Defne Samyeli'nin kaleminden Mardin

Defne Samyeli'nin kaleminden Mardin
27 Ekim 2014 Pazartesi Saat 09:19 0

Gerdanlık Şehir Mardin, Böyle diyorlar Mardin için. Haksız değiller. Nereden nereye...

Gerdanlık Şehir Mardin, Böyle diyorlar Mardin için. Haksız değiller. Nereden nereye... Mardin’e en son bir buçuk yıl önce gelmiştim. Milliyet yazarları, yöneticileri ve bölgelerin ileri gelenleriyle birlikte Güneydoğu’yu turlamıştık. Halkın günlük hayatına ortak olmuş, en güzel yerleri gezip, en şahane sofralara oturmuş, en umutlu ama sancılı bir döneme ışık tutmaya çalışmıştık.
O zaman İçişleri Bakanı Muammer Güler’di. Ateşkes vardı.
Tek soru şuydu: Bir kaç ay sonrasında PKK’nın silahlı unsurları söz verildiği gibi Türkiye’yi terk edecek miydi?
Aradan geçen bunca zamanda olanları/olamayanları devlet temsilcileri yol kazası ya da ‘iniş çıkış’ olarak değerlendirirken, barış sürecine ilişkin umutların hâlâ var olduğunu görmek beni sevindirdi. Son günlerde yaşanan tedirgin edici olaylardan herhangi bir iz görmedik. Ekstra bir güvenlik tedbirine de ihtiyaç duymadık.

‘FİKİR SOFRASI’ KURULDU
Bu kez geliş nedenim, bir yıldır düzenlenen ‘Fikir Sofrası’na katılmaktı. Denizbank desteğiyle işadamı Ahmet Arslan’ın bu organizasyonunda iş, akademi, finans ve medya dünyasının isimleriyle bazı STK başkanları bir sofrada ‘fikir paylaşıyor’.
Konuşmacı konuksa bu kez Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ti. Panel Chatham House kurallarına göre yönetildiği için, isim vererek içeriden bilgi veremeyeceğim.
Şununla yetineyim: Türkiye’nin birçok sorunu üç saat boyunca masaya yatırıldı, fikirler paylaşıldı. İletişimden ve yeni bilgiden olsa olsa fayda gelir, dolayısıyla yeni şeyler öğrenmiş olarak döneceğim İstanbul’a.

MARDİN’SE AYNI MARDİN
Ben size onu anlatayım...
Kum rengi yapıları, daracık sokakları ve yokuşlarıyla büyülü, mistik, şahane... Medeniyetler beşiği... Sosyopolitik sıkıntılar olmasa Ortadoğu’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olacağı kesin.
Toplantı öncesi Kasimiye Medresesi’ne gittik. Önümüzde müthiş bir Mezopotamya manzarası.. Gün batarken denize bakıyormuş hissi veriyor. Zaten bölge halkı buraya ‘deniz’ diyor. Sonraki durağımız Süryaniler’in en önemli kiliselerinden Kırklar Kilisesi oldu... Başpapaz Gabriel Akyüz bize ne tatlı anlattı kilisenin tarihini.
Sonra Sabancı Müzesi... Mutlaka görülmeli, hayran kaldım.
Bir de tarihi postane binası var ki...
Eskiden Şahtana konağıymış. Kocaman avlulu bu güzel konak, dört yıl öncesine kadar postane olarak kullanılıyormuş. Hatta Muammer Güler’in babası bir dönem burada postane müdürüymüş...

SIRA YEMEKLERE GELSİN...
Fikir Sofrası’nda Mardin dolması ve içli köftenin yanı sıra elbette kaburga dolması, etli türlü ve şahane bir şehriyeli bulgur pilavı vardı. Finali tel kadayıfla yaptık.
Pardon, final bu olamadı tabii.
Zira, daha sonra eski belediye başkanı Metin Pamuk ve zarif eşinin bağ evindeki sıra gecesine davetliydik.
Nazik evsahiplerimiz de sofra hazırlamışlardı tabii ki. “Karnımız tok, çok yedik” demeden masanın yıldızı çiğ köftenin hakkını verdik.

EŞEK YARDIMIYLA İNŞAAT
Benim kaldığım otel İzala. Restore edilmiş, avlulu bir tarihi bina. Burayı yapan da yine Metin Pamuk’un ailesiymiş. Ağabeyi bana bu inşaatı ne zorluklarla yaptıklarını anlattı. Daracık sokaklar sorun tabii.
Hafriyat ve diğer taşınması gerekenler, yıllarca eşeklere yüklenmiş de çıkarılmış. Kaldığım odanın tavanındaki oymalı ve kök boyalı süslemelerden yine oymalı yatak başına kadar o kadar her köşesine özenilmiş bir yapı ki, sevmeden edemiyorsunuz.
Yarınki rotada Midyat ve Hasankeyf var.
Siz bu yazıyı okuduğunuzda ben biriktirdiğim yeni anılarım cebimde, dönmüş olacağım.
Hepinize iyi, güzel sürprizli haftalar...YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

12 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN