Dal, Muhtarlar gününde Cumhurbaşkanına teşekkür etti

Dal, Muhtarlar gününde Cumhurbaşkanına teşekkür etti
19 Ekim 2020 Pazartesi Saat 23:05 0

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Mardin Hükümet Konağı avlusunda tören düzenlendi. Törende Mardin Muhtarlar Derneği Başkanı İsa Dal Atatürk anıtına çelenk koydu.

Törene Mardin il protokolü ve muhtarlar katıldı. Törende Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende bir konuşma yapan Başkan Dal, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan muhtarları makamında toplayarak bizlere ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Bürokratların muhtarlara itibar göstermesini ve güvenmesini sağlamıştır. Bu dönemde muhtarların ve muhtarlığın önemi artmıştır" dedi.

Muhtarlıkların sorunları sıralandı

Mardin Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, muhtarlıkların gün geçtikçe kurumsallaştığını ve sorunlarının giderilmeye çalışıldığını söyledi. Muhtarların sosyal ve toplumsal yapıda büyük öneme sahip olduğunu ve önemli rol oynadığını belirten İsa Dal “191 yıllık geçmişi olan bu önemli müessesenin fedakar neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar Birliği'nin kurulması, muhtarlık seçimlerinin selameti, kavgasız vukuatsız olması için mutlaka seçim kanununun düzeltilmesi gerekmektedir. Adaylık usulüne göre yapılması 442 ile 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun günümüz şartlarına ve koşullarına yetersiz kaldığından yeniden düzenlenerek güncellenmesi gerekmektedir. 5393-9 sayılı kanunun düzenlenmesi belediye kanununda ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ve nakdi yardım eklenmesi. Mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi konularının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz" diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrenci yetenek yarışmasında Türkiye birincisi oldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 10. sınıf öğrencisi [...]

1 gün önce...

Mardin'de vatandaşlar yeni kısıtlamalardan memnun

Mardin’de yaşayan vatandaşlar, korona virüs nedeni [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar