Cumhurbaşkanlığından "10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi" kitabı

Cumhurbaşkanlığından
06 Aralık 2016 Salı Saat 19:36 0

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığınca İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan "10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ" isimli kitap yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı tarafından İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan "10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü" isimli kitapla darbe girişiminde yaşanan gelişmeler ve FETÖ’nün gerçek yüzü anlatıldı.

Cumhurbaşkanlığınca "10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü" isimli 42 sayfalık kitap hazırlandı. Kitapta, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşanan gelişmeler ve FETÖ'nün gerçek yüzüne ilişkin bilgiler yer aldı.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitapta, yurt dışındaki muhataplara konuyu daha iyi anlamaları amacıyla güncel iletişim araçlarından örnekler de sunuldu. FETÖ’nün yapılanmasını anlamak isteyenlere dünyada ilgiyle izlenen ABD yapımı ‘The Following’ dizisinin örnek gösterildiği kitapta, “Dizi bir edebiyat profesörünün kendi hastalıklı yapısı için insanları bir suç makinesine dönüştürmesinin hikâyesini anlatıyor” ifadeleri yer aldı.

Kitapta; şu anda 55 ayrı davada baş zanlı olarak yargılanan Fetullah Gülen’in direktifleriyle bir araya gelen fanatik insanların oluşturduğu silahlı bir kült örgüt olarak tanımlanan FETÖ’nün suçla ilgili aktivitelerine yönelik örnekler verilerek “FETÖ mensupları Gülen’i mehdi olarak kabul etmekte ve talimatlarını eksiksiz yerine getirmekle yükümlü olduklarına inanmaktadır. Olduğundan farklı görünmek anlamına gelen takiye kavramı FETÖ’nün gizlenmek için kullandığı temel stratejilerden biridir” denildi.

FETÖ’cülerin saldırılarında 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah, 37 askerî helikopter kullandıkları bildirilen kitapta, 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivilin darbe girişiminde rol oynadığı belirtildi.

Kitapta ayrıca 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin F-16 tarafından 3 kez, TBMM'nin 11 kez, Ankara Emniyetinin F-16'lar tarafından 6 kez, TÜRKSAT’ın 4 F-16 ve 2 kobra helikopteri tarafından bombalandığına da yer verildi.

Darbenin etkisiz olmasının iki faktörün rol oynağı vurgulanan kitapta şu ifadeler yer aldı: “Bunlardan ilki darbeye ilişkin istihbaratın o gün içinde alındığını düşünen FETÖ mensuplarının darbe girişimini planlanan saatten önceye çekmesi oldu. Bu, darbecilerin planlarını tam olarak uygulamalarına mani oldu. Bununla beraber 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokağa çıkan Türk halkı darbenin başarısız olmasındaki en büyük nedendi.”

Kitapta; bağımsız anket sonuçlarına göre darbeye karşı sokağa çıkanların yüzde 54’ünün lise ve üniversite mezunu olduğu kaydedilirken; meydanlara inenlerin yüzde 52’sini erkekler, yüzde 48’ini ise kadınların oluşturduğu aktarıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de 3 Daire başkanı daha görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 3 daire başkanı da [...]

9 saat önce...

Susuz kalan köylülerin hayvanları telef olmak üzere

Mardin’de hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, Dicl [...]

1 gün önce...

DEDAŞ'tan Açıklama: Borcunu ödeyenlere elektrik vereceğiz

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş 1. [...]

12 saat önce...

Büyükşehir Belediyesinin Borç Miktarı Açıklandı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Borç Batağında old [...]

8 saat önce...

Yine Çin yine yeni bir salgın!

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin'de şimdi de ' [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN