Dara’nın Küçük Bilgeleri’ne İki Ödül Birden

Dara’nın Küçük Bilgeleri’ne İki Ödül Birden
29 Eylül 2011 Perşembe Saat 21:38 0

Festivale katılan belgeseller arasında ikincilik ve Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Ödülünü, “Dara’nın Küçük Bilgeleri’” adlı filmiyle Veysel Cihan Hızır aldı.

Dünya miras listesinde yer alan Safranbolu'yu, ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtmak amacıyla 2000 yılından beri, Safranbolu'nun tanınmasında ve korunmasında büyük katkısı olan 'Safranbolu'da Zaman' filminin yönetmeni Süha Arın tarafından Türkiye'nin ilk belgesel film festivali olarak başlayan Altın Safran Belgesel Film Festivali, “Belgesel Film ve Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni”  ile sona erdi.


Festivale katılan belgeseller arasında ikincilik ve Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Ödülünü, “Dara’nın Küçük Bilgeleri’” adlı filmiyle Veysel Cihan Hızır aldı.
Hızır, “Mardin Valiliğiyle; Mardin in tanıtımına yönelik yaklaşık bir yıl önce yaptığımız protokol kapsamında Dara’nın tanıtım için 27 dakikalık film çekildi, filmde de oradaki köyün küçük çocukları oynadı, filmin adı zaten Daranın Küçük Bilgeleri. Mardin tüm dinlerin, kültürlerin buluştuğu bir yer, bu projede olmaktan mutluyuz” dedi.


Filmin ödül almasından duyduğu memnuniyeti ifade eden İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ertuğrul Karslıoğlu, “Mardin Valiliği ile ortaklaşa hazırladığımız DARANIN KÜÇÜK BİLGELERİ belgeseli, 12. Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde İki Ödül birden aldı. Festivale katılan belgeseller arasından ikinci seçilen Daranın Küçük Bilgeleri belgeseli, ayrıca (ASTAD) Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Tarafından Da Özel Ödül’e layık görüldü. Mardin ilimizin kültürel değerleri ve de tanıtımı için verilen çabaların sonuçsuz kalmadığı bir kez daha kamuoyunca belgelenirken, belgeselin yapımına katkıda bulunan tüm Mardinlileri tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.


Karabük Valisi İzzettin Küçük törenin kapanış konuşmasını yaparken, belgesel yarışması ile ilçelerini dünyaya tanıttıklarını söyledi. Küçük, “Türkiye’de film festivalleri yapılıyor. Ancak belgesel alanında çok az. Belgesel alanında bu işi yapmak zor. Safranbolu, 12 yıldır bunu yükselterek başarıyor. Ben yarışmaya katılan bütün belgesel sahiplerini kutluyorum. Belgeseller gelecek kuşaklara miras kalıyor” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, başkanlığında Mardin'de güvenlik toplantısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Mardi [...]

1 gün önce...

Yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti

Mardin'in Yeşilli ilçesine bağlı Kütüklü (kurruma) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN