçekten bu adam bir şey yapmadı demek vicdana sığmaz.Vicdan varsa sorgulamak iyidir.İşkembeyi kübradan sırf yorum olsun diye yorumda yazılmaz.At gözlüğünü atarak "Mardin'e" bakmak daha etkili olacaktır.Allah yardımcımız olsun.Yazıyı yorumlayanlar yazı iyi okuyayamamış. Sadece mimliyerek işine gelmeyenleri yorumlamışlar.Yazınızı beğenerek okudum,teşekkürler.

  sen yılda bir gelip gidiyorsun ona göre yazında ahkam kesiyorsun, bizim ne sıkıntılar çektiğimiz senin objektifine yansımamış görünüyor. Hangi memlekette yaşıyorsan o memleket hakkında yazı yaz. Bırakın artık bu tür yazıları aksi yüzlerce yazı varken neden zorluyorsunuz birilerini pohpohlamak zorunda kalıyorsunuz. oh ne güzel, 6 ayda bir geliyormuş bey efendi çok değişim olmuş muş. İnsanda biraz Allah korkusu varsa yazdıklarını tekrar tekrar gözden geçirir, hiç olmazsa websitesindeki diğer yazarların yazılarını okur ona göre yazar. Mesela Ahmet Çınarbaş'ın yazılarını tekrar tekrar oku.

  Beşir Başkanın döneminde hizmet oldu.Bunu inkar etmek hakka karşı vicdansızlık olur.Çok uğraşıyor, çabalıyor, didiniyor.İyi niyetli bir insan Mardin'e kattığı şeyleri de hiçbir belediye başkanı yapabilmiş değil.Ama Beşir Başkan belediyedeki köhnemiş o kofti ekibi dağıtıp yeni parlak beyinlerle çalışsaydı Urfanın fakıbabasını geçerdi.

Yorum Ekle