Dargeçit'te tarihi bir karar!

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!
24 Şubat 2020 Pazartesi Saat 14:34 2

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan çalışmalar neticesinde evliliklerde takı sınırlaması ve taziyelerde verilen mevlid yemeğinin kaldırılması kararlaştırıldı.

Altın fiyatlarının yüksek olması ve düğün yapacaklardan istenen takı tutarının yüksek olması, gençlerin evlenmesini zorlaştırması nedeniyle halkın talebi doğrultusunda harekete geçen yetkililer önemli bir karara imza attılar.

Dargeçit Müftüsü Taha Seyidoğlu öncülüğünde başlatılan çalışmaya Kaymakam Doğan Kemelek, Belediye Başkanı Cüneyt Aksoy, kurum amirleri, STK, kanaat önderleri, siyasi partiler, imam-hatip ve muhtarlar da destek verdi.

Konuyla ilgili Dargeçit Düğün Sarayı ve Kongre Merkezinde yapılan toplantıda alınan kararlar imza altına alınarak yürürlüğe sokuldu. Çalışmaya 138 kişi imza atarak destek verdi.

Toplantıda yapılan açıklamaların ardından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Dargeçit ilçesi dâhilinde evlenme ve taziyeler ile ilgili esas ve usuller

"Toplumumuzun artan düğün masrafları gençlerimizin evlenmelerini engellemekte ve taziye yemekleri, vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Bu itibarla gençlerimizin yuva kurmalarını kolaylaştırmak, Allah'ın rızasını kazanmak ve israfın önüne geçmek zaruri bir hal almıştır.

Bu nedenle toplumumuzun beklentilerini gerçekleştirmek için Dargeçit ilçesi genelinde ikamet eden ve isimleri aşağıda ve ek listede yazılı ilçe kaymakamı, belediye başkanı, ilçe müftüsü, daire amirleri, imamlar, mahalle muhtarları ve ilçe kanaat önderlerinden müteşekkil heyet, 22 Şubat 2020 günü Dargeçit Düğün Sarayı ve Kongre Merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır:

1- Evlenmelerde gelin adayına alınan altın takılar 180 (Yüz seksen) gramı geçmeyecektir.

2- Başlık parası tamamen kaldırılmıştır. Gelin adayına alınan takılar dışında damat adayından hiçbir şekilde altın, yüzük, bilezik, zincir vb. bir şey istenmeyecektir.

3- Taziyelerde, taziyenin son gününde Mevlid yemeği verilmeyecektir."
YORUMLAR :::

  1. mardinli47
    24 Şubat 2020 Pazartesi Saat 16:19 CEVAPLA
    belki iyi niyetlisinizdir ey vallah ama milletin takılarına veya vereceği yemeklerinden sizenesi buna ne cüretle sınırlandırma yada yasaklama getiriyorsunuz. kimse kimsenin keyfinin kahyası değildir. insanın gönlünden gelen yapılır.
  2. mardinli47
    24 Şubat 2020 Pazartesi Saat 16:17 CEVAPLA
    belki iyi niyetlisinizdir ey vallah ama milletin takılarına veya vereceği yemeklerinden sizenesi buna ne cüretle sınırlandırma yada yasaklama getiriyorsunuz. kimse kimsenin keyfinin kahyası olamaz..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Trafik kazası: 3 yaralı

İki aracın çarpışması sonucu yaşanan kazada yarala [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar