Değer, itidal çağrısında bulundu

Değer, itidal çağrısında bulundu
16 Ekim 2014 Perşembe Saat 21:13 0

Türk-Irak Dostluk Derneği eski Başkanı Mehmet Emin Değer, son günlerde bölgede yaşanan Kobanê olaylarıyla ilgili bir dizi ziyaret gerçekleştirerek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Kobanê protestolarının başladığı gün televizyon programına katılarak taraflara çağrıda bulunan İşadamı Mehmet Emin Değer, programın ardından geldiği memleketi olan Mardin’de de çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek itidal çağrısını yineledi.

Mardin’de AK Parti İl Başkanlığı, HDP İl Başkanlığı ve HÜDA Par İl Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyaretlerde yapılan sokak olaylarının, Bölge halkı üzerinde ayrıştırmaya ve kardeşlik hukuku üzerine oynana bir oyundan ibaret olduğuna dikkat çeken Değer, Oynanan Kirli oyuna gelerek daha fazla tahrifatın önüne geçilmesi için bölgede yaşayan herkese büyük görevler düştüğüne işaret etti.

Olayların Başladığı ilk gün Beyaz TV’de yayınlanan Erkan Tan’ın ‘Tartışalım Programına Katılarak yaşanan yağma, talan ve yakma olaylarının Kürt halkının karekteristik yapısına uyan hareketleri içermediğini anlatan Değer, programın ardından olayların yaşandığı Mardin’e geldiğini ifade etti.

İşadamı Değer, Mardin’de AK Parti İl ve İlçe teşkilatlarını ziyaret ettikten sonra Halkların Demokratik Partisi İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

HDP Mardin İl Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyarette HDP Genel Merkez yöneticisi de olan Batman eski Belediye Başkanı Necdet Atalay ile HDP Mardin İl Başkanı Arif Turgay ile görüştü. Kürtleri derin bir medeniyetin yaşayan temsilcileri olarak tanımlayan Değer, Kürt halkının yakan, yıkan dağıtan bir halk olarak anılmasından rahatsızlık duyduğunu, Oluşturulmaya çalışılan bu algıdan biran önce sıyrılıp, temsilcisi olduğu medeniyete yakışır bir algı oluşturulması için kendine ben kürdüm diyen herkese görevler düştüğünü söyledi.

Hür Dava Partisi Mardin İl Başkanlığını ziyaret eden Değer, İl Başkanı Şeyhmus Akman ve parti yöneticileriyle görüştü. HÜDA Par’a yaptığı ziyarette partili yöneticilere sabırlı ve itidalli davranışı korumaya davet eden Değer, zalim olmaktansa, mazlum olmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Yaptığı ziyaretlerle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Mehmet Emin Değer, Bölgenin önemli siyasi partileri olan AK Parti, HDP ve HÜDA Par'a yaptığı ziyaretlerin hiç bir kurum yada hiç bir oluşumum adına yapmadığını, barış sürecinin nimetlerini idrak etmiş ve bu sürecin kardeş halkların geleceği adına oluşturacağı ortak, parlak bir geleceği gören sorumlu bir bölge insanı ve şahsı adına gerçekleştirdiğini söyledi.

Kobani Eylemleriyle ilgili yaşanan sokak oyunlarının bölge insanını, öldüren, yağmalayan, yakan ve yıkan insan profili olarak dünya halklarının hafızasına yerleştirdiğini ifade eden Mehmet Emin Değer, yaşamını insanlık hizmetine adamış bir bölge insanı olarak bu gibi görüntülerin tekrar edilmemesi için bundan sonra şahsı adına bir çaba içerisinde olacağını belirtti.

Yaptığı ziyaretlerde sorunların çözüm yolunun ancak ve ancak diyalog kapılarının ardına kadar açık tutularak çözülebileceğini ifade eden Değer, Özellikle Kürtlere ve bölge halkına yakışmayan yakmayla, yıkmayla ve yağma sorunların çözülmeyeceği gibi bu gibi görüntüler diyalog ve kardeşlik hukukunun önüne setler ve duvarlar örerek sorunları pekiştirdiğini ifade etti.

“BİZ, BİZE YAZIK EDİYORUZ”

Dış güçlerin ortadoğudaki islam coğrafyası ve Müslüman halklar üzerine kurguladığı oyunların, biçilen rollerin kurbanı olduğunu ifade eden Değer, “Kobanê protestoları bizlere bir kez daha gösterdi ki, biz bize yazık ediyoruz! Yerinden kalkan her bir kaldırım taşı, heba olan her bir varil petrol, kırılan her bir cam parçası, ateşe verilen her bir araç veya işyeri, öldürülen her bir insan yine bizden gidiyor. Kısacası yine oyuna geliyoruz ve biz bize yazık ediyoruz. Ben bir Müslüman olarak, IŞİD’in tarif ettiği dinden değilim! Kurân’ ın ve Resulullah’ ın öğrettiği hakiki Müslüman’ım. Eminim ki başta bölge halkı olmak üzere milyonlarca Müslüman’ da benim inandığım, hakiki dinden olan Müslümanlar’dır. Başlangıçta IŞİD (Daiş), Maliki yönetimine karşı çıkan bir hareket iken, bunalan Sunni Aşiret’ler ve diğer gruplar bu harekete destek verdiler. Örgüt birden yönünü Irak ve Suriye’deki kürtlere Kobanê’deki Müslüman kardeşlerimize yöneltti. Sokaklara dökülüp, etrafı yakan, yıkan ve yağmalayan kardeşlerim, yada onları yönlendiren kimseler hiç mi kendilerine sormazlar; bu bir tesadüf müdür? Kendine yetecek kadar aklı olan her bir insanımız, biraz olsun düşündüğü taktirde üzerimizden oynanan yeni oyunun farkına varacaktır. Türk Kürd’e, Kürt Türk’e ve daha da önemlisi, bölge halkı üzerinden kardeşi kardeşe kırdırma, vurdurma provokasyonları ile bölge halkını eski günlere götürme gayretleri sergileniyor. Ben bu vesile ile medeniyetin dünyaya yayıldığı bu toprakların gerçek sahibi olan Müslümanların bu oyuna gelmeyeceklerdi. Oluşturulmak istenen kardeş kavgasına hiçbir insanımız gelmeyecektir. Hırsa, ihtirasa, hasis menfaate doymayan insan cellatlarına fırsat vermeyeceklerdir. Kanla meselesini halletmek isteyen, kanla beslenmeyi kendisine yaşam felsefesi olarak gören sözde insanlara da seslenmek istiyorum; bölge halkı oynanan oyunun farkındadır. O pis kanlı ellerinizi çekin artık üzerimizden. Hiç kimse kardeş kavgası oyununa gelmeyecek kadar artık tecrübe sahibidir. Bu coğrafyada artık sizlere ekmek kalmamıştır.” dedi.

İşadamı Mehmet Emin Değer'in gerçekleştirdiği ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getiren parti yöneticileri, yaşananların kendilerini derinden üzdüğünü, aynı olayların tekrar yaşanmaması için ellerinden gelen gayreti göstermenin çabası içerisinde olacaklarını dile getirerek, İşadamı Değer'e teşekkür ettiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN