Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Siyasi Çözümler!

Cemil Aydoğan


[email protected]

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Siyasi Çözümler!

03 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 20:12

30 Mart seçimlerinden sonra yeni bir siyasi manzara ortaya çıkmıştır.
Bu manzara ile beraber herkes kendisine çeki düzen verecektir. Demokrasi ve Çözüm sürecinde ciddi sıkıntılar oluşacaktır. 
  Bu seçimlerde iktidar partisi İl Genel Meclisi sonuçlarına göre %50’den %43’lere düşmüş 2.500.000’in üzerinde bir oy kaybına uğramıştır. Kürt muhalefet partisi’de 7.2’den 6.4’lere inmiştir. Bu iki partideki düşüşün çok ciddi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Ak Parti diyelim 12 yıldır iktidardadır. Yıpranma payıdır cemaat desteğinin çekilmesi v.s peki BDP neden kaybetmiştir. İktidarda olmamasına rağmen bu düşüş neden? Muhtemelen Belediye Başkanlarının başarısızlıkları, neden olmuştur. Artık BDP’ninde bir taş koysam kazanırım siyaseti iflas etmiştir. Oda gelecekte siyasi ve toplumsal katagoride kendine pozitif bir alternatif yaratmak zorundadır. Kürt sorunu bir ülkenin iç sorunları olmaktan çıkmıştır. Ortadoğu sorunu haline gelmiştir. İçte çözüm çalışmaları yapılırken uluslar arası dengelerinde mutlaka hesaba katılması gerekiyor. Bu dengeler göz önünde bulundurulmadığı süre zarfında barışın, çözümün sonuçları geçiçi olmaya mahküm olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar yavaş yavaş netleşiyor. Öyle anlaşılıyorki Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığına Sayın Gül’de Kongre ile Başbakanlığa aday olacaktır. Ancak bazen evdeki hesapların çarşı hesabına pek uymadıklarını Tüm Muhalefet tek bir aday üzerindeki Mutebik dursa ne olacak bu 7 puanlık eski rakam nasıl doldurulacaktır. 
İşte Ben Sayın Başbakan Recem Tayip ERDOĞAN’a Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı projesinin hayata geçmesi için birkaç pratik öneride bulunmak istiyorum. Geçmişte kendilerine yaptığım önerilerin doğru çıktığında kendileri çok iyi bilmektedir. Bu belki kendilerine son önerim olacaktır.
1. Türkiye’de Kürt’ler ile Türk’lerin iç içe olduğu gibi İspanyanın bask özerk sistemi esas alınarak Türkiyedeki farklı kriterlerinde ekleyerek Türkiye sınırları içinde siyasi Sosyo Ekonomik bir yapı ile beraber, Tüm halkarın aynı çoğrafyada eşit, özgür bir ortamda kucaklayarak barış ve kardeşliği kutlaması olmalıdır.
2. Türkiye kamuoyunda çok tartışılarak ortak bir siyaset zemininin oluştuğuna inanıyorum. PKK Önderi Sayın Abdullah ÖCALAN’ında içinde olduğu bir genel af ilan edilmelidir.
3. Eski yaraları kapatmak ve herkesin kendisini gördüğü yeni bir Demokrasi defteri ile Çözüm hayata geçirilirse Sayın Erdoğanın Türkiye ve Ortadoğu projeleri’de büyük çapta hayata geçmiş olacaktır


YORUMLAR :::

 1. Géjo
  09 Mayıs 2014 Cuma Saat 16:20 CEVAPLA
  Cemil bey o koltuğa oturması gerekenlerden biri sensin seçilmesen de bence aday olmalısın kaç yıldır bu kadar deneyimin var bence aday ol mardin dışında seni tanıyan çok insan var.
 2. MEHMET
  08 Mayıs 2014 Perşembe Saat 20:06 CEVAPLA
  AK PARTİ 2009 SEÇİMLERİNDE KÖY LER DAHİL 13000 OY ALMIŞTIR .20111 SEÇİMLERİNDE KÖYLER DAHİL 23000 OY ALMIŞTIR 2014 SEÇİMLERİNDE İSE KÖYLER DAHİL 325000 OY ALMIŞTIR BU AK PARTİNİN TABANIDIR KİMSE DEMESİN BU OYLAR BENİMDİR OYLAR RECEP TAYİP ERDOĞANIN DIR.BENCE KIZILTEPE DE OY ARTIŞI VEJDİ KAHRAMANA AİT OYLARDIR.HERKESİN KONUŞMA HAKKI VARDIR.
 3. ali
  05 Mayıs 2014 Pazartesi Saat 12:44 CEVAPLA
  Bu konularda yorum yapacak en son sen olmalısın çünkü belediye başkanı seçiminde ak parti Kızıltepede senin girdiğin yila nazaran 3 kat artırmıştır.senin yorum yapmaya hakkın yok.Umarım yayınlanır.Eğer tarafsızsanız yayınlarsanız.Yazdıklarım yalan iftara ise yayınlamayın

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Elektriğin faturası Başbakan'a çıkar 07 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 14:59
2. Ana Dilde Eğitim Bir İnsan Hakları Kriteridir 20 Eylül 2013 Cuma Saat 17:09
3. Sayın Başbakan Barışın Meşalesi Karanlığı Mutlaka Yenecektir 20 Temmuz 2013 Cumartesi Saat 11:06
4. Orta Doğu ve Kürdistan Sorunu 19 Ağustos 2012 Pazar Saat 19:41

YORUMLANANLAR :::

MHP ilk defa Yeşilli'de Kongre yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Artuklu ilçesinin [...]

8 saat önce...

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

1 gün önce...

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

6 saat önce...

İki çift bir düğünde evlendi

Demirtaş kardeşler, pandemi nedeniyle aynı düğünde [...]

1 gün önce...

İpekyolunda iki tır kafa kafaya çarpıştı

İpekyolunda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7