'Çözüm: Yeni Türkiye İçin, Yeni Anayasa'

'Çözüm: Yeni Türkiye İçin, Yeni Anayasa'
03 Nisan 2011 Pazar Saat 01:32 1

Mardin Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Abdullah Deniz 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerin demokrasi tarihimizde en belirleyici seçim olacağını söyledi.

Mardin Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Abdullah Deniz 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerin demokrasi tarihimizde en belirleyici seçim olacağını söyledi.

Sivil ve özgürlükçü bir anayasanın mimarlarının bu seçimlerde seçileceğini dile getiren Deniz, “Önümüzdeki genel seçimler , demokrasi tarihimizin en önemli ve belki de en belirleyici seçimi olacaktır. Sivil ve özgürlükçü bir anayasanın mimarlarının seçileceği bu seçimler, seçimlerin anası olarak tanımlamak abartılı olmaz. Katılımın da en yüksek seviyede olacağından kuşku yoktur. Ustalık dönemi olarak da tanımlanan önümüzdeki üçüncü AK Parti iktidarını sağlayacak bu seçimin ana konusu, sivil ve özgürlükçü bir anayasa olacaktır. Devletin tüm iktidarının tasarlandığı ve paylaşıldığı bir düzenekten bahsediyoruz.  Siyaset, toplumun devlet üzerinde egemen olma kurumuysa, anayasa halkın egemenlik mekanizmalarının kurulduğu, devlet gücünün sınırlarının belirlendiği en üst siyaset metnidir” dedi.

TÜSİAD’ın yeni anayasa için hazırlamış olduğu taslağa da değinen Deniz, TÜSİAD’a gösterilen tepkilerden anlaşılacağı gibi yeni anayasanın hazırlanmasının çok kolay olmayacağını söyledi. Deniz, “Maalesef, bu güne kadar ülkemizde statükocu devlet anlayışı siyasete baskın geldiği için bu tür özgürlükçü atılımlar garip bir dirençle karşılanabilmektedir. Oysa ileri demokrasilere baktığımızda siyaset, devlete hükmeder. Seçimlerden sonra bu konuda bir uzlaşma aranacaksa bu; daha çok demokrasi, insan haklarının alabildiğine güçlü olduğu bir rejim ve tam bir hukuk devleti inşası üzerinde aranan bir uzlaşma olmalıdır. Dolayısıyla yeni anayasanın inşa süreci sadece Ak Parti’nin değil mecliste grubu olacak diğer partilerin de destek olması gerekir. Bölgemizde seçmenin vekâletini alan bütün siyasilerin bu duruma bigâne kalmaması temennimdir” şeklinde konuştu.

DENİZ: SİYASET HİZMET ARACIDIR

Siyaset ile ilgili de mardinlife.com’a demeç veren Ak Parti Mardin Milletvekili Aday Adayı Abdullah Deniz, milletvekilliğinin itibarı yüksek ve süresi sınırlı bir görev olduğunu söyledi.

Başarılı, sağlam bir adalet anlayışı ve bunu hazmetmiş bir demokrasi anlayışına sahip kişilerin seçilmesi halinde temsil ettiği makama anlam ve değer katacağını sözlerine ekleyen Deniz sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye eski içe kapanık Türkiye değildir. Türkiye bir dünya ülkesi olarak bölgesinde merkezi ve öncü bir konuma gelirken, milleti temsil edecek kişilerin de bu vizyona ve hıza ayak uydurabilmeleri gerekir. Günümüzde geleneksel ve hamasi siyaset anlayışı miadını doldurmuştur. Bunun aksine milletini yücelten, siyaseti hizmet aracı olarak gören, bölgenin sorunlarına vakıf, bu uğurda bedel ödemiş, ancak taraf olmamış   “üçüncü güç” olarak tanımlanan cesur ve ilkeli şahsiyetlere temsil görevi verilerek sorumluluk almaları sağlanmalıdır.”   

KAYNAK: Nasrettin Güneş


YORUMLAR :::

  1. Bahtiyar
    03 Nisan 2011 Pazar Saat 20:00 CEVAPLA
    Abdullah Deniz süreci iyi görüor.
    İnşallah süreç Mardinimize layık vekiller getirecek.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

1 gün önce...

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gere [...]

1 gün önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

23 saat önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

13 saat önce...

Tatil dinlemediler okullarını botanik bahçeye çevirdiler

Yaz tatili dinlemediler, okullarını botanik bahçey [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN