Çocukları Salgın Süreci Sonrasına Hazırlama Uyarısı

Çocukları Salgın Süreci Sonrasına Hazırlama Uyarısı
10 Haziran 2020 Çarşamba Saat 13:57 0

Çocukları Salgın sonrası normalleşme süreci ile ilgili bir açıklama yapan Uzman Klinik Psikolog Abdulkadir Özmen, “Covid-19 salgının başladığı günden normalleşme sürecinin başlaması ile insanların ruhsal açıdan korku, kaygı, öfke, çaresizlik, güvensizlik, kontrol kaybı, geleceğe karşı ümitsizlik duyguları içinde olduklarına tanıklık ederek ve bu duyguları kimi zaman tecrübe ederek hepimizi ne kadar derinden etkilediğini gördük.”dedi.

Salgın sürecisinden sonra eski hayattan yeni bir hayatta geçiş başladığını hatırlatan Özmen, şunları söyledi:

“Ne kadar herşey eskisi gibi ilerleyecek desek de maalesef yanlış düşüncelere girmiş olduğumuzu unutmamalıyız. Yeni düzen yeni sürece ayak uydurma süreci bizlere zor gelecektir. Sağlık bakanlığınca belirtilen haberlere ve duyumlara göre ilerlenmesi hem insanların ruhsal olarak hem de normalleşme sürecindeki adımlara uyarak tedbirli hareket edilmesi ile süreci normalleştirebiliriz. Normalleşme süreci ile birlikte günlük rutinler değişeceğinden dolayı tüm ailelerin özellikle çocukların; uyku düzenleri, yeme alışkanlıkları, kaygı düzeyleri ve ebeveynlik beklentileri değişkenlik gösterebilir. Çocuklara karşı doğal ebeveynlik tecrübelerinizle davranmanız oldukça önemlidir. Çocuklar bilgilendirilerek salgın süreci boyunca salgından korunma yolları sürekli anlatılmış olsa bile normalleşme sürecinde yeni düzen ile farkındalıklarının artırılması açısında faydalı olacaktır. Çünkü çocuk yakınları ve arkadaşları ile yakın temas kurmak isteyebilirler ve bu yüzden salgından korunabilmeleri için korunma yollarını anlatmak onlar için yararlı olacaktır. Bilgilendirme konusuda çocuk ile ellerinizi güzelce yıkarsak, maskelerimizi takarsak, insanlarla öpüşmezsek ve sarılmazsak ve ayrıca ellerimizi ağzımıza, yüzümüze sürmezsek o zaman önlem almış oluruz ve bu virüs bize asla yaklaşamaz’ gibi söylemlerde bulunabiliriz. İşe gidemeyen ebeveynler, dışarıdan gelmedikleri için evde hiç maske ve eldiven kullanılmamış olabilir. Bu durumda çocuklar bu tür davranışlara alışık olmayacaklarından dolayı sade bir dille açıklama yapılması ve üzerine karşılıklı konuşulması da yararlı olacaktır. Öncesinde evde birkaç gün oyun içinde prova yapılmasında fayda olabilir.Aile içerisinde çocuklarınıza karşı yaşadığınız kaygıları hissettirmemeye çalışmanız gerekmektedir. Çocukla sohbet edilmesi duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için alan yaratmak önemlidir. Eğer çocuğun yaşadığı kaygı korku var ise çocuğun yaşına uygun oyunlar oynayarak yaşadığı duyguları daha somut bir şekilde anlatmaya çalışabilirsiniz.”

Bazı çocukların soyut kavramları benimseyemediklerinden dolayı somut yaşadıkları duyguları yansıttıklarını ifade eden Özmen, “Uzun bir aradan sonra dışarı çıkma yasaklarının kalkması ve normalleşme sürecinin başlaması ile daha önce zaman geçirdikleri arkadaşlarının birbirlerine karşı mesafeli davranmaları olsun, insanların sosyal mesafeye bağlı olarak davranışları onlar için fark edilen bir durum olacaktır. Sorularına cevap bulabilmek adına sürekli soru sorma davranışını göstere bilir. Sorularını cevapsız bırakmadan net ve anlayabilecekleri şekilde anlatmanız gerektiğinde unutmamalısınız. Çocuğun dikkatini farklı bir alana yöneltmeniz merakını size hissetiremezse bile kendi benliğinde öğrenmesine engel olmanız ile beraber korku ve kaygısı da artacaktır. Çocuklarınıza salgını anlatmaktan çekinmeyin süreci beraberce nasıl atlatabildiğinizi ve normalleşme sürecinde neler yapması gerektiğini evde ailece oyunlar oynarak çocuğun normalleşme sürecinde sosyal mesafeye ayak uydurabilmesi daha kolay olacaktır. Oyun oynarken dikkat etmeniz gereken tek duygu sizin kendi kaygınızı kontrol edebilmenizdir. Evimiz temiz ve güvendeyiz.”ifade etti.

“Virüs ile başa çıkmak bizim elimizde ve yaşadıklarının son derece doğal olduğunu ve hastalık olduğunu anlatarak güvende olduklarını hissettirin.”uyarısında bulunan Özmen, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmak onların bu süreçte neler yaşadıklarını tartışarak göz teması kurup onlara şevkatle yaklaşıp söylediklerine önem göstermeniz çocuğun problemleri çözme becerilerini geliştirecektir. Çok fazla etkilenen davranış değişikleri azalmayıp süren ya da gittikçe artan çocuklarınızı en yakın ruh sağlığı uzmanlarına götürebilir yada yardım almak için iletişime geçebilirsiniz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Mardin’de Hera Kuaför ve Güzellik Salonu Açıldı

Mardin’de bayan Kuaför ve Güzellik Salonu işletmel [...]

1 gün önce...

Vaka sayıları bir kez daha rekor kırdı!

Türkiye'de 27 Kasım günü koronavirüs nedeniyle Bin [...]

1 gün önce...

Tarihi cadde, sokak ve meydanlar sessizliğe büründü

Mardin'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücade [...]

19 saat önce...

STK Hareketi Mardin İl başkanlından İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Sivil Toplum Hareketi (STK) Mardin İl başkanı Serd [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar