Değer, Ortadoğu Kongresinde Ortadoğu’yu anlattı

Değer, Ortadoğu Kongresinde  Ortadoğu’yu anlattı
10 Mayıs 2016 Salı Saat 19:31 0

Türkiye – Irak Dostluk Derneği Onursal Başkanı Mehmet Emin Değer, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğinde icra edilen “Türk - Arap İlişkileri: Çok Boyutlu Güvenlik İnşası” ana temalı 4. Uluslararası Orta Doğu Kongresine katıldı. Burada bir sunum da yapan Değer, Ortadoğu'daki gelişmeleri masaya yatırdı.

Suudi Arabistan Prensesi Basmah Bint Saud, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Süleyman Şensoy, yurtdışından diplomatlar, büyükelçiler, uzmanlar, bilim insanları ve gazetecilerin katıldığı toplantı 3 gün sürdü.
Toplantının açılış konuşmasını yapan 4. Uluslararası Orta Doğu Kongresi'nin herkes için hayırlara ve güzel fikirlerin üretilmesine vesile olması temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Hatay Valisi Ercan Topaca, Orta Doğu denilince hemen herkesin aklına İslamiyet'in geldiğini ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise bizden önce de bu ilişkiler hakkında birçok toplantı ve müzakerenin yapıldığını ifade ederek, ''Türkler İslamiyet'le tanışmadan önce de Araplarla zaman zaman işbirliği içinde olmuşlar zaman zaman da karşı karşıya gelmişlerdir. İslamiyet'ten sonra da bu durum değişmemiştir. Ama gel gelelim Orta Doğu'da, Afrika'da, Anadolu'da hiçbir şekilde uzun menzille bir organizasyon içinde olamamışlardır. İnşallah bu dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz bizden sonra da yüz dört, bin dördüncüsünün yapılacağı ama yapılırken de işe yaracağı toplantıları hep birlikte yaparız.'' dedi.
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise tarih boyunca birçok medeniyetin beşiği olmuş, pek çok siyasi, sosyal ve askeri olaylara tanıklık etmiş bir bölge olan Orta Doğu'da günümüzde büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etti.
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Süleyman Şensoy ise Türk Arap ilişkilerini anlamak için hem işin tarihsel arka planı hem güncel arka plan önemli olmakla birlikte bugün yaşadığımız dünyanın da neye tekabül ettiğini tekrarlamakta yarar gördüğünü, bugün yaşadığımız dünya neye tekabül ediyorsa Türk-Arap ilişkilerinin de o derecede gelişeceğini, gayret ve isteğin bu işbirliğinin gelişmesine, sektörel ve finansal olarak büyümesine, bu ortak havzada Türk-Arap ilişkilerinin tarihsel derinliğine tekrar kavuşmasına vesile olacağını ifade ederek katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.
Kongre, açılış konuşmalarının ardından Prenses Basmah Bin Saud'un ile Tümgeneral Sanad Ali Alnoumi'nin konuşmaları ve Prof. Dr. Ertan Efegil, Prof. Dr. Gülden Ayman, Prof. Dr. İbrahim Yılmaz, Büyükelçi Dr. Faed Musfata, Murad Al-Qadi, Büyükelçi Arif Kamal ve Mehmet Emin Değer'in konu ile ilgili tebliğlerini sunması ile devam etti.
Suudi Arabistan Prensesi Basmah Bint Saud ile özel bir görüşme yapan Değer sunumunda şu konuşmayı yaptı:
"Ben Türkiye'nin Güney Doğusunda Mardin'de dünyaya geldim ve büyüdüm. Mardin hem Suriye'ye hem de Irak'a komşu bir vilayettir. 2000'li yıllardan 2009 yıllarına kadar Türkiye – Irak Dostluk Derneği Başkanlığını yaptım. Bu safahatı şunun için anlattım. Benim Orta Doğu ile İslam coğrafyası ile manevi ve duygusal bağlarım var. Bu yüzden konuşmamı bilimsel bir çerçeveye oturtmayın. Duygusal ve gözlemlerime dayanarak konuşacağım. Nazar-ı müsamahanıza arz ediyorum. Tasam 27-30 Aralık'ta İran'a, geçen hafta İstanbul'da İş Diplomasine ve bugün de burada Ortadoğu ve İslam Coğrafyası ve Türkiye'nin Siyasi Stratejik ve Ekonomik İlişkilerini konuşacağız.
Türk Arap ilişkilerinde beni heyecanlandıran Bedduzaman Said-i Nursi'nin şu sözleri olmuştur. “Türklerin ve Arapların sulh ve selameti âlem-i İslamiyet'in belki âlem-i insaniyetin sulh ve selametini temin eder.” Bu cümlenin altını kendimce doldurmaya çalıştım. 250-300 milyon Arap dünyası ve 250-300 milyon Türk dünyası ( Kürtleri de katıyorum) iki unsurda asırlarca İslam'a bayraktarlık yapmış. Enerji kaynakları üzerinde oturmuş bu unsurların ittifakı ve dayanışması İslam coğrafyasına olduğu gibi dünyanın geri kalanına da katkı sunar.
Geçmişte uğruna milyonların öldüğü, öldürüldüğü batı dünyası tarafından tanzim edilmiş bütün beşeri sistemler iflas etmiştir. Şu anda dünyayı tanzim eden Liberalizm adı altında vahşi bir kapitalizm hüküm ferma dır. Oda insanların % 90 ını sefalete sürüklemiştir. % de 10 una ancak geçici bir saadet temin ediyor. Oda iflas etti, ediyor. İnsanların yeni bir dünya düzenine şiddetle ihtiyacı vardır. Bu düzen gelir dağılımında, hukukta, adalette yeni bir çığır açmalıdır. Bu yeni dünya düzeni bu kadim Ortadoğu İslam coğrafyasından çıkmalıdır.
İslam ülkeleri yeni bir fon oluşturup ilim adamlarına kapı açmalıdır. Müslüman zeki çocuklarını yetiştirmelidir. Tarihten ve dinden kopuk olmayan yeni fikirlere yelken açmalıdır. Batı dünyasının cezbedici bir modeli kalmadığı için Orta doğu da terör estiriyor. Şundan eminiz Ortadoğu'daki ve İslam coğrafyasındaki bütün terör örgütlerinin üzerinde batının istihbarat servislerinin patenti vardır. Rengi ve ideolojisi ne olursa olsun.
Arap baharı bir ihtiyaç ve zaruretten doğmuştu. Arap baharı başlamadan 8 yıl önce ben birçok platformda şunu söylemiştim. Arap sokakları yakın bir tarihte hem idarecilerini hem de batı dünyasını sorgulayacaklar. Bütün seyahatlerimizde ve temaslarımızda bunu gözlemliyordum. Gelir dağılımının adil olmadığı, hukukun ve adaletin olmadığı diktatörlerle idare edilen sistemler yıkılacaktı. Kitleleri organize edenler İslam bilinci olanlardı. Buda batının ve İsrail'in hesabına gelmediği için bölgeyi terörize ettiler. DAİŞ ( işid) de bu olgunun neticesidir. İşid Musul'a girmeden 23 gün önce Musul'daydım. Taziyedeydim. Hemen hemen Musul'daki Aşiretlerin çoğu ile görüşme imkanım oldu. 650 İşid militanı, çevresiyle birlikte 3,5 Milyon Musullu 30 bin asker,30 bin polis merkezi hükümet gücüne rağmen kimsenin burnu kanamadan Musul'u teslim alıyor. Zemin hazırlanmış Musul teslim alınmıştır. Hedef Malik'i yönetimi iken birden yönünü Erbil'e çevirdi. 15 km kala durduruldu. Çünkü Türkiye birilerinin rağmına Erbil yönetimi ile siyasi, stratejik ve ekonomik işbirliğine girmişti. İşid üzerinde Türkiye'ye ve Erbil'e mesajlar veriyordu. Bu tezgah ve oyunu anlamak için alleme olmak gerekmiyor. Dünyanın bütün süper güçleri bir araya gelmiş İşid ile savaşıyorlar. Kimi kandırıyorsunuz?
Said-i Nursi'nin şu seslenişi hepimize ders olsun. Bir yangın var alevleri göklere yükseliyor. İçinde evladım tutuşmuş yanıyor. Bu yangını söndürmeye koşuyorum, biri benim ayağımı kösteklemek istemiş ne ehemmiyeti var. Dar görüşler! Dar düşünceler! 1,5 milyar İslam Ümmetini selamette görürsem cenneti de istemem. Vücudum cehennem alevleri içinde yanarken gönlüm gül gülistan olur.
Peki, İslam ülkeleri ve coğrafyası masum mudur? Katiyen değildir. Altı asra yakındır tembelliğin ve üretmemenin bedelini ödüyor, ödetiyorlar.
Dibe vurduk. Şimdi çıkış zamanıdır."


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

20 saat önce...

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

11 saat önce...

Köpeğe çarpmamak için direğe çarptı: 2 yaralı

Midyat ilçesinde önüne çıkan köpeğe çarpmamak için [...]

1 gün önce...

Mısırcı Ömer'den Sağlık Bakanına ve sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Mardin'de mısırcı Ömer olarak bilinen Ömer Gözal, [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsalında dün gece ila [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN